Wicemistrz Polski Juniorów Dawid Michna będzie jedynym debiutantem w składzie kadry narodowej U-19 na rozpoczynające się w piątek Mistrzostwa Europy (kadetów i juniorów) w szwedzkim Malmoe.

– Najbliżej startu w ME byłem będąc drugi rok kadetem. Niestety ze względu na pandemię turniej w 2020 roku nie odbył się – mówi 19-letni Dawid Michna (ur. 26.06.2005 roku).

W tym roku wychowanek UKS Lis Sierakowice zdobył srebro MPJ w Zielonej Górze. Wygrał 5 meczów, m.in. z Mateuszem Zalewskim w półfinale i Kacprem Głazowskim w ćwierćfinale. W pojedynku o złoty medal przegrał z Marcelem Błaszczykiem.

– Moim zdaniem o powołaniu do reprezentacji na Mistrzostwa Europy zadecydowała bardzo dobra i równa dyspozycja przez cały sezon. Był on najcięższy w mojej karierze ze względu na egzamin maturalny. Ciężko było pogodzić treningi ze szkołą, przez co trenowałem nieco mniej – powiedział Dawid Michna.

W porównaniu do MEJ 2023 w Gliwicach, w obecnym składzie nie ma (wtedy jako gospodarz trenerzy mogli wystawić 6 zawodników) przygotowującego się do Igrzysk Olimpijskich Miłosza Redzimskiego, a także Michała Gawlasa i Mateusza Żelengowskiego. Wystąpią Mateusz Zalewski, Marcel Błaszczyk, Alan Kulczycki, Rafał Formela, Dawid Michna.

– Do Malmoe pojadę pokazać swój najlepszy tenis stołowy i grać z meczu na mecz, a przed turniejem nie nakładam na siebie zbyt dużej presji. Staram się nie myśleć o wyniku – przyznał Dawid Michna, którego trenerem w ośrodku jest Bartosz Gajek, a w klubie Grzegorz Adamiak.

W deblu wystąpi z Chorwatem Luką Zlatkovem, a w mikście z Karoliną Hołdą.

Z Energą Manekin Toruń Dawid Michna zdecydowanie zwyciężył w pierwszoligowych rozgrywkach, będąc ważnym ogniwem w zespole z liderami Konradem Kulpą i Tomaszem Kotowskim.

– Po 4 latach opuszczam klub z Torunia i w 1 lidze będę występował w drużynie z Lęborka. Natomiast w zawodach indywidualnych w dalszym ciągu będę reprezentować Energę Manekin Toruń – dodał Dawid Michna.

W zbliżających się ME w Szwecji w kadetach rywalizować będzie jego młodszy brat, 15-letni Samuel Michna. W poprzednim sezonie zadebiutował w Lotto Superlidze w ZKS Palmiarnia Zielona Góra.