16-letni Japończyk Tomokazu Harimoto wygrał turniej ITTF World Tour Bulgaria Open w Panagiuriszte. W finale pokonał 4:2 Chińczyka Zhao Zihao. Wśród kobiet triumfowała Chinka Chen Xingtong.

Harimoto jest uznawany za „złote dziecko” tenisa stołowego. Jego rodzice pochodzą z Chin i także grali na wysokim poziomie. Obecnie Japończyk zajmuje piąte miejsce w światowym rankingu, a wyprzedzają go tylko Chińczycy. W wieku 14 lat triumfował w World Tourze w Czechach, a w grudniu ubiegłego roku w Korei Południowej zwyciężył w turnieju finałowym cyklu World Tour. Mistrzem globu juniorów został mając 13 lat.

W Panagiuriszte Polacy sukcesów nie odnieśli. Natalia Bajor i Marek Badowski odpadli w 1/8 finału gry mieszanej. Pozostali biało-czerwoni nie przebrnęli eliminacji. W singlu startowali: Bajor, Natalia Partyka, Badowski i Patryk Zatówka. Ten ostatni z powodu kontuzji kolana skreczował w trakcie meczu. Z powodu urazu wycofany został jego debel (z Badowskim) i mikst (z Partyką). W grze podwójnej kobiet wystąpiły Bajor i Partyka.

We wtorek, m.in. Jakub Dyjas, Samuel Kulczycki i Maciej Kubik oraz mistrzynie Europy juniorek: Anna Węgrzyn (w singlu), Katarzyna Węgrzyn (w mikście triumfowała z Kulczyckim), wystąpią w kolejnych zawodach World Tour – Czech Open w Ołomuńcu.

Polacy przygotowują się do Drużynowych Mistrzostw Europy we francuskim Nantes w dniach 3-8 września.

WYNIKI BULGARIA OPEN

singiel mężczyzn
Tomokazu Harimoto (Japonia) – Zhao Zihao (Chiny) 4:2 [11:6, 12:14, 11:5, 13:11, 13:15, 11:4]

debel mężczyzn
Jeoung Youngsik/Lee Sangsu (Korea Płd.) –  Uda Yukiya/Kazuhiro Yoshimura (Japonia) 3:1 [4:11, 11:4, 11:9, 11:8]

singiel kobiet
Chen Xingtong (Chiny) – He Zhuojia (Chiny) 4:1 [11:4, 7:11, 12:10, 11:6, 11:4]

debel kobiet
Gu Yuting/Mu Zi (Chiny) – Miu Hirano/Saki Shibata (Japonia) 3:0 [11:7