ME w Warszawie sprawdzianem przed Igrzyskami w Tokio

Po 10-letniej przerwie Polski Związek Tenisa Stołowego organizuje Mistrzostwa Europy. Dla części uczestników turniej w „bańce” na warszawskim Torwarze (22-27 czerwca) jest sprawdzianem generalnym przed igrzyskami olimpijskimi, które za miesiąc rozpoczną się w Tokio. W stolicy Japonii wystąpią m.in. Li Qian, Natalia Partyka i Natalia Bajor.

Pierwotnie indywidualne mistrzostwa kontynentu miały się odbyć w Polsce we wrześniu 2020 roku, ale na przeszkodzie stanęła pandemia koronawirusa. Do rywalizacji dojdzie więc dziewięć miesięcy później i to będą pierwsze IME od 2018 roku w hiszpańskim Alicante, gdzie po tytuł sięgnęła Li Qian, a brąz zdobyła Katarzyna Grzybowska-Franc.

Ze względu na obostrzenia epidemiczne turniej w Warszawie będzie rozgrywany w „bańce” i z ograniczoną liczbą zawodniczek i zawodników w poszczególnych konkurencjach. „Po przyjeździe do Polski nikt nie uzyskał – już na miejscu – pozytywnego wyniku testu na koronawirusa” – poinformowała rzecznik prasowa Europejskiej Unii Tenisa Stołowego Milica Nikolic. Na trybunach nie będzie kibiców, ale zaplanowane są transmisje telewizyjne.

– Musimy przystosować się do nowych warunków, związanych ze ścisłym przestrzeganiem reżimu sanitarnego. Nie mamy kontaktu z żadnymi osobami spoza akredytowanych na ME. Codziennie jest możliwość trenowania w głównej hali, a na parkingu przed Torwarem ustawiony został też specjalny klimatyzowany namiot ze stołami – mówi Jakub Dyjas.

W 2011 roku w trójmiejskiej Ergo Arenie zagrało ponad 20 Polaków, ale wtedy rozgrywano też zawody drużynowe. Tym razem wystąpi maksymalna liczba biało-czerwonych, czyli dziesięcioro. Ze względu na kontuzję nogi zabraknie obrończyni tytułu Li Qian. Do kadry narodowej wróciła Grzybowska-Franc, a na Torwarze zagrają także cztery inne podopieczne trenera Zbigniewa Nęcka: Bajor, Partyka oraz siostry bliźniaczki Anna i Katarzyna Węgrzyn.

Bardzo młodą reprezentację wystawia do boju szkoleniowiec pingpongistów Tomasz Krzeszewski. Dyjas ma 25 lat, Marek Badowski w środę skończy 24, mistrz kraju seniorów Samuel Kulczycki i Maciej Kubik po 18, zaś Miłosz Redzimski dopiero we wrześniu skończy 15; niedawno pisał egzaminy końcowe w ósmej klasie szkoły podstawowej.

Obaj polscy selekcjonerzy nie ukrywali, że bardzo trudno o typowanie wyników ME. Od wielu miesięcy na dobrą sprawę nie ma żadnych zawodów międzynarodowych, poza m.in. indywidualnymi kwalifikacjami olimpijskimi, lecz w nich nie brały udziału najlepsze Polki. Wywalczyły awans na igrzyska już w styczniu 2020. W el. do IO nie powiodło się Dyjasowi i Kulczyckiemu, który zastąpił w zawodach w Katarze i Portugalii leczącego wówczas kontuzję biodra Badowskiego.

Z polskiej ekipy medale seniorskich ME w dorobku mają Grzybowska-Franc oraz Dyjas, który pięć lat temu w Budapeszcie sięgnął po brąz w singlu oraz srebro w deblu z Danielem Górakiem. Absolutnym debiutantem jest Redzimski, który na powołanie zapracował bardzo dobrymi występami w superlidze oraz mistrzostwach kraju – w Arłamowie zdobył brązowy medal. W porównaniu z ME 2011 w Polsce, w reprezentacji są: Partyka, Grzybowska-Franc i Dyjas.

Na Torwarze rywalizacja o medale będzie się toczyć w singlu i deblu kobiet i mężczyzn oraz mikście, który od paru lat ma coraz mocniejszą pozycję w międzynarodowych strukturach. Jakiś czas temu gry mieszanej nie było w ogóle w programie ME. Rozgrywano oddzielne zawody mistrzowskie, tłumacząc to malejącym prestiżem miksta. Teraz to się diametralnie zmieniło i gra mieszana jest w programie igrzysk. Dla porównania, żeński i męski debel jest na olimpiadzie, ale tylko jako część „drużynówki”.

W najbardziej prestiżowym singlu zagra w Warszawie 95 zawodniczek i 106 zawodników. Wśród rozstawionych znaleźli się Bajor, Partyka, Badowski i Dyjas, a pozostali wystąpią w kwalifikacjach. W grach podwójnych prawo startu w zawodach głównych mają: Partyka/Bajor i bliźniaczki Węgrzyn, Dyjas/Belg Cedric Nuytinck i Kulczycki/Kubik oraz Dyjas/Partyka.

Prezes PZTS Dariusz Szumacher przyznał, że organizacja mistrzostw Europy w rzeczywistości pandemicznej nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie finansowe w wysokości 1 000 000 złotych, przyznane ze środków budżetu państwa. – Rangę wydarzenia podnosi fakt objęcia patronatu honorowego przez premiera Mateusza Morawieckiego – dodał szef Zwiazku.

– Uważnie obserwuję rozwój tenisa stołowego w Polsce od momentu rozpoczęcia kadencji nowego Zarządu PZTS. W przeciągu czterech ostatnich lat tenis stołowy wyszedł z cienia innych dyscyplin i stał się sportem rozpoznawanym, gromadzącym licznych miłośników. (…) Nasza rodzima liga jest zaliczana do grona trzech najlepszych na Starym Kontynencie. (…) Osobiście zabiegałem o to, aby tegoroczne mistrzostwa uzyskały pomoc ze strony rządu. Organizatorzy otrzymali wsparcie finansowe z rezerwy Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego – stwierdził minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Łukasz Schreiber, cytowany w komunikacie.

Na Torwarze zagrają tacy tenisiści stołowi, jak: Szwed Mattias Falck, Niemcy Dimitrij Ovtcharov, Timo Boll (broni tytułu z Alicante) i Patrick Franziska, Francuzi Simon Gauzy i Emmanuel Lebesson oraz Austriaczka Sofia Polcanova, Niemki Petrissa Solja i Han Ying, Rumunki Bernadette Szocs i Elizabeta Samara, Ukrainka Margarita Pesocka. Z numerem 10. rozstawiona jest reprezentująca Luksemburg Ni Xia Lian, która 4 lipca skończy 58 lat. Później wystąpi jeszcze w Tokio i to będą jej piąte igrzyska w karierze.

Pierwsi zwycięzcy ME w Warszawie wyłonieni zostaną już w piątek wieczorem, bowiem tego dnia o godz. 21 odbędzie się finał miksta. Pozostałe mecze o złoty medal w niedzielę.

ME w Warszawie: Plan transmisji internetowych i telewizyjnych

Od najbliższego wtorku do niedzieli w Warszawie rozgrywane będą Mistrzostwa Europy w tenisie stołowym. Turniej będzie można na żywo oglądać w internecie i na sportowych antenach TVP i Eurosportu.

Zmagania w stolicy naszego kraju od początku będzie można śledzić w internecie na stronie internetowej www.ettu.tv. Fani tenisa stołowego będą mogli na żywo oglądać transmisje z czterech stołów. Od piątku relacje z europejskiego czempionatu przeprowadzi Telewizja Polska oraz Eurosport.

Tegoroczne Mistrzostwa Europy ze względu na pandemię koronawirusa odbędą się bez udziału publiczności. W zawodach rozgrywanych na obiekcie COS Torwar udział weźmie ponad 200 zawodników i zawodniczek.

Plan transmisji:

TVP3:
sobota (godz. 10:00) – (na żywo)
niedziela (godz. 10:30) – (na żywo)

TVP HD:
(niedziela (godz. 15:23) – (na żywo)

Eurosport 1:
piątek (godz. 12:15) – (na żywo)
piątek (godz. 20:15)
piątek (godz. 20:55) – (na żywo)
piątek (godz. 23:30)
sobota (godz. 22:30)
sobota (godz. 23:30)

Eurosport 2:
sobota (godz. 7:00)
sobota (godz. 7:30)
sobota (godz. 15:30)
sobota (godz. 16:00) – (na żywo)
sobota (godz. 16:45) – (na żywo)
sobota (godz. 17:30) – (na żywo)
sobota (godz. 18:30) – (na żywo)
niedziela (godz. 10:30) – (na żywo)
niedziela (godz. 11:30) – (na żywo)
niedziela (godz. 14:45)
niedziela (godz. 17:00) – (na żywo)
niedziela (godz. 18:00) – (na żywo)
niedziela (godz. 19:00)
niedziela (godz. 19:30)

Internet (strona tvpsport.pl, aplikacja TVP Sport i HBB TVP Sport)
piątek (godz. 9:30) – (na żywo)
sobota (godz. 10:00) – (na żywo)
sobota (godz. 16:00) – (na żywo)
niedziela (godz. 10:30) – (na żywo)
niedziela (godz. 15:30) – (na żywo)

Internet (www.ettu.tv)
Transmisja na żywo z każdego dnia turnieju z czterech stołów

ME w Warszawie: Poznaliśmy plan gier Polaków w eliminacjach

Od udziału w eliminacjach grupowych gry pojedynczej zainaugurują swój start w Mistrzostwach Europy w Warszawie reprezentanci Polski. W kwalifikacjach singla, które rozpoczynają się w najbliższy wtorek, udział weźmie sześcioro podopiecznych trenerów Tomasza Krzeszewskiego i Zbigniewa Nęcka.

W poniedziałek poznaliśmy szczegółowy plan gier biało-czerwonych w eliminacjach.

Plan gier Polaków:

gra pojedyncza – eliminacje:

mężczyźni:

grupa „4”:
Samuel Walker (Anglia) – Samuel Kulczycki (Polska) [wtorek, godz. 13:20 stół 1]
Samuel Kulczycki (Polska) – Dimitrije Levajac (Serbia) [wtorek, godz. 18:45, stół 2]

grupa „5”:
Niagol Stoyanov (Włochy) – Maciej Kubik (Polska) [wtorek, godz. 9:50, stół 1]
Peter Hribar (Słowenia) – Maciej Kubik (Polska) [wtorek, godz. 18:45, stół 3]

grupa „21”:
Aleksandr Khanin (Białoruś) – Miłosz Redzimski (Polska) [wtorek, godz. 11:00, stół 1]
Batuhan Ulucak (Turcja) – Miłosz Redzimski (Polska) [wtorek, godz. 14:30, stół 3]
Ioannis Sgouropoulos (Grecja) – Miłosz Redzimski (Polska) [wtorek, godz. 19:55, stół 2]

kobiety:

grupa „9”:
Ozge Yilmaz (Trucja) – Katarzyna Węgrzyn (Polska) [wtorek, godz. 15:05, stół 2]
Katarzyna Węgrzyn (Polska) – Hana Arapovic (Chorwacja) [środa, godz. 10:10, stół 3]

grupa „14”:
Adina Diaconu (Rumunia) – Anna Węgrzyn (Polska) [wtorek, godz. 15:40, stół 2]
Anna Węgrzyn (Polska) – Alina Jahnenkova (Estonia) [środa, godz. 10:45, stół 5]

grupa „19”:
Katarzyna Grzybowska-Franc (Polska) – Charlotte Bardsley (Anglia) [wtorek, godz. 12:45, stół 3]
Katarzyna Grzybowska-Franc (Polska) – Bernadett Balint (Wegry) [wtorek, godz. 16:15, stół 1]
Katarzyna Grzybowska-Franc (Polska) – Alexandra Chiriacova (Mołdawia) [środa, godz.11:20, stół 4]

gra podwójna – runda kwalifikacyjna:

mężczyźni:
Marek Badowski/Robin Devos (Polska/Belgia) – Alfredas Udra/Kestutis Zeimys (Litwa) [środa, godz. 9:00, stół 1]

gra mieszana – runda kwalifikacyjna:
Deni Kozul/Katarina Strazar (Słowenia) – Samuel Kulczycki/Natalia Bajor (Polska) [wtorek godz. 17:15, stół 1]

Stefan Dryszel: Trudne losowanie dla biało-czerwonych

We wtorek w Warszawie rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w tenisie stołowym. Przez pierwsze dwa dni w COS Torwar zawodnicy rywalizować będą w zmaganiach eliminacyjnych.

W kwalifikacjach gry pojedynczej udział weźmie sześcioro Polaków. Z numerem pierwszym w swojej grupie rozstawiona jest Katarzyna Grzybowska-Franc, która w Warszawie broni brązowego medalu wywalczonego podczas ostatnich mistrzostw Starego Kontynentu w hiszpańskim Alicante. Pozostali biało-czerwoni w eliminacjach będą się mierzyć z wyżej notowanymi przeciwnikami.

Aktualny mistrz Polski młodzieżowców i seniorów – Samuel Kulczycki trafił do grupy „4”, w które rywalizował będzie z Anglikiem Samuelem Walkerem i Serbem Dimitrije Levajacem. Pierwszy ma na swoim koncie m.in. brązowy medal Mistrzostw Świata w rywalizacji drużynowej, a drugi podczas olimpijskich kwalifikacji ograł m.in. Wong Chun Tinga z Hongkongu.

– To było trudne losowanie dla wszystkich naszych zawodników. Samuel Kulczycki w eliminacjach zagra z Samuelem Walkerem i Dimitrije Levajacem. Nie są to łatwi rywale, ale wynika to z niskiej pozycji naszego tenisisty stołowego w rankingu światowym. Samuel pokazał już w tym sezonie nie raz, że stać go na wygrywanie z wyżej notowanymi zawodnikami i wierzę, że w Warszawie będzie podobnie – mówi Stefan Dryszel, dyrektor sportowy Polskiego Związku Tenisa Stołowego.

Na wymagających przeciwników w kwalifikacjach trafili także pozostali biało-czerwoni: Anna Węgrzyn, Katarzyna Węgrzyn, Maciej Kubik i Miłosz Redzimski. Ten ostatni został wylosowany do grupy „21”, w której zagra z dwukrotnym mistrzem Europy juniorów – Ioannisem Sgouropoulosem, dobrze znanym z występów w LOTTO Superlidze – Aleksandrem Khaninem (Białoruś) i Batuhanem Ulucakiem (Turcja).

– Bezpośrednio do turnieju głównego awans uzyskają zwycięzcy grup eliminacyjnych. Zawodnicy, którzy zostaną sklasyfikowani na drugich miejscach wezmą udział w barażach, których triumfatorzy także zagrają w głównej drabince – wyjaśnij zasady eliminacji Stefan Dryszel.

Mistrzostwa Europy w Warszawie odbędą się bez udziału publiczności. Turniej będzie można na żywo oglądać jednak na stronie internetowej www.ettu.tv oraz na antenach TVP i Eurosport.

ME w Warszawie: Biało-czerwoni poznali rywali w eliminacjach

W niedzielne późne popołudnie odbyło się losowanie fazy eliminacyjnej Mistrzostw Europy w tenisie stołowym, które w najbliższy wtorek rozpoczynają się w Warszawie. W kwalifikacjach gry pojedynczej udział weźmie sześcioro biało-czerwonych.

W eliminacjach grupowych gry pojedynczej zagrają Samuel Kulczycki, Maciej Kubik, Miłosz Redzimski, Anna Węgrzyn, Katarzyna Węgrzyn i Katarzyna Grzybowska-Franc. Ze startu w kwalifikacjach zwolenini są Jakub Dyjas, Marek Badowski, Natalia Bajor i Natalia Partyka, którzy z racji rozstawienia mają zapewniony udział w turnieju głównym.

W niedzielę poznaliśmy także przeciwników naszych reprezentantów w eliminacjach gry podwójnej i mieszanej. W deblu w rundzie wstępnej wystąpi polsko-belgijski duet: Marek Badowski/Robin Devos, którego przeciwnikami będą reprezentanci Litwy: Alfredas Udra/Kestutis Zeimys. Z kolei w grze mieszanej rywalami Samuela Kulczyckiego i Natalii Bajor w decydującym meczu o awansie do turnieju głównego będą Deni Kozul i Katarina Strazar ze Słowenii.

Turniej eliminacyjny podczas Mistrzostw Europy w Warszawie rozgrywany będzie w dniach 22-23. czerwca.

Rywale Polaków w eliminacjach:

gra pojedyncza – faza grupowa:

kobiety:

grupa 9: Ozge Yilmaz (Turcja), Katarzyna Węgrzyn (Polska), Hana Arapovic (Chorwacja)
grupa 14: Adina Diaconu (Rumunia), Anna Węgrzyn (Polska), Alina Jagnenkova (Estonia)
grupa 19: Katarzyna Grzybowska-Franc (Polska), Bernadett Ballint (Węgry), Charlotte Bardsley (Anglia), Alexandra Chiriacova (Mołdawia)

mężczyźni:
grupa 4: Samuel Walker (Anglia), Samuel Kulczycki (Polska), Dimitrije Levajac (Serbia)
grupa 5: Niagol Stoyanov (Włochy), Petr Hribar (Słowenia), Maciej Kubik (Polska)
grupa 21: Ioannis Sgouropoulos (Grecja), Aleksand Khanin (Białoruś), Batuhan Ulucak (Turcja), Miłosz Redzimski (Polska)

gra podwójna – runda kwalifikacyjna:

mężczyźni:
Marek Badowski/Robin Devos (Polska/Belgia) – Alfredas Udra/Kestutis Zeimys (Litwa)

gra mieszana – runda kwalifikacyjna:
Deni Kozul/Katarina Strazar (Słowenia) – Samuel Kulczycki/Natalia Bajor (Polska)

Zofia Śliwka i Alan Kulczycki mistrzami Polski kadetów!

Zofia Śliwka (Bogoria Grodzisk Mazowiecki) i Alan Kulczycki (UKS Dojlidy Białystok) zostali w Rawie Mazowieckiej mistrzami Polski kadetów w grze pojedynczej. Turniej rozgrywany był w ramach XXVII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych.

Rozstawiony z „jedynką” w Rawie Mazowieckiej Alan Kulczycki w finałowym spotkaniu turnieju gry pojedynczej pokonał swojego klubowego kolegę – Michała Wandachowicza 4:1 (8:11, 11:4, 11:4, 11:3, 11:5). Z brązowymi medalami rywalizację singlową zakończyli Szymon Brud (Kolping Jarosław) i Rafał Formela (MRKS Gdańsk). Ten drugi w ćwierćfinale wyeliminował z zawodów rozstawionego z „dwójką” Marcela Błaszczyka (Dwójka Rawa Mazowiecka).

Mistrzynią Polski kadetek w grze pojedynczej została Zofia Śliwka. Tenisistka stołowa Bogorii Grodzisk Mazowiecki w finale pokonała Aleksandrę Guzik (UKS Gryf Gdów) 4:3 (11:7, 11:7, 11:7, 9:11, 3:11, 10:12, 11:8). Na najniższym stopniu podium w grze pojedynczej stanęły Natalia Bogdanowicz (LUKS Warmia Lidzbark Warmiński) i Natalia Gaworska (KU AZS UE Wrocław).

Podczas turnieju w Rawie Mazowieckiej poznaliśmy także medalistów w grze podwójnej i grze mieszanej. W gronie kadetów mistrzami kraju w grze podwójnej zostali Marcel Błaszczyk (Dwójka Rawa Mazowiecka) i Dawid Jadam (Kolping Jarosław), a w gronie kadetek na najwyższym stopniu podium stanęły Aleksandra Guzik (UKS Gryf Gdów) i Liliana Przybył (Rokita Brzeg Dolny). Złotymi medalistami w grze mieszanej zostali Alan Kulczycki (UKS Dojlidy Białystok) i Oliwia Wątor (KS Bronowianka Kraków).

Alan Kulczycki to kolejny członek rodziny Kulczyckich, który w tym sezonie wywalczył tytuł mistrza Polski. Wcześniej to samo uczynili jego siostra Wanessa i brat Samuel. Siostra najlepszego kadeta w naszym kraju wygrała zmagania wśród żaczek, a występujący na co dzień w niemieckiej Bundeslidze Samuel wywalczył złote medale mistrzostw Polski wśród młodzieżowców i seniorów.

Szczegółowe wyniki –> https://www.pzts.pl/wydarzenia/mistrzostwa-polski-kadetow-20-21

MP kadetów: Transmisja na żywo (niedziela)

Przed nami decydujący dzień Mistrzostw Polski kadetów i kadetek w Rawie Mazowieckiej. Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo z niedzielnych zmagań podczas XXVII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych.

ME w Warszawie: w niedzielę losowanie eliminacji

W niedzielę, 20 czerwca o g. 17:00 na dwa dni przed rozpoczęciem Mistrzostw Europy w Warszawie, odbędzie się losowanie eliminacji gry pojedynczej i podwójnej kobiet i mężczyzn oraz gry mieszanej. Reprezentacja Polski liczy 10 zawodników i zawodniczek.

Z harmonogramu ME wynika, że zawodnicy w męskim singlu zostaną podzieleni na 24 grupy 3-osobowe lub 4-osoobowe, a tenisistki stołowe będą losowane do 20 grup (także po 3-4 osoby). W grach podwójnych eliminacje odbywać się będą na zasadzie KO, czyli przegrywający odpada.

Kolejne losowania będą miały miejsce w dniach 22 czerwca i 23 czerwca. Poznamy wtedy paty turnieju głównego w singlu, deblu i mikście.

Mistrzostwa Europy w Warszawie zaczną się we wtorek o g. 9:00 od meczów eliminacyjnych w grze mieszanej. Od g. 9:50 do 17:10 planowanej jest rozegranie 2 kolejek spotkań grupowych singlistek i singlistów. A następnie kolejna runda rywalizacji mikstów. Wieczorem od g. 19:10 do 21:15 3 seria gier singla mężczyzn. Eliminacje w poszczególnych konkurencjach zakończą się w środę, 23 czerwca.

W czwartek, 24 czerwca zawody główne ME na Torwarze i pierwsze rundy miksta, debla oraz w godzinach popołudniowych i wieczornych żeńskiego i męskiego singla. Medaliści zostaną wyłonieni w mikście, bowiem tego dnia odbędą się mecze ćwierćfinałowe.

Kolejny dzień, piątek 25 czerwca przyniesie pierwszy finał – gry mieszanej o g. 21:00. Półfinały będą rozegrane w południe. Sobota, 26 czerwca zakończy się półfinałami debla kobiet o g. 16:00 i debla mężczyzn o g. 16:35 oraz ćwierćfinałami singla kobiet o 17:30 i 18:20 oraz singla mężczyzn o 19:40 i 20:30.

Plan na niedzielę jest następujący: g. 10:30 i 11:30 półfinały gry pojedynczej kobiet oraz o 12:10 i 13:00 półfinały gry pojedynczej mężczyzn. Finały od 15:30 i kolejno odbędą się mecze – debel kobiet, debel mężczyzn, singiel kobiet, singiel mężczyzn. Ceremonia wręczenia medali od 18:45.

MP kadetów: Transmisja na żywo (sobota)

Przed nami trzeci dzień rozgrywanych w Rawie Mazowieckiej Mistrzostw Polski kadetów i kadetek w tenisie stołowym. Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo z sobotnich zmagań na naszej stronie internetowej.

UKS Dojlidy Białystok i KU AZS UE Wrocław mistrzami Polski kadetów!

UKS Dojlidy Białystok (Alan Kulczycki, Michał Wandachowicz, Szymon Patejczuk) wśród kadetów i KU AZS UE Wrocław (Natalia Gaworska, Malwina Kuzio, Hanna Zając) w gronie kadetek wygrali Mistrzostwa Polski w rywalizacji drużynowej. Turniej w Rawie Mazowieckiej rozgrywany jest w ramach XXVII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych.

Wrocławianki, które w Rawie Mazowieckiej rozstawione były z numerem trzecim, w finale pokonały pierwszy zespół Bronowianki Kraków 3:2. Z brązowymi medalami zmagania w XXVII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych zakończyły tenisistki stołowe Warmii Lidzbark Warmiński i UKS-u Gryf Gdów.

Wśród kadetów pierwsze miejsce zajęła najwyżej rozstawiona drużyna w zawodach – UKS Dojlidy Białystok. Ekipa ze stolicy Podlasia w decydującym spotkaniu ograła Kolping Jarosław 3:1. Na najniższym stopniu podium rywalizację ukończyli przedstawiciele MRKS-u Gdańsk i Dwójki Rawa Mazowiecka.

Teraz przed najlepszymi zawodnikami w gronie kadetów i kadetek rywalizacja w turnieju indywidualnym. Triumfatorów gry pojedynczej i podwójnej poznamy w najbliższą niedzielę.

Szczegółowe wyniki –> https://www.pzts.pl/wydarzenia/mistrzostwa-polski-kadetow-20-21

Natalia Bajor: z Samuelem Kulczyckim dopiero się poznajemy

Natalia Bajor w Mistrzostwach Europy w Warszawie (22 – 27 czerwca) zagra w singlu, w deblu z Natalią Partyką i w mikście z Samuelem Kulczyckim. – Z Samuelem dopiero się poznajemy, to będzie nasz pierwszy poważny test – mówi zawodniczka AZS UE Wrocław.

– Na razie jesteśmy na zgrupowaniu w Cetniewie i trenujemy już głównie deble i miksty. Mamy dużo gier meczowych do czterech wygranych setów. Czasu zostało już bardzo niewiele i teraz pozostaje tylko grać na punkty i szlifować formę – powiedziała Natalia Bajor.

4-krotna z rzędu Indywidualna Mistrzyni Polski zagra w singlu, deblu i mikście, ale wydaje się, że największym wyzwaniem będzie ten ostatni występ, bo z nowym partnerem Samuelem Kulczyckim. Jak sama przyznała, mecze na Mistrzostwach Europy będą dopiero pierwszym poważnym sprawdzianem tej pary.

– Do tej pory grałam z Markiem Badowskim, ale z powodu kontuzji musiał on pauzować przez ostatnie pół roku i dopiero teraz wraca do gry. Trenerzy postanowili, że stworzę parę z Samuelem. Tak naprawdę dopiero się poznajemy i mistrzostwa będą naszym pierwszym poważnym testem. Dobrze nam się współpracuje, ale trudno wyrokować, na co nas stać – powiedziała.

Broniąca na co dzień barw AZS UE Wrocław tenisistka stołowa przyznała, że nie tylko w mikście nie nastawia się na konkretny wynik, ale także w grze pojedynczej i podwójnej. – Nie nastawiam się i nie myślę o żadnym wyniku. Najważniejsze, abym była zdrowa. Czekają nas jeszcze testy na COVID-19. Pierwszy jeszcze w Cetniewie i później kolejny w Warszawie. Czuję się dobrze, jestem zaszczepiona i nie boję się koronawirusa. Zagadką pozostaje forma. Mieliśmy wewnętrzne gry na punkty, ale to nie to samo, co turniej. Dużo też na mistrzostwach będzie zależeć od losowania i dyspozycji dnia. Jadę powalczyć, a co będzie, zobaczymy.

Tenisiści stołowi występujący w mistrzostwach będą zamknięci w tzw. bańce. Oznacza to, że przez czas trwania imprezy nie będą mogli opuszczać hotelu poza wyjazdami na halę specjalnie przygotowanymi autokarami. – Na szczęście mistrzostwa nie potrwają długo. Takie długie zamknięcie może różnie wpłynąć na samopoczucie. Ale nie ma wyjścia. Niby już pandemia jest w odwrocie, ale lepiej dmuchać na zimne – przyznała Natalia Bajor, która miesiąc później zagra z Li Qian i Natalią Partyką w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

ME w Warszawie – możliwe dzięki zaangażowaniu Państwa

Ostatnie półtora roku zmieniło światowy sport. Puste trybuny, odwołane wydarzenia sportowe, brak możliwości prowadzenia regularnych treningów dotknęły wszystkie dyscypliny. Z podobnymi problemami borykał się również tenis stołowy. Odwołane zostały Mistrzostwa Świata w Busan, cykl imprez World Table Tennis pomimo szerokiej kampanii promocyjnej, nie wystartował zgodnie z planem. Z podobnymi komplikacjami musiał zmierzyć się Polski Związek Tenisa Stołowego.

Starania o przyznanie organizacji Indywidualnych Mistrzostw Europy w Tenisie Stołowym rozpoczęliśmy w 2018 roku. Ówcześnie nikt nie przypuszczał z jakimi wyzwaniami przyjdzie się nam zmierzyć. Początkowo impreza zaplanowana była na wrzesień 2020 roku, jednak pandemia COVID-19 sprawiła, że najlepsze zawodniczki i najlepsi zawodnicy Starego Kontynentu spotkają się w Warszawie dopiero teraz. Organizacja Mistrzostw w rzeczywistości pandemicznej nie była by możliwa, gdyby nie wsparcie finansowe w wysokości 1.000.000 zł., przyznane ze środków Budżetu Państwa. Rangę wydarzenia podnosi fakt objęcia Mistrzostw patronatem honorowym przez Prezesa Rady Ministrów, Pana Mateusza Morawieckiego – mówi Prezes Polskiego Związku Tenisa Stołowego, Dariusz Szumacher.

Mistrzostwa Europy w Tenisie Stołowym odbędą się w dniach 22-27 czerwca w COS Torwar w Warszawie. Swoje uczestnictwo w turnieju potwierdzili najlepsi zawodnicy Europy. Na listach startowych znajdziemy takie nazwiska jak: Natalia Partyka, Sofia Palcanova, Bernadette Szőcs,  Timo Boll, Dimitrij Ovtcharov czy Simon Gauzy. Warto przypomnieć, że tytuł indywidualnej Mistrzyni Europy w minionych mistrzostwach wywalczyła reprezentantka Polski Li Qian. Tytułu Mistrza Europy bronić będzie 40-letni Timo Boll.

– Uważnie obserwuję rozwój tenisa stołowego w Polsce od momentu rozpoczęcia kadencji nowego Zarządu Polskiego Związku Tenisa Stołowego. W przeciągu czterech ostatnich lat tenis stołowy wyszedł z cienia innych dyscyplin i stał się sportem rozpoznawanym, gromadzącym licznych miłośników. Wdrożenie Narodowego Programu Rozwoju Tenisa Stołowego, cykle imprez promujących tenis stołowy, w tym Pingpongowy Narodowy czy Narodowy Dzień Tenisa Stołowego, a także inne inicjatywy Prezesa Zarządu PZTS Pana Dariusza Szumachera i Zarządu Związku, wprowadziły tenis stołowy w naszym kraju w czas renesansu. Obserwujemy to na co dzień, śledząc rozgrywki Polskiej Superligi Tenisa Stołowego. Dzięki dobrej współpracy władz Związku z Prezesem Superligi Zbigniewem Leszczyńskim, poziom rozgrywek wzrasta. Nasza rodzima liga jest zaliczana do grona trzech najlepszych na Starym Kontynencie. Pandemia znacząco dotknęła cały sport. Z przykrością przyjąłem informację o odwołaniu Mistrzostw Europy w ubiegłym roku. Osobiście zabiegałem o to, aby tegoroczne Mistrzostwa uzyskały pomoc ze strony Rządu. Organizatorzy otrzymali wsparcie finansowe z rezerwy Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Pan Premier został także patronem honorowym Mistrzostw. Jestem szczęśliwy, że dzięki wspólnym staraniom czempionat zagości w COS Torwar już za kilka dni. Panu Prezesowi Dariuszowi Szumacherowi życzę kolejnych lat rewolucjonizowania polskiego tenisa stołowego, a naszym zawodniczkom i zawodnikom sukcesów na Mistrzostwach – mówi Minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pan Łukasz Schreiber.

Ze względu na fakt iż niespełna miesiąc po warszawskim turnieju, zawodnicy którzy uzyskali kwalifikacje olimpijskie wyjadą na Igrzyska do Tokio, Europejska Unia Tenisa Stołowego podjęła decyzję o rozegraniu turnieju w ścisłej bańce sanitarnej, bez udziału publiczności. Start w Igrzyskach w Tokio wywalczyła polska reprezentacja kobiet, która zajęła trzecie miejsce na Drużynowych Mistrzostwach Europy w Nantes w 2019 roku oraz na Igrzyskach Europejskich w Mińsku 2019.

Zmagania zawodniczek i zawodników oglądać będzie można online na stronie www.ettu.tv od 22 do 27 czerwca, a także na antenie Eurosport i Eurosport2 w dniach 25-27 czerwca. Rozgrywki transmitowane będą przez  TVP3 Regionalna w sobotę i niedzielę (26-27 czerwca) w godzinach 10:00-12:00, finały transmitowane będą w TVP HD w niedzielę 27 czerwca, a wywiady i relacje ze wszystkich dni turnieju oglądać będzie można na antenie TVP Info.

Mistrzostwa Europy objęte zostały Patronatem Honorowym Prezesa Rady Ministrów, Pana Mateusza Morawieckiego, a Partnerami Głównymi wydarzenia są Enea, PKN ORLEN oraz LOTTO.

MP kadetów: Transmisja na żywo (piątek)

Od czwartku w Rawie Mazowieckiej w ramach XXVII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych trwają Mistrzostwa Polski kadetów i kadetek. Zapraszamy do oglądania na żywo zmagań z drugiego dnia turnieju na naszej stronie internetowej.

Tomasz Krzeszewski: Jakub Dyjas może znaleźć się wśród kandydatów do podium

– Jeśli Jakub Dyjas zagra na bardzo wysokim poziomie, to może znaleźć się wśród kandydatów do podium i nie tylko w singlu, ale i w deblu. Mile widziana byłaby też niespodzianka w mikście – mówi Tomasz Krzeszewski, trener polskiej reprezentacji przed Mistrzostwami Europy w Warszawie (22 – 27 czerwca).

Polacy przebywają na zgrupowaniu w Centralnym Ośrodku Sportu w Cetniewie, a trenują z nimi też Czesi i Belgowie. W składzie Biało-Czerwonych najbardziej doświadczonym zawodnikiem jest 25-letni Jakub Dyjas z Dekorglassu Działdowo. Już w 2016 roku zdobył dwa medale mistrzostw Europy w Budapeszcie – brąz indywidualnie i srebro w deblu z Danielem Górakiem.

– Kuba wystąpi na Torwarze w trzech konkurencjach: singlu, deblu z Cedricem Nuytinckiem i mikście z Natalią Partyką. Jest tenisistą stołowym o dużych umiejętnościach i jeśli zagra na swoim bardzo wysokim poziomie, stać go na podium mistrzostw kontynentu. W singlu wygrywał z wieloma zawodnikami z europejskiej czołówki, zaś spore szanse na medal ma też w duecie z Belgiem. Bardzo dobre wyniki sprzed pandemii w turniejach World Tour wskazują, że Dyjas i Nuytinck stać na wysokie miejsce. Mile widziana byłaby też niespodzianka w grze mieszanej – powiedział Tomasz Krzeszewski.

Selekcjoner reprezentacji przez lata tworzył parę deblową z Lucjanem Błaszczykiem. Zdobyli wicemistrzostwo Europy w 2002 roku, a pod koniec lat 90. wygrali międzynarodowe mistrzostwa Szwecji i Francji. Nigdy Krzeszewski nie występował w duecie z obcokrajowcem.

– W deblu nie chodzi o to, czy Polak gra z Belgiem czy zawodnikiem z innego kraju. Dobór par wynika m.in. ze stylu gry tenisistów stołowych, z umiejętności techniczno-taktycznych, np. którą stroną odbiera serwis, w jaki sposób ponawia atak itd. W Warszawie Jakub Dyjas zagra z Cedricem Nuytinckiem, Marek Badowski z innym Belgiem Robinem Devosem, a Samuel Kulczycki z Maciejem Kubikiem – dodał trener kadry narodowej.

W mikście na Torwarze Jakub Dyjas zagra z Natalią Partyką i Samuel Kulczycki z Natalią Bajor. Gra mieszana po latach posuchy, kiedy nie było jej nawet w programie ME, wróciła do łask i jest w programie igrzysk olimpijskich w Tokio.

– Tak się dobrze złożyło, że dwa zgrupowania przed Mistrzostwami Europy – w czeskim Havirovie i Cetniewie – mamy z kobiecą reprezentacją Zbyszka Nęcka. Dzięki temu nasi reprezentanci mogą trenować miksta. Zazwyczaj w sezonie jest niewiele tych okazji. Przed Tokio system kwalifikacji – mam wrażenie – był nieprzygotowany, do tego rozgrywki przeprowadzono w krótkim czasie. Ale warto pomyśleć o mikście pod kątem następnych igrzysk w Paryżu – przyznał Tomasz Krzeszewski.

Oprócz Jakuba Dyjasa, Marka Badowskiego, Samuela Kulczyckiego i Macieja Kubika w ekipie Biało-Czerwonych jest prawie 15-letni Miłosz Redzimski. – Najważniejsze, że wszyscy są zdrowi. Po kontuzji biodra do pełni sił szybko wraca Marek Badowski. Zagrał dwa mecze singlowe na tym obozie na punkty i obydwu rywali pokonał. Nazwisk nie będę podawał, bo nie o to chodzi, lecz widać, że Marek jest w coraz lepszej formie – zakończył trener Tomasz Krzeszewski.

Mistrzostwa Europy pod Patronatem Honorowym Prezesa Rady Ministrów

Z olbrzymią przyjemnością pragniemy poinformować, że patronat honorowy nad LIEBHERR 2020 ITTF European Table Tennis Championships objął Prezes Rady Ministrów Pan Mateusz Morawiecki.

Partnerami Głównymi czempionatu są: Enea, LOTTO oraz PKN Orlen.

Global Pharma Orlicz 1924 Suchedniów z awansem do LOTTO Superligi

Tenisiści stołowi Global Pharmy Orlicz 1924 Suchedniów wywalczyli w środę awans do LOTTO Superligi. Zespół z województwa świętokrzyskie w dwumeczu barażowym okazał się lepszy od MojeBermudy Gorzovii Gorzów Wielkopolski.

Zespół z Suchedniowa, który w rundzie zasadniczej nie miał sobie równych w grupie południowej, w barażach dwukrotnie okazał się lepszy od MojeBermudy Gorzovii Gorzów Wielkopolski. W pierwszym spotkaniu na Ziemi Lubuskiej Global Pharma Orlicz 1924 wygrał 7:3, a w rewanżu we własnej hali 6:4.

– Spotkania barażowe były bardzo zacięte. To były dwie wygrane przez nas bitwy. W pierwszej odsłonie zwyciężyliśmy 7:3, ale gospodarze postawili nam bardzo trudne warunki. Dzisiaj też nie było łatwo, jednak po wygranej 3:1 pierwszej serii pojedynków singlowych i zwycięstwie w grze podwójnej, zeszło z nas napięcie – mówi Maciej Glijer, prezes Global Pharmy Orlicz 1924 Suchedniów.

Tenisiści stołowi klubu z województwa świętokrzyskiego kończą sezon jako niepokonani. Oprócz dwóch zwycięstw w fazie barażowej, Global Pharma Orlicz 1924 odniósł także 21 triumfów i zanotował jeden remis w sezonie zasadniczym 1. ligi w grupie południowej.

– Był to dla nas bardzo szczęśliwy i udany sezon. Mimo krótkiej historii klub, zagramy w najlepszej polskiej lidze tenisa stołowego – LOTTO Superlidze. To wielki sukces dla nas. Marzenia się spełniają – dodał Glijer.

Przypomnijmy, że kilka dni temu prawo gry w LOTTO Superlidze zapewnili sobie tenisiści stołowi Morlin Ostróda, którzy w barażach okazali się lepsi od Villi Verde Olesno.

Fenomenalna Natalia Partyka 14 raz zagra w ME Seniorów

Po raz 14 z rzędu Natalia Partyka zagra w Mistrzostwach Europy Seniorów. Debiutowała w 2007 roku w Belgradzie, a za kilka dni wystąpi w ME w Warszawie. Zdobyła 5 medali – cztery w zawodach drużynowych (1 srebro, 3 brązowe) i brąz w grze podwójnej z Xu Jie w 2008 roku w St. Petersburgu. Jej trenerami w reprezentacji byli Zbigniew Nęcek (cały czas prowadzi kadrę) i Michał Dziubański.

Natalia Partyka zadebiutowała w ME Seniorów jako 17-letnia zawodniczka w 2007 roku. W drużynówce Polki zajęły 13 miejsce, pokonując w ostatnim meczu Serbię 3:2. Decydujący punkt zdobyła Natalia Partyka wygrywając z Aną Marią Erdelji 3:2. Juniorka zagrała też miksta z Danielem Górakiem oraz debla ze swoją rówieśniczką Natalią Bąk.

Pierwszy medal w ME Natalia Partyka zdobyła w październiku 2008 roku w St. Petersburgu w wieku 19 lat. Z Xu Jie doszła do półfinału gry podwójnej, a w nim reprezentantki Polski przegrały 3:4 z Włoszkami Tan-Monfardini/Stefanova, mimo prowadzenia po dwóch setach.

W następnym 2009 roku reprezentacja Polski w Stuttgartcie wygrała 5 meczów i wystąpiła w wielkim finale, w którym przegrała z Holandią 1:3. Wspaniale grały Natalia Partyka, Li Qian, Xu Jie, a w składzie był też Katarzyna Grzybowska i Magdalena Szczerkowska.

W 2010 roku w czeskiej Ostravie kolejny sukces Biało-Czerwonych, w składzie z bohaterką tego tekstu – brąz w drużynówce ME. Medalu nie udało się zdobyć w 2011 roku w Ergo Arenie na granicy Gdańska i Sopotu. W 2012 roku w Herning Natalia Partyka i Katarzyna Grzybowska osiągnęły ćwierćfinał w deblu, a rundę wcześniej odpadły w 2013 roku w Schwechat.

Przyszedł rok 2014, DME w Lizbonie i kolejny wielki wynik reprezentantek Polski. W portugalskiej stolicy nasze zawodniczki sięgnęły po kolejny brązowy medal. W półfinale porażka z Austrią 1:3, a jedyny punkt zdobył Natalia Partyka wygrywając z Amelie Solją.

Do historii przejdzie również turniej ME w 2015 roku w Jekaterynburgu. W ćwierćfinale Natalia i Katarzyna przegrały ze swoją reprezentacyjną koleżanką Li Qian grającą w parze z Holenderką Li Jie 3:4.

Dziesiąty turniej o ME w karierze Natalii Partyki to Budapeszt 2016, jedenasty DME w Luksemburgu w 2017 roku, zaś dwunasty Alicante w 2018 roku. Szczęśliwa okazała się trzynastka i DME we francuskim Nantes w 2019 roku. Polki po raz kolejny prowadzone do sukcesu przez trenera Zbigniewa Nęcka dotarły aż do półfinału, w którym przegrały z Rumunią 1:3.

ME w Warszawie: Niemcy wyłonili ostatnią singlistkę w dodatkowym turnieju

Niemcy skompletowali skład na Mistrzostwa Europy w Warszawie (22 – 27 czerwca). Aby wyłonić ostatnią singlistkę, zorganizowali dodatkowy turniej wewnętrzny. Zdecydowanie wygrała Sabine Winter.

W Düsseldorfie Sabine Winter pokonała Yuan Wan 4:1 (7,9,5,-2,9) i Chantal Mantz 4:0 (4,12,2,6). Drugie miejsce zajęła Yuan Wan po zwycięstwie z Chantal Mantz 4:3 (9,-12,-2,-8,6,11,3). – Zwyciężyła najlepsza zawodniczka – mówiła Jie Schöpp, trenerka niemieckiej reprezentacji.

To oznacza, że Sabine Winter dołączy do zgłoszonych wcześniej do ME w singlu Petrissy Solji, grającej w zespole Mistrza Polski KTS Enea Siarkopol Tarnobrzeg Han Ying, Niny Mittelham i Shan Xiaony.

W niemieckiej kadrze męskiej na Torwarze zagrają: Timo Boll, Dimitrij Ovtcharov, Patrick Franziska, Ruwen Filus, Benedikt Duda, Dang Qiu. W singlu zabraknie ostatniego z wymienionych tutaj tenisistów stołowych.

Pary deblowe na ME w Warszawie: mężczyźni Boll/Franziska i Duda/Qiu, kobiety Solja/Shan i Mittelham/Winter. W mikście zagrają Franziska/Solja i Qiu/Mittelham.

Podczas ME w 2018 roku w Alicante złoto w singlu zdobył Timo Boll, w deblu kobiet Nina Mittelham i Kristin Lang (Silbereisen) i w mikście Ruwen Filus i Han Ying. W deblu mężczyzn brąz wywalczyli Ruwen Filus i Ricardo Walther oraz Patrick Franziska i Duńczyk Jonathan Groth.

3 lata temu w Hiszpanii w singlu kobiet złoto zdobyła Li Qian, a brąz Katarzyna Grzybowska-Franc.

W mikście Partyka z Dyjasem i Bajor z Kulczyckim w ME

Nasi reprezentanci Natalia Partyka z Jakubem Dyjasem i Natalia Bajor z Samuelem Kulczyckim wystąpią w grze mieszanej podczas Mistrzostw Europy w Warszawie (22 – 27 czerwca).

Już wcześniej razem miksta grali doświadczeni Natalia Partyka i Kuba Dyjas, zaś po raz pierwszy parę mieszaną utworzyli Natalia Bajor i Samuel Kulczycki. To ciekawe połączenie, bowiem oboje są Mistrzami Polski w singlu, Natalia Bajor wygrywała 4 razy z rzędu, a co więcej Samuel Kulczycki jest 3-krotnym Mistrzem Polski w mikście 2019-21 z Katarzyną Węgrzyn.

– Trenowaliśmy razem w Havířově i teraz na zgrupowaniu w Cetniewie. Jesteśmy w stanie poprawić pewne rzeczy i po prostu się zgrać na tyle, aby zagrać na wysokim poziomie na Mistrzostwach Europy – mówi Samuel Kulczycki.

W ostatnich latach w reprezentacji występowały nasze miksty w składzie np. Natalia Partyka – Jakub Dyjas, Natalia Partyka – Patryk Zatówka, Natalia Bajor – Marek Badowski. Teraz trenerzy zdecydowali w przypadku Natalii Bajor, że zagra z Samuelem Kulczyckim, który świetnie sobie radzi w tej konkurencji.

– Szczególnie poruszanie jest ważne w grze w miksta i to na pewno musimy udoskonalić przez ten krótki okres – powiedział Samuel Kulczycki o pracy treningowej na obozie w Centralnym Ośrodku Sportu „Cetniewo” we Władysławowie.

Warto zauważyć, że przez lata mikst był „niechciany” przez władze europejskie i światowe, były nawet oddzielne ME dla miksta. Ale teraz wrócił do łask i jest konkurencją olimpijską w Tokio. W przeciwieństwie do gry deblowej, która pozostała w programie olimpijskim, ale jest tylko częścią zawodów drużynowych.

Bardzo ciekawie zapowiada się turniej gry mieszanej w ME w Warszawie. Zagrają razem m.in. Austriacy Stefan Fegerl/Sofia Polcanova, Austriak Robert Gardos i występująca w KTS Enea Siarkopol Tarnobrzeg Elizabeta Samara oraz Niemcy Patrick Franziska i Petrissa Solja.

ME w Warszawie bez obrończyni tytułu mistrzowskiego

Już za tydzień w warszawskim COS Torwar rozpoczną się LIEBHERR 2020 ITTF European Table Tennis Championships. W czasie czempionatu nie zobaczymy obrończyni tytułu Indywidualnej Mistrzyni Europy – Li Qian.

Podczas treningu w czwartek 11 czerwca, Li Qian uległa kontuzji w postaci podwichnięcia prawego stawu skokowego. Zgodnie z sugestią lekarza, Li Qian czeka 10-dniowa przerwa w treningach i rehabilitacja. W związku z planowanym startem w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, niezwykle ważne jest pełne wyleczenie urazu – mówi Zbigniew Nęcek, trener żeńskiej kadry Polski.

Warto przypomnieć, że polskie reprezentantki mają zapewniony start w Tokio. Do Japonii polecą trzy zawodniczki: Natalia Partyka, Natalia Bajor i miejmy nadzieję ciesząca się ówcześnie dobrym zdrowiem i dyspozycją Li Qian. Igrzyska rozpoczną się już 23 lipca.

Z powodu kontuzji w Warszawie nie zobaczymy również utytułowanego zawodnika Białorusi, wielokrotnego Mistrza Europy, wicemistrza świat – Vladimira Samsonova.

Mistrzostwa w Warszawie rozpoczną się we wtorek 22 czerwca i potrwają do niedzieli 27 czerwca. W składzie biało-czerwonych wystąpią: Natalia Partyka, Natalia Bajor, Katarzyna Grzybowska-Franc, siostry Katarzyna i Anna Węgrzyn, Jakub Dyjas, Marek Badowski, Samuel Kulczycki, Maciej Kubik oraz Miłosz Redzimski.

Angielscy Olimpijczycy zagrają w ME w Warszawie

Po uzyskaniu kwalifikacji olimpijskiej z rankingu światowego reprezentanci Wielkiej Brytanii Tin-Tin Ho i Liam Pitchford rozpoczęli przygotowania do Igrzysk w Tokio. Jednym z najważniejszych sprawdzianów będą dla nich przyszłotygodniowe Mistrzostwa Europy w Warszawie (22 – 27 czerwca).

Dla 27-letniego Liamia Pitchforda będą to 3 Igrzyska w karierze, a 22-letnia Tin-Tin Ho, studentka medycyny na Uniwersytecie w Nottingham, zagra po raz pierwszy.

Do ME na warszawskim Torwarze Liam Pitchford zgłoszony jest w singlu i deblu z Paulem Drinkhallem, kiedyś grającym w polskiej Lotto Superlidze w PKS Kolping Frac (Sokołów SA) Jarosław.

Natomiast Tin-Tin Ho wystąpi w deblu z Austriaczką Karoline Michek i w mikście z Samuelem Walkerem. W składzie Anglii są też Tom Jarvis (debel z Samuelem Walkerem) i Charlotte Bardsley.

W 2016 roku Liam Pitchford, Paul Drinkhall i Samuel Walker zdobyli brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Świata w Malezji.

Natalia Partyka: zostaję na szósty sezon w Hodoninie

Przygotowująca się do Mistrzostw Europy w Warszawie, a następnie Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Natalia Partyka poinformowała, że przedłużyła na kolejny, szósty już sezon kontrakt z czeskim zespołem SKST Stavoimpex Hodonín.

– Chciałam zostać i dalej grać w drużynie z Hodonina, więc nawet za bardzo z innymi klubami nie rozmawiałam. Nie rozważałam zmiany barw klubowych – mówi Natalia Partyka, który w tym sezonie zdobyła srebrny medal w Extralidze.

W finale do dwóch zwycięstw SKST Stavoimpex Hodonín przegrał z MSK Gumotex Břeclav ZFP Group 1-2. W ostatnim meczu zespół Natalii Partyki przegrał 3:5, a wszystkie punkty zdobyła Polka. Nasza reprezentantka pokonała Danę Cechovą 3:1, Anetę Siruckovą 3:0 (żona Pavla Sirucka z Dartomu Bogorii Grodzisk Mazowiecki) i Karin Adamkovą 3:2.

– Początek finałowej rywalizacji miałam słaby, drugi mecz był lepszy, ale tak naprawdę w trzecim, decydującym w końcu zagrałam dobrze i tak jak powinnam – przyznała Natalia Partyka.

Dla drużyny, która regularnie zdobywała złoto i występowała w Lidze Mistrzyń srebro jest… – Celem było zwycięstwo w lidze, więc sukces to na pewno nie jest. Ale nasze przeciwniczki zagrały po prostu bardziej stabilnie – dodała reprezentantka Polski, która do SKST Stavoimpex trafiła z najlepszego polskiego klubu KTS Enea Siarkopol Tarnobrzeg.

Natalia Partyka rozpoczęła z kadrą narodową ostatnie zgrupowanie przed Mistrzostwa Europy Seniorów w Warszawie (22 – 27 czerwca). Polki i Polacy trenują w Centralnym Ośrodku Sportu w Cetniewie.

– Z pewnością będzie okazja żeby potrenować i singla oraz gry podwójne, bo trochę czasu minęło od naszych ostatnich wspólnych treningów debla i miksta – powiedziała Natalia Partyka, która w grze podwójnej wystąpi z Natalią Bajor, a w grze mieszanej z Jakubem Dyjasem.

W Kraśniku rywalizowano w V Ogólnopolskim Rodzinnym Festiwalu Tenisa Stołowego o Puchar Ministra Sportu

Wiktor i Rafał Iwaniuch, Rafał i Andrzej Pawłowscy oraz Jakub Chmielowski zwyciężają w Kraśniku w V Ogólnopolskim Rodzinnym Festiwalu Tenisa Stołowego o Puchar Ministra Sportu.

Do sobotnich zawodów, których celem było propagowanie aktywności fizycznej w rodzinnym gronie, zgłosiło się 136 uczestników z 11 województw: lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, śląskiego, świętokrzyskiego, podlaskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i lubelskiego.

Uroczystego, wspólnego otwarcia turnieju dokonali: Poseł na Sejm RP Kazimierz Choma, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, dyrektor MBP w Kraśniku Michał Zimowski – reprezentujący Burmistrza Wojciecha Wilka, dyrektor SP nr 2 w Kraśniku Monika Hatłas oraz członek Zarządu Polskiego Związku Tenisa Stołowego Artur Domański.

W rodzinnym turnieju drużynowym rywalizacja toczyła się w dwóch kategoriach, w których rodzic, babcia lub dziadek grali z dzieckiem do lat 13 lub w wieku 14-17 lat. Równolegle rozgrywane były zmagania indywidualne.

W kategorii I najlepszą rodziną okazali się Wiktor i Rafał Iwaniuch z Przemyśla. Puchar Ministra Sportu i Turystyki za zwycięstwo w II kategorii otrzymali Rafał i Andrzej Pawłowscy z Lubartowa. W turnieju open zwyciężył Jakub Chmielowski z Karpat Krosno.

Podczas ceremonii dekoracji wręczone zostały okazałe puchary, pamiątkowe medale, dyplomy, nagrody i upominki rzeczowe. Uczestnicy zawodów podkreślali wzorową organizację oraz świetną atmosferę, która panowała podczas turnieju.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Burmistrz Miasta Kraśnik Wojciech Wilk.

Organizatorem przedsięwzięcia był Szkolny Klub Tenisa Stołowego „Dwójka” Kraśnik.
Zadanie było finansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy wsparciu Miasta Kraśnik oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Medaliści:

I kategoria do 13 lat:
1. Wiktor i Rafał Iwaniuch – Przemyśl (podkarpackie)
2. Wiktoria i Krzysztof Saleccy – Fajsławice (lubelskie)
3. Hubert i Paweł Winklerowie – Pawęzów (małopolskie)
3. Jakub i Robert Szymikowie – Rybnik (śląskie)

II kategoria 14-17 lat:
1. Rafał i Andrzej Pawłowscy Lubartów (lubelskie)
2. Sylwia i Krzysztof Stala – Tarnobrzeg (podkarpackie)
3. Bartłomiej i Zbigniew Kochanowiczowie – Sandomierz (podkarpackie)
3. Oliwier i Andrzej Szczepańscy – Pawęzów (małopolskie)

Kategoria open:
1. Jakub Chmielowski – Karpaty Krosno
2. Patryk Bielecki – Dekorglass Działdowo
3. Konrad Kudło – Lewart Lubartów
3. Jakub Sagan – Lewart Lubartów

W Gliwicach poznaliśmy medalistów Indywidualnych Mistrzostw Polski Weteranów

Gliwice gościły przez trzy dni uczestników Indywidualnych Mistrzostw Polski Weteranów. Nestorzy polskiego tenisa stołowego w Centrum Sportowo-Kulturalnym „Łabędź” walczyli o medale w grze pojedynczej, podwójnej i mieszanej. Złotymi medalistami Indywidualnych Mistrzostw Polski Weteranów w grze pojedynczej w Gliwicach zostali: Anna Wnęk (kobiety 40-49 lat), Dorota Paluch (kobiety 50-59 lat), Jolanta Szatko-Nowak (kobiety 60-64 lat), Anna Maruszczak (kobiety 65-69 lat), Alicja Skrzypicka (kobiety 70-74 lat), Witold Skubiszewski (mężczyźni 40-49 lat), Krzysztof Piński (mężczyźni 50-59 lat), Jarosław Maruszczak (mężczyźni 60-64 lat), Jan Klemendorf (mężczyźni 65-69 lat), Jerzy Schreiber (mężczyźni 70-74 lat), Antoni Biaduń (mężczyźni 75-79 lat) i Henryk Glura (mężczyźni od 80 lat). Mistrzowskie tytuły w grze podwójnej powędrowały do: Anny Wnęk i Elżbiety Kazberuk (kobiety 40-49 lat), Doroty Paluch i Grażyny Zielińskiej (kobiety 50-59 lat), Elżbiety Pieczarkowskiej i Alicji Skrzypickiej (kobiety 60+ lat), Witolda Skubiszewskiego i Marcina Lacha (mężczyźni 40-49 lat), Krzysztofa Piotrowskiego i Tadeusza Piotrowskiego (mężczyźni 50-59 lat), Zenona Kastraua i Yuriya Fomina (mężczyźni 60-64 lat), Michała Wolnego i Henryka Prusińskiego (mężczyźni 65-69 lat), Jerzego Przygody i Leszka Jodaniewskiego (mężczyźni 70-74 lat), Antonina Biadunia i Leona Pawlaka (mężczyźni 75-79 lat) oraz Henryka Glury i Zdzisława Orzechowskiego (mężczyźni 80-84 lat). Podczas trzydniowych mistrzostw w Gliwciach wyłoniono także medalistów w grze mieszanej bez podziału na kategorie wiekowe. Pierwsze miejsce zajęła para Artur Szołtysek/Jolanta Szatko-Nowak, która w finale pokonała Bogusława Szandała i Annę Wnęk 3:2. Szczegółowe wyniki –> https://pzts.pl/wydarzenia/indywidualne-mistrzostwa-polski-weteranow-20-21

Tadeusz Nowak nadal Prezesem Wielkopolskiego Związku Tenisa Stołowego

Tadeusz Nowak został ponownie wybrany Prezesem Wielkopolskiego Związku Tenisa Stołowego na kadencję 2021-2025. Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze WZTS odbyło się 11. czerwca w Poznaniu.

Tadeusz Nowak funkcję Prezesa Wielkopolskiego Związku Tenisa Stołowego pełni nieprzerwanie od 2011 roku, kiedy zastąpił na tym stanowisku Andrzeja Glapę. Podczas piątkowego Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborcze WZTS został wybrany na kolejną kadencję jednogłośnie.

Podczas zebrania Prezes Polskiego Związku Tenisa Stołowego – Dariusz Szumacher wręczył osobom zasłużonym dla rozwoju wielkopolskiego tenisa stołowego: Janowi Moderowi i Janowi Harlakowi okolicznościowe patery 90-lecia PZTS.

Wielkopolska zajmuje aktualnie trzecie miejsce w Polsce pod względem wykupionych licencji. W rozgrywkach Wielkopolskiego Związku Tenisa Stołowego uczestniczy 68 klubów.

Skład Zarządu WZTS w Poznaniu na lata 2021-2025 (wybrany jednogłośnie)

Nowak Tadeusz – Prezes

Kamza Jacek, Drygas Jacek, Kaczmarek Roman, Biernat Marek, Kędziora Maciej, Strzelczyk Danuta, Lemieszka Andrzej, Piotrowicz Hubert

Komisja Rewizyjna: Jędrusek Andrzej, Adamczyk Adam, Gliniany Zbyszek

 

Morliny Ostróda wracają do LOTTO Superligi

Tenisiści stołowi Morlin Ostróda w przyszłym sezonie ponownie zagrają w LOTTO Superlidze. Podopieczni Tomasza Krzeszewskiego do „elity” powracają po dwóch sezonach występów przy 1-ligowych stołach.

Awans do LOTTO Superligi ostródzianie wywalczyli sobie po dwumeczu barażowym z UKS-em Villą Verde Olesno. Najlepsza drużyna grupy północnej dwukrotnie pokonała w decydujących spotkaniach zespół z Olesna 6:4.

Powrót do najwyższej klasy rozgrywkowej Morlin Ostróda to spora zasługa w szczególności Piotra Chmiela. Były zawodnik m.in. rzeszowskiej Politechniki czy Wametu Dąbcze, w decydujących spotkaniach sezonu był bezbłędny. W meczu w Ostródzie Chmiel pokonał Krzysztofa Marcinkowskiego 3:0 i Piotra Cyrnka 3:2, a w rewanżu w Olesnie wygrał z Konstantyn Puszkariowem 3:2 i Radkiem Mrkvicką 3:1.

Łącznie punkty w sezonie 2020/2021 dla pierwszego zespołu klubu z Warmii i Mazur zdobywali oprócz Piotra Chmiela także Łukasz Sokołowski, Jakub Witkowski i Kacper Petaś.

Drugiego beniaminka LOTTO Superligi poznamy w najbliższą środę. W pierwszym spotkaniu barażowym w drugiej parze, Global Pharma Orlicz 1924 Suchedniów pokonał na wyjeździe MojeBermudy Gorzovię Gorzów Wielkopolski 7:3.

Baraże o Ekstraklasę kobiet: Tarnowskie Góry lepsze od Białegostoku

Tenisistki stołowe MKS-u Skarbek Lucrum Tarnowskie Góry zapewniły sobie w sobotę awans do Ekstraklasy kobiet. W dwumeczu barażowym zespół ze Śląska okazał się lepszy od ATS-u east rent Białystok.

Po zwycięstwie w pierwszym spotkaniu we własnej hali 7:3, w rewanżu w stolicy Podlasia Skarbek Lucrum Tarnowskie Góry zremisował 5:5. Drużynę z województwa śląskiego do „zwycięskiego remisu” poprowadziła Kinga Falarz, która w Białymstoku pokonała Monikę Tereszkiewicz 3:0 i liderkę ATS-u east rent – Gabrielę Dyszkiewicz 3:2.

Oprócz Falarz w szeregach klubu z Tarnowskich Gór w tym sezonie występowały również Julia Tomecka, Klaudia Franaszczuk, Natalia Szymczyk, Estera Razakowska, Karolina Rakowska, Milena Kluszewska i Natalia Młynek. W rundzie zasadniczej grupy południowej Skarbek Lucrum zajął drugie miejsce z dorobkiem 29 punktów. Łącznie z meczami barażowymi „świeżo upieczony” beniaminek Ekstraklasy kobiet wygrał w tym sezonie 14 spotkań, zanotował cztery remisy i doznał dwóch porażek.

Warto dodać, że kilka dni temu prawo gry w najwyższej klasie rozgrywkowej zapewniły sobie tenisistki stołowe Uczelni Państwowej Zamość, które wygrały zmagania w rundzie zasadniczej grupy południowej. Klub z Lubelszczyzny w meczach barażowych okazał się lepszy od Bogorii Grodzisk Mazowiecki.

W weekend odbyły się także rewanżowe spotkania o utrzymanie w 1. lidze kobiet. W dwumeczach barażowych grę na zapleczu Ekstraklasy w przyszłym sezonie zapewniły sobie Stella Niechan Gniezno i KTS Gliwice.

IMP Weteranów: transmisja na żywo (niedziela)

W niedzielę w Gliwicach zostaną zakończone Indywidualne Mistrzostwa Polski Weteranów w tenisie stołowym. Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo z trzeciego, ostatniego dnia turnieju rozgrywanego w województwie śląskim.

IMP Weteranów: transmisja na żywo (sobota)

Przed nami drugi dzień rozgrywanych w Gliwicach Indywidualnych Mistrzostw Polski Weteranów w tenisie stołowym. Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo z sobotnich zmagań na naszej stronie internetowej.

Kamil Dziukiewicz: Jest dobrze, ale może być lepiej

Sezon 2020/2021 wkracza w decydującą fazę. Już tylko kilka dni dzieli nas od rozpoczęcia Indywidualnych Mistrzostw Europy w tenisie stołowym w Warszawie. – Organizacyjnie jesteśmy przygotowani na „szóstkę” – mówi Kamil Dziukiewicz, wiceprezes Polskiego Związku Tenisa Stołowego ds. organizacyjnych.

Ostatnie tygodnie upłynęły pod znakiem rozgrywania turniejów rangi Mistrzostw Polski w kategoriach młodzieżowych. W Gliwicach rywalizowali młodzieżowcy, w Ustrzykach Dolnych juniorzy a w Ostródzie żacy. – Turnieje, które się odbyły na przełomie maja i czerwca pokazały, że organizacja turniejów ogólnopolskich jest na bardzo wysokim poziomie. Miałem okazję z bliska oglądać zmagania w Ustrzykach Dolnych, Gliwicach, Dębicy i Bilczy (w tej miejscowości odbyło się Grand Prix Polski weteranów – dop. red). Uważam, że Polski Związek Tenisa Stołowego wraz z organizatorami tych zawodów wykonują naprawdę świetną pracę – mówi Kamil Dziukiewicz.

Wiceprezes Polskiego Związku Tenisa Stołowego ds. organizacyjnych przyznaje, że jednym z głównych celów jest stworzenie „schematu organizacji imprez ogólnopolskich”. – Chciałbym, aby wszystkie turnieje rozgrywane były w podobnej scenerii i według ustalonego schematu. Myślę, że to podniesie nie tylko prestiż zawodów, ale sprawi, że same imprezy staną się bardziej atrakcyjne dla kibiców. Ponadto od nowego sezonu planujemy skrupulatniej weryfikować hale, na których rozgrywane będą turnieje i mecze ligowe na szczeblu centralnym – dodaje wiceprezes PZTS.

Od nowego sezonu wzrośnie pula nagród finansowych w Indywidualnych Mistrzostwach Polski. Dotychczas organizatorzy krajowego czempionatu wśród seniorek i seniorów przeznaczali na premie dla zawodników kwotę 30 tysięcy złotych. – Cieszę się, że na mój wniosek dwukrotnie wzrosła pula nagród w Indywidualnych Mistrzostwach Polski. Od sezonu 2021/2022 na nagrody dla medalistów zostanie przeznaczona kwota 60 tysięcy złotych – dodaje Dziukiewicz.

Główną imprezą 2021 roku w naszym kraju będą Indywidualne Mistrzostwa Europy w Warszawie, które odbędą się w dniach 22-27. czerwca. Tytułów mistrzowskich w stolicy naszego kraju bronić będą Timo Boll i Li Qian. Niestety, turniej odbędzie się bez udziału publiczności.

– Przygotowania do turnieju są już na ostatniej prostej. Jestem przekonany, że będzie to świetna impreza, która z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci. Niestety, na trybunach zabraknie publiczności, zgodnie z wytycznymi Europejskiej Unii Tenisa Stołowego. Musimy pamiętać, że tuż po zakończeniu mistrzostw w Warszawie czekają nas Igrzyskach Olimpijskie w Tokio, a bezpieczeństwo zawodników jest dla wszystkich najważniejsze – dodaje Kamil Dziukiewicz.

Wiceprezes PZTS wspomniał również, że Indywidualne Mistrzostwa Europy będą ukoronowaniem kończącej się we wrześniu kadencji aktualnego Zarządu. – Turniej w Warszawie będzie wspaniałym zakończeniem tej kadencji Zarządu PZTS, bo jak wszyscy wiemy, we wrześniu zostanie wybrany nowy Zarząd i Prezes. Pragnę przy okazji podziękować naszym partnerom: Ministerstwu Sportu, Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Enea, za świetną współpracę. Bez nich nie moglibyśmy organizować tak wspaniałych imprez i eventów w naszym kraju – dodaje Kamil Dziukiewicz.

IMP Weteranów: transmisja na żywo (piątek)

W Gliwicach rozpoczynają się dziś Indywidualne Mistrzostwa Polski Weteranów w tenisie stołowym. Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo z pierwszego dnia zmagań w Centrum Sportowo-Kulturalnym „Łabędź”.

Niesamowita Ni Xia Lian zagra na Torwarze, potem w Tokio

Reprezentująca Luksemburg Ni Xia Lian to legenda nie tylko tenisa stołowego, ale całego światowego sportu. W dniach 22 – 27 czerwca zagra w Mistrzostwach Europy w Warszawie, a miesiąc później w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. W dniu 4 lipca skończy 58 lat!

Pochodząca z Chin Ni Xia Lian dla reprezentacji tego kraju zdobywała medale Mistrzostw Świata – w 1983 roku właśnie w Tokio wywalczyła złoto w mikście i drużynowo oraz brąz w deblu. W singlu była w ćwierćfinale. Pod koniec lat 80 wyjechała do Europy do Niemiec, a potem do Luksemburga, w którego barwach gra od 30 lat.

W 2002 roku w Zagrzebiu Ni Xia Lian i Lucjan Błaszczyk zostali Mistrzami Europy w grze mieszanej. Reprezentantka Luksemburga sięgnęła też po 2 złote medale w singlu – w 1998 roku i we wspomnianym 2002 roku.

Mając 54 lat, podczas ITTF World Tour Austrian Open w 2017 roku, rozegrała mecz, który przeszedł do historii ze względu na jego długość. W 1 godzinę 32 minuty i 44 sekund pokonała Japonkę Honokę Hashimoto 4-3 (9-11, 5-11, 11-6, 11-6, 5-11, 16-14, 18-16).

W ME w Warszawie Ni Xia Lian ma zagrać w singlu, deblu z Sarah De Nutte i mikście z Luką Mladenoviciem. Druga kobieca para deblowa to Ariel Barbosa – Tessy Gonderinger. Wśród mężczyzn wystąpią Eric Glod i Luka Mladenović i oni też utworzę parę w grze podwójnej. Do miksta zgłoszeni są także Sarah De Nutte – Eric Glod.

Panagiotis Gionis liderem Greków na ME

Jeden z najlepszych zawodników Lotto Superligi Panagiotis Gionis (Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki) jest liderem greckiej reprezentacji na Mistrzostwa Europy w Warszawie (22 – 27 czerwca).

W kadrze Grecji nie ma już znakomitego, blisko 50-letniego Kalinikosa Kreangi, ale wciąż w świetnej formie znajduje się 41-letni Panagiotis Gionis, co pokazywał w tym sezonie w Polsce i zawodach międzynarodowych. Grek awansował na swoje piąte w karierze Igrzyska Olimpijskie.

Już wkrótce w ME w Warszawie Panos Gionis wystąpi w singlu oraz w grze podwójnej z bardzo utalentowanym Ioannisem Sgouropoulosem. To zawodnik niemieckiego klubu TTC Zugbrücke Grenzau.

Partner deblowy Panosa Gionisa w ostatnich latach wygrywał w grze pojedynczej Młodzieżowe Mistrzostwa Europy (2019 / Gondomar) i Juniorskie Mistrzostwa Europy (2018 / Cluj Napoca).

W ME Seniorów na Torwarze z Greków wystąpią także: Giorgos Konstantinopoulos w deblu z Georgiosem Stamatourosem, ponadto w singlu Zisis Doukeris, a wśród kobiet Malamatenia Papadimitriou w duecie z Elisavet Terpou (mikst ze Stamatourosem) i Aikaterini Touliou – debel z Turczynką Sibel Altinkayą.

Finałowy obóz Biało-Czerwonych w krajowym składzie

Z ostatnich dwóch edycji Mistrzostw Europy, Indywidualnych i Drużynowych, nasze tenisistki stołowe wracały z medalami. Już 22 czerwca początek ME w Warszawie. Finałowy obóz Biało-Czerwonych rozpoczyna się w niedzielę, 13 czerwca wieczorem w Centralnym Ośrodku Sportu w Cetniewie.

Poprzednie Indywidualne ME rozgrywane były w 2018 roku, gdzie Polki odniosły historyczny sukces – złoto w singlu zdobyła Li Qian, a brąz Katarzyna Grzybowska-Franc. W 2019 roku we francuskim Nantes reprezentantki Polski w składzie Li Qian, Natalia Partyka, Natalia Bajor, Julia Ślązak, Anna Węgrzyn wywalczyły brązowy medal.

– Na zgrupowanie w Cetniewie powołane zostały zawodniczki będące we wstępnym składzie na Indywidualne Mistrzostwa Europy: Li Qian, Natalia Partyka, Katarzyna Grzybowska-Franc, Natalia Bajor, Anna Węgrzyn, Katarzyna Węgrzyn Katarzyna oraz cztery tenisistki stołowe będące sparingpartnerkami: Anna Brzyska, Aleksandra Michalak, Zuzanna Błażejewicz, Agata Zakrzewska – mówi Zbigniew Nęcek, selekcjoner reprezentacji Polski kobiet.

W sztabie szkoleniowym razem z głównym trenerem są Zdzisław Tolksdorf, Andrzej Furman i Kinga Sefańska, a zespół medyczny tworzą fizjoterapeuci Aleksander Grickiewicz i Monika Wójcik.

– Do startu w IME będziemy przygotowywać się w składzie krajowym. Kilka dni temu z przyjazdu do Cetniewa wycofała się pierwotnie potwierdzona reprezentacja Czech. Reprezentacja Węgier z którą bardzo efektywnie współpracujemy, ze względu na pandemię koronawirusa nie przyjęła zaproszenia naszego Związku. 19 czerwca przyjedziemy do Warszawy, aby spełnić wymogi sanitarne związane z systemem „bańki” – powiedział Zbigniew Nęcek.

A już w lipcu Igrzyska Olimpijskie w Tokio, do których zakwalifikowała się drużyna w składzie Li Qian, Natalia Bajor, Natalia Partyka.

Ostatnie zgrupowanie przed ME w Warszawie

Szeroka, 9-osobowa kadra męska Biało-Czerwonych oraz dwaj reprezentanci Belgii i czterej reprezentanci Czech – w takim składzie personalnym rozpocznie się w niedzielę w Cetniewie ostatnie zgrupowanie przed Mistrzostwami Europy w Warszawie (22 – 27 czerwca).

W Centralnym Ośrodku Sportu – Ośrodku Przygotowań Olimpijskich trenować będą także reprezentacyjne tenisistki stołowe, ale o nich napiszemy w osobnym komunikacie.

– W naszym składzie jest 9 zawodników – Jakub Dyjas, Marek Badowski, Miłosz Redzimski, Samuel Kulczycki, Maciej Kubik, Artur Grela, Konrad Kulpa, Przemysław Walaszek, Tomasz Kotowski – mówi Tomasz Krzeszewski, selekcjoner męskiej reprezentacji Polski.

Z Polakami będą trenować obcokrajowcy, z Belgów Cedric Nuytinck i Robin Devos, a z Czechów Pavel Širuček, Lubomír Jančařík, Tomáš Polanský, Jiří Martinko.

Już wcześniej informowaliśmy, że na tym obozie ćwiczyć będą pary deblowe polsko-belgijskie, które zagrają w ME w Warszawie: Jakub Dyjas – Cedric Nuytinck i Marek Badowski – Robin Devos. Kolega klubowy Marka Badowskiego i Miłosza Redzimskiego z Dartomu Bogorii Grodzisk Mazoowiecki Pavel Širuček wystąpi w grze podwójnej z Tomášem Polanským.

Mistrzostwa Europy Seniorów w naszym kraju są organizowane przez Polski Związek Tenisa Stołowego po 10-letniej przerwie. W 2011 roku w turnieju mistrzowskim w Ergo Arenie na granicy Gdańska i Sopotu uczestniczył m.in. Jakub Dyjas – w singlu i deblu z Konradem Kulpą.

Prezydent Serbskiej Federacji zagra we wszystkich konkurencjach w Warszawie

Aleksandar Karakašević jest Prezydentem Serbskiej Federacji Tenisa Stołowego, ale wciąż pozostaje czynnym zawodnikiem, gra na wysokim poziomie i wystąpi w Mistrzostwach Europy w Warszawie (22 – 27 czerwca). Będzie rywalizował w singlu, deblu i mikście.

45-letni Aleksandar Karakašević jest wielokrotnym medalistą ME szczególnie w grach podwójnych. Ale w 2011 roku w turnieju rozgrywanem w Ergo Arenie na granicy Gdańska i Sopotu zdobył też brąz w singlu.

Od tamtych mistrzostw w Polsce minęła dekada, Aleksandar Karakašević od kilku lat jest prezydentem federacji w swojej ojczyźnie, lecz nadal prezentuje bardzo dobrą formę. Na co dzień gra w TTC Zugbrücke Grenzau, m.in. z Belgiem Robinem Devosem, partnerem deblowym na ME Marka Badowskiego.

W ME 2021 w Warszawie Aleksandar Karakašević zagra w deblu ze Słowakiem Lubomirem Pistejem i w mikście z Izabelą Lupulesku. Marko Jevtović utworzy duet z Zsoltem Peto i parę mieszaną z Sabiną Surjan. W singlu mężczyzn zgłoszony jest także Dmitrije Levajac.

W deblu kobiet wystąpią: Lupulesku-Surjan i znana z gry w klubach polskiej Ekstraklasy Andrea Todorović z Węgierką Bernadett Balint.

Bardzo dobrym zawodnikiem był w latach 70 i 80 ojciec Aleksandara Karakaševicia, Milvoj – jugosłowiański medalista Mistrzostw Świata i Europy, głównie w turniejach drużynowych.

Rumuni z kilkoma szansami medalowymi w Mistrzostwach Europy

Kilka szans medalowych w każdej konkurencji mają reprezentanci Rumunii w Indywidualnych Mistrzostwach Europy na warszawskim Torwarze (22 – 27 czerwca). W składzie są grające z sukcesami w polskich Ekstraklasie Elizabeta Samara (KTS Enea Siarkopol Tarnobrzeg) i Irina Ciobanu (SKTS Sochaczew).

Na ostatnich IME w hiszpańskim Alicante srebro w singlu zdobył Ovidiu Ionescu, który w finale przegrał z Niemcem Timo Bollem. Ale tenisistów stołowych z Rumunii stać na podium w singlu kobiet, deblu żeńskim i męskim oraz mikście.

Ovidiu Ionescu i Hiszpan Alvaro Robles to aktualni Wicemistrzowie Świata w grze podwójnej z 2019 roku. W finale na Węgrzech przegrali z Chińczykami Ma Longiem i Wang Chuqinem. W Warszawie Ovidiu Ionescu wystąpi także w grze mieszanej z Bernadette Szocs.

Bardzo mocne pary to również – Daniela Monteiro-Dodean z Elizabetą Samarą i Bernadette Szocs z Austriaczką Sofią Polcanovą w grze podwójnej oraz Elizabeta Samara w mikście z Austriakiem Robertem Gardosem.

Skład Rumunii: Elizabeta Samara, Daniela Monteiro-Dodean, Bernadette Szocs, Irina Ciobanu, Andreea Dragoman, Adina Diaconu oraz Rares Sipos, Hunor Szocs, Eduard Ionescu, Darius Movileanu. W sztabie trenerskim są Andrei i Viorel Filimonowie, Elena Sebe, Ionut Seni.

W Ekstraklasie Kobiet w tym sezonie złota medalistka Elizabeta Samara miała bilans gier 22-4, a brązowa medalistka Irina Ciobanu 26-5.

ME w Warszawie: Poznaliśmy partnerów deblowych Jakuba Dyjasa i Marka Badowskiego

Z partnerami deblowymi z Belgii zagrają Jakub Dyjas (Dekorglass Działdowo) i Marek Badowski (Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki) w Mistrzostwach Europy w Warszawie (22 – 27 czerwca w Warszawie). W grze podwójnej wystąpią także Samuel Kulczycki i Maciej Kubik.

Jakub Dyjas będzie występował z Cedricem Nuytinckiem. Duet w tym składzie odnosił już międzynarodowe sukcesy, plasując się w ostatnich dwóch latach w czołówce silnie obsadzonych zawodów World Tour w Katarze, Niemczech i Szwecji.

Marek Badowski po raz pierwszy zagram razem z Robinem Devosem, byłym zawodnikiem Morlin Ostróda. – Trenowaliśmy z Robinem w poprzednim roku w Centralnym Ośrodku Sportu w Cetniewie, a za kilka dni ponownie spotkamy się na wspólnym zgrupowaniu. Był też wcześniej pomysł na grę z Czechem Lubomirem Jancarikiem, ale jednak wystąpię z Devosem – mówi Marek Badowski, wracający do zdrowia po kontuzji biodra.

Ostatni medal mistrzostw kontynentu w deblu wywalczyli Jakub Dyjas i Daniel Górak – srebrny w 2016 roku w Budapeszcie.

W minionych 20 latach nie brakowało innych sukcesów tenisistów stołowych w tej konkurencji, zarówno w składach krajowych, jak i międzynarodowych. Po złoto sięgnął w 2013 roku Wang Zeng Yi z reprezentującym Chorwację Tan Ruiwu, a po srebro – w 2002 obecny selekcjoner Tomasz Krzeszewski z Lucjanem Błaszczykiem, w 2007 Lucjan Błaszczyk z Ruiwu i w 2009 Lucjan Błaszczyk z Wandżim.

Oprócz Marka Badowskiego, Jakuba Dyjasa, Samuela Kulczyckiego i Macieja Kubika, we wstępnym składzie męskiej kadry Polski na ME w Warszawie jest 14-letni Miłosz Redzimski z Dartomu Bogorii. Na kilka dni przed zawodami zapadną ostateczne decyzje personalne.

Tomasz Krzeszewski: Marek Badowski trenował bez bólu, a to dobry znak

– Na obozie w Havířově Marek Badowski trenował bez bólu, a to dobry znak przed Indywidualnymi Mistrzostwami Europy w Warszawie (22-27 czerwca) – mówi Tomasz Krzeszewski, selekcjoner polskiej reprezentacji mężczyzn. Na przełomie maja i czerwca nasi kadrowicze trenowali z Czechami i Austriakami na pierwszych z dwóch zgrupowań międzynarodowych. Kolejne rozpocznie się w niedzielę, 13 czerwca w Centralnym Ośrodku Sportu w Cetniewie. – Jestem bardzo zadowolony z kilkudniowej pracy wykonanej w nowym ośrodku w czeskim Havířově. Potwierdziło się, że obozy w składzie międzynarodowym, co potwierdzali także trenerzy innych reprezentacji, cechuje większa koncentracja, uwaga, dokładność wśród zawodników. Widać, że im wszystkim, tzn. także obcokrajowcom, z którymi trenowaliśmy, brakuje sprawdzianów z zagranicznymi przeciwnikami. Treningi stały na wysokim poziomie, jakość tej pracy uważam za bardzo solidną, a wszystko przekładało się na dłuższe i lepsze akcje – powiedział trener Tomasz Krzeszewski. W męskiej Kadrze Narodowej Biało-Czerwonych byli Jakub Dyjas, Marek Badowski, Samuel Kulczycki, Maciej Kubik, Artur Grela. To było zgrupowanie szczególnie istotne dla Marka Badowskiego, który od kilku miesięcy leczy kontuzję biodra. Z naszej szerokiej reprezentacji zabrakło tylko Miłosza Redzimskiego, który ostatnio wygrał MPJ w singlu i deblu, a do reprezentacji dołączy na obozie w Cetniewie. – Po dłuższej nieobecności był z nami Marek Badowski i najważniejsze jest to, że trenował bez bólu. Nie zdecydował się jeszcze na gry kontrolne z zagranicznymi rywalami, ale czuł się na tyle dobrze, że codziennie dokładał mu nowe, trudniejsze ćwiczenie treningowe. Ja sam jestem przykładem zawodnika, który miał ciężkie kontuzje, długie przerwy i wiem jak trudno wraca się do najlepszej dyspozycji. Marek jest coraz mocniejszy pod każdym względem i czas będzie działał na jego korzyść. Umiejętności ma wysokie i jeśli będzie gotowy fizycznie, to będzie dobrze, bo swych wysokich umiejętności nie stracił – dodał Tomasz Krzeszewski. Selekcjoner Biało-Czerwonych podkreślił konieczność wspólnych treningów z kilkoma reprezentacjami. – Bliskość Havířova i dobrej klasy miejscowi zawodnicy sprawiają, że chcemy kontynuować współpracę. Teraz Czesi będą u nas w Cetniewie, przyjadą także Belgowie Robin Devos i Cedric Nuytinck.

Pavel Širuček w składzie Czech na Mistrzostwa Europy

Wicemistrz Lotto Superligi z Dartomem Bogorią Grodzisk Mazowiecki Pavel Širuček wystąpi z reprezentacją Czech na Mistrzostwach Europy w Warszawie (22-27 czerwca).

Czeska Federacja ogłosiła 7-osobowy skład: mężczyźni – Pavel Širuček, Lubomír Jančařík, Tomáš Polanský, kobiety – Hana Matelová, Zdena Blašková, Karolína Mynářová, Kateřina Tomanovská.

Wiadomo już, że poza singlem Pavel Širuček zagra w deblu z Tomášem Polanským. W mikście wystąpią Lubomír Jančařík i Hana Matelová oraz Hana Matelová ze Słowaczką Barborą Balážovą. Wkrótce zostaną ustalone składy pozostałych par deblowych.

O ile kadra męska, prowadzona przez Josefa Plachý’ego, ma swoją trójkę liderów, o tyle długo trwał wybór zawodniczek do reprezentacji. – Nie było wątpliwości co do nominacji dla Hany Matelovéj, naszej długoletniej jedynki i deblistki światowego formatu. Zdena Blašková i Karolína Mynářova zapewniły sobie miejsce po udanym występie w turnieju wewnętrznym. Jako trener reprezentacji zaproponowałem także nazwisko Kateřiny Tomanovskiej – mówił trener Petr Nedoma.

Po raz pierwszy w ME Seniorów zagra Zdena Blašková, medalistka Mistrzostw Europy Kadetów i Juniorów. W turnieju w Havířově wygrała 4 mecze i 1 przegrywała, wyprzedzając Karolínę Mynářovą 3-2, Kateřinę Tomanovską 3-2, Markétę Ševčíková 2-3, Gabrielę Štěpánovą 2-3, Tamarą Tomanovą 1-4.

Natalia Partyka wicemistrzynią Czech

SKST Stavoimpex Hodonín A, którego barwy reprezentuje Natalia Partyka, został drużynowym wicemistrzem Czech. W finale fazy play off zespół Polki musiał uznać wyższość MSK Gumotex Břeclav ZFP Group.

Finał fazy play off w czeskiej Ekstralidze był bardzo emocjonujący. Losy mistrzowskiego tytułu rozstrzygnęły się w trzecim spotkaniu, w którym najlepsza drużyna rundy zasadniczej zwyciężyła 5:3. Wszystkie punkty w decydującym meczu dla zespołu z Hodonína wywalczyła Natalia Partyka, która pokonała Danę Cechovą 3:1 (8:11, 11:4, 11:4, 11:5), Anetę Siruckovą 3:0 (11:5, 11:3, 11:8) i Karin Adamkovą 3:2 (11:3, 5:11, 11:7, 12:14, 11:5).

Jedna z liderek naszej reprezentacji nie była jednak aż tak skuteczna w dwóch wcześniejszych spotkaniach finałowych. W pierwszym meczu, który SKST Stavoimpex Hodonín A przegrał na wyjeździe 2:5, Polka uległa Anecie Siruckovej 2:3 (11:3, 8:11, 11:7, 9:11, 7:11) i Karin Adamkovej 1:3 (8:11, 11:5, 7:11, 6:11), a w rozegranym dwa dni później rewanżu (całe spotkanie wygrał zespół Patryki 5:3) przegrała z Karin Adamkovą 2:3 (7:11, 11:8, 4:11, 11:2, 9:11) i pokonała Danę Cechovą 3:0 (11:8, 13:11, 12:10).

Rozgrywki w czeskiej Ekstralidze Natalia Partyka kończy z wynikiem 23 zwycięstw i 5 porażek. Teraz przed naszą reprezentantką start w Mistrzostwach Europy w Warszawie oraz Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio.

Uczelnia Państwowa Zamość w Ekstraklasie kobiet!

Tenisistki stołowe Uczelni Państwowej Zamość w nowym sezonie występować będą w Ekstraklasie! Zespół z Lubelszczyzny w dwumeczu barażowym o awans do najwyższej klasy rozgrywkowej okazał się lepszy do Bogorii Grodzisk Mazowiecki.

Po remisie w pierwszym meczu w grodziskiej hali przy ulicy Westfala 5:5, w rewanżu najlepsza drużyna grupy południowej zwyciężyła 7:3. Zespół Piotra Kostrubca do awansu poprowadził duet Klaudia Kusińska – Anna Brzyska. W rywalizacji barażowej obydwie zawodniczki wygrały wszystkie swoje pojedynki singlowe.

Jesteśmy bardzo szczęśliwi. Dziewczyny rozegrały świetny sezon i wydaje mi się, że zasłużyły na ten sukces. W dwumeczu barażowym Bogoria postawiła wysoko poprzeczkę, a efektem tego było świetne widowisko i ogromne emocje do samego końca. Przed rokiem świętowaliśmy awans do LOTTO Superligi, teraz cieszymy się awansu do Ekstraklasy – mówi Piotr Kostrubiec, twórca sukcesów zamojskiego klubu tenisa stołowego.

Łącznie w sezonie 2020/2021 Uczelnia Państwowa Zamość rozegrała 20 spotkań. W 15. przypadkach odnosiła zwycięstwa, zanotowała cztery remisy i doznała jednej porażki. Zdecydowanie najlepszymi zawodniczkami „świeżo upieczonego” beniaminka Ekstraklasy były Klaudia Kusińska i Anna Brzyska, a cenne punkty zdobywały również Karolina Lalak, Ganna Farladanska (Ukraina), Aleksandra Osuch i Wiktoria Puzio.

Drugiego beniaminka Ekstraklasy kobiet poznamy 12. czerwca. W Białymstoku, ATS East Rent podejmie wówczas MKS Lucrum Skarbek Tarnowskie Góry. Pierwsze spotkanie pomiędzy tymi drużynami zakończyło się zwycięstwem zespołu z województwa śląskiego 7:3.

Maksym Chudzicki zagra w Tokio!

Maksym Chudzicki (klasa 7) wywalczył w słoweńskim Lasko awans na Igrzyska Paraolimpijskie, które zostaną rozegrane w 2021 roku w Tokio. W decydującym spotkaniu reprezentant naszego kraju pokonał Niemca Jochena Wollmerta 3:0 (12:10, 12:10, 11:7).

W słoweńskich kwalifikacjach, które zakończyły się w sobotę, wystartowało jedenaścioro biało-czerwonych. Najlepiej z naszych zawodników w światowych eliminacjach zaprezentował się Maksym Chudzicki, który jako jedyny zdobył bilet do Tokio.

Bliscy wywalczenia paraolimpijskich kwalifikacji w Lasko byli także Maciej Nalepka (klasa 3) i Igor Misztal (klasa 10), którzy dotarli do finałowych pojedynków w swoich klasach. Pierwszy w decydującym spotkaniu uległ Rosjaninowi Vladimirowi Toporkovi 1:3 (11:6, 14:12, 11:7, 11:6), a występujący na co dzień w 1. lidze mężczyzn Misztal przegrał z Francuzem Gillesem De La Bourdonnaye 2:3 (6:11, 4:11, 11:4, 11:9, 8:11).

– Pozostali nasi reprezentanci odpadli po walce we wcześniejszej fazie turnieju. Zawodnicy, którzy nie zdołali wywalczyć paraolimpijskiej kwalifikacji, mogą liczyć na przyznanie przez światową federację tzw. „dzikich kart”. Decyzje w tej sprawie zapadną w lipcu – mówi Andrzej Ochal, trener główny reprezentacji Polski osób niepełnosprawnych.

Oprócz Maksyma Chudzickiego, pewni gry w Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio są również: Dorota Bucław (klasa 1-2), Karolina Pęk (klasa 9), Natalia Partyka (klasa 10), Krystyna Łysiak (klasa 11), Rafał Czuper (klasa 2), Rafał Lis (klasa 4), Krzysztof Żyłka (klasa 4), Piotr Grudzień (klasa 8) i Patryk Chojnowski (klasa 10).

Tarnowskie Góry bliższe gry w Ekstraklasie kobiet

Tenisistki stołowe MKS-u Lucrum Skarbek Tarnowskie Góry zrobiły w sobotę pierwszy krok w kierunku awansu do Ekstraklasy kobiet. Zespół ze Śląska w pierwszym spotkaniu barażowym pokonał we własnej hali ATS East Rent Białystok 7:3. W drugiej parze barażowej, w której mierzą się Bogoria Grodzisk Mazowiecki i Uczelnia Państwowa Zamość, padł w pierwszej odsłonie remis 5:5.

Druga drużyna grupy południowej po rundzie zasadniczej – Lucrum Skarbek Tarnowskie Góry pewnie ograła przed własną publicznością ATS East Rent Białystok 7:3. Jeśli w rewanżu w stolicy Podlasia drużyna z województwa śląskiego wygra cztery pojedynki, to w nowym sezonie zagra w Ekstraklasie.

Po spotkaniu drużyna gości zgłosiła oficjalny protest, którym teraz zajmie się Wydział Rozgrywek PZTS. Zdaniem kapitan ATS East Rent Białystok – Gabrieli Dyszkiewicz, spotkanie odbyło się na hali nie spełniającej wymogów do rozgrywania spotkań na zapleczu Ekstraklasy kobiet.

Sprawa awansu nadal otwarta jest w drugiej parze barażowej. W pierwszym meczu pomiędzy Bogorią Grodzisk Mazowiecki i Uczelnią Państwową padł remis 5:5. W drużynie z Lubelszczyzny kapitalnie zagrały Anna Brzyska i Klaudia Kusińska, które w grodziskiej hali przy ulicy Westfala zapisały przy swoich nazwiskach komplety indywidualnych zwycięstw. Rewanżowe starcie pomiędzy tymi klubami odbędzie się w najbliższą niedzielę.

W sobotę rozegrano także spotkania barażowe o utrzymanie w 1. lidze kobiet. W Gnieźnie miejscowa Stella Niechan pokonała Bronowiankę Kraków II 6:4, a w Gliwicach tamtejszy KTS odniósł przekonywujące zwycięstwo nad Dwójką Rawa Mazowiecka 8:2.

W pierwszą sobotę czerwca odbył się także pierwszy z dwóch pojedynków barażowych o utrzymanie na zapleczu LOTTO Superligi. Morliny Ostróda II zremisowały w nim z KU AZS Politechniką Rzeszów II 5:5.

Miłosz Redzimski – finał singla MPJ był bardziej zacięty niż rok temu

– Finał singla był bardziej zacięty niż rok temu – mówi Miłosz Redzimski, który zdobył złote medale w grze pojedynczej i podwójnej podczas Mistrzostw Polski Juniorów w Ustrzykach Dolnych. Obecnie zawodnik Dartomu Bogorii Grodzisk Mazowiecki przygotowuje się do debiutu w Mistrzostwach Europy Seniorów w Warszawie. W ostatnim czasie niespełna 15-letni Miłosz Redzimski wziął udział w kilku prestiżowych imprezach. Najpierw tenisista stołowy Dartomu Bogorii zagrał w finale Lotto Superligi z Dekorglassem Działdowo (1:3). Przegrał w swoim pojedynki z Jirzim Vrablikiem 2:3, ale znów pokazał, że może na równi walczyć ze wszystkim doświadczonymi zawodnikami, polskimi i zagranicznymi. – Nie odczuwałem wielkiego stresu z tego powodu, że był to finał. Czułem, że mogę wygrać z Vrablikiem, ale miałem problem z odbiorem serwisu backhandowego – powiedział Miłosz Redzimski. Kilka dni później zawodnik Bogorii wziął udział w MPJ w Ustrzykach Dolnych na Podkarpaciu. Bronił tytułu wywalczonego w październiku 2020 roku w Gliwicach. – Porównując obydwa turnieje, na pewno tegoroczny finał z Maciejem Kubikiem (4:2) był bardziej zacięty niż rok temu. Całe zawody nie były łatwe, dlatego jestem szczęśliwy, że rozegrałem dobre pojedynki i wywalczyłem złoto – dodał Miłosz Redzimski (rocznik 2006). W finale MPJ 2020 pokonał on starszego o 4 lata Łukasza Sokołowskiego 4:0. W grze podwójnej MPJ wystąpił z Maciejem Kubikiem grającym w barwach Dekorglassu Działdowo. Byli faworytami i pewnie sięgnęli po złoto. A już wkrótce kibice zobaczą tych młodych tenisistów stołowych podczas Mistrzostw Europy Seniorów w Warszawie (22-27 czerwca). – Zdecydowaliśmy się grać razem, bo wiedzieliśmy, iż z naszymi umiejętnościami będziemy nie do pokonania na mistrzostwach i to też się sprawdziło – mówił Miłosz Redzimski, który zdobył także brąz w turnieju drużynowym z Patrykiem Pyśkiem, Michałem Gawlasem i Jackiem Mitasem. Obecnie reprezentant Bogorii przygotowuje się w ośrodku w Grodzisku Maz. do ME. – Ostatnio miałem dużo zawodów i treningów, dlatego potrzebowałem chwili odpoczynku, tzn. mniejszej liczby treningów. Grupę mamy solidną, więc jest z kim na co dzień pracować, m. in. Jakub Kosowski, Jakub Folwarski, Antoni Witkowski oraz koledzy z klubu. W dniu 13 czerwca wyjeżdżam na obóz kadry narodowej do COS-u w Cetniewie, a stamtąd udajemy się na Mistrzostwa Europy – dodał.

Mistrzostwa Europy w Warszawie: nowe ustawienie polskiego miksta

– Na co dzień pracujemy z zagranicznymi zawodniczkami prezentującymi wysoki poziom – mówi Zbigniew Nęcek, trener naszej kobiecej reprezentacji o trwającym zgrupowaniu w Havířově. Biało-Czerwoni pracują m.in. nad zgraniem nowego ustawienia miksta.

W ośrodku treningowym w czeskim Havířově trenują obie polskie reprezentacje. Szkoleniowcy kobiecej kadry Zbigniew Nęcek i Andrzej Furman (na kolejnym obozie będzie trenerka-asystentka Kinga Stefańska) pracują z pięcioma zawodniczkami, a są to Natalia Bajor, Anna Węgrzyn, Katarzyna Węgrzyn, Agata Zakrzewska, Zuzanna Błażejewicz. Nad zdrowiem i odmową czuwa Aleksander Grickiewicz. Czechach jest także Natalia Partyka, a w Chinach trenuje Mistrzyni Europy Li Qian.

– Jesteśmy w kontakcie z Natalią Partyką, a wczoraj wieczorem byłem w Hodoninie na drugim finałowym meczu czeskiej Ekstraligi. Zespół Natalii SKST Stavoimpex Hodonín pokonał MSK Gumotex Břeclav ZFP Group 5:3 i w play-off jest remis 1-1. Decydujące spotkanie finału odbędzie się w niedzielę, 6 czerwca. Będziemy trzymać kciuki za naszą reprezentantkę w trzecim meczu – powiedział trener Zbigniew Nęcek.

Na zgrupowaniu polskie tenisistki stołowe mają możliwość trenowania m.in. z Haną Matelovą, Francuzką Marie Migot, Zdeną Blaškovą, Kateriną Tomanovską, Karoliną Mynářovą i innymi zagranicznymi zawodniczkami.

– Pracujemy tutaj głównie nad serwisem, odbiorem, fragmentami gry i oczywiście również rozgrywamy gry kontrolne. Wraz z trenerem Tomaszem Krzeszewskim pracujemy również nad grą mieszaną w nowym ustawieniu. Najważniejsze, że cała grupa pracuje bardzo dobrze – dodał selekcjoner żeńskiej reprezentacji Biało-Czerwonych.

Jeszcze 2 tygodnie mają trenerzy na ogłoszenie oficjalnego składu na Mistrzostwa Europy w Warszawy, z podziałem na poszczególne konkurencje. Przed mistrzostwami Polacy trenować będą także w Centralnym Ośrodku Sportu – Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie.

Maciej Kołodziejczyk i 35-letnia debiutantka Liu Yuan w kadrze Austrii

20-letni Maciej Kołodziejczyk, syn medalisty Mistrzostw Polski Wojciecha Kołodziejczyka, zagra w Kadrze Narodowej Austrii w Mistrzostwach Europy w Warszawie od 22 do 27 czerwca. Austriacy ogłosili, że w składzie kobiecej reprezentacji jest m.in. 35-letnia debiutantka Liu Yuan.

Polscy kibice pamiętają Maćka Kołodziejczyka m.in. z występów w Lotto Superlidze w drużynie Palmiarnia Zielona Góra. Od wielu lat z tenisem stołowym związani są jego ojciec Wojciech i wujek Jarosław Kołodziejczyk.

Nadzieję na 3 złoty medal ME w deblu mają Robert Gardos / Daniel Habesohn. Wygrywali już w 2012 i 2018 roku. W grze podwójnej wystąpią także Maciej Kołodziejczyk i David Serdaroglu. Do singla zgłoszeni są – Stefan Fegerl, Robert Gardos, Daniel Habesohn, Maciej Kołodziejczyk, Andreas Levenko.

W singlu kobiet Austriacy mają 4 zawodniczki – chińskiego pochodzenia Liu Jia (złota medalistka ME z 2005 roku, srebrna medalistka ME z 2008, 2010 roku), Liu Yuan oraz Karoline Mischek, Sofia Polcanova.

Na ostatnich Indywidualnych Mistrzostwach Europy w 2018 roku w hiszpańskim Alicante, gdzie złoto zdobyła Li Qian i brąz Katarzyna Grzybowska-Franc, Austriacy wywalczyli 4 medale. Aż w 3 konkurencjach na podium była Sofia Polcanova – srebro miała w mikście ze Stefanem Fegerlem i deblu z Rosjanką Yaną Noskovą i brąz w singlu. Tym razem debla zagra z Rumunką Bernadette Szöcs.

W Warszawie Sofia Polcanova zagra po dwóch operacjach, które miała w ostatnim roku – w maju 2020 roku operowano jej biodro, a w lutym 2021 roku przeszła artroskopię kolana.

Skład Austrii na Mistrzostwa Europy

Singiel kobiet – Liu Jia, Liu Yuan, Karoline Mischek, Sofia Polcanova
Debel kobiet – Liu Jia/Liu Yuan, Karoline Mischek/Ho Tin-Tin (Anglia), Sofia Polcanova/Bernadette Szöcs (Rumunia)
Singiel mężczyzn – Stefan Fegerl, Robert Gardos, Daniel Habesohn, Maciej Kołodziejczyk, Andreas Levenko
Debel mężczyzn – Robert Gardos/Daniel Habesohn, Maciej Kolodziejczyk/David Serdaroglu
Gra mieszana – Stefan Fegerl/Sofia Polcanova, Robert Gardos/Elizabeta Samara (Rumunia), Amelie Solja (z nieznanym jeszcze zawodnikiem)

Polski Związek Tenisa Stołowego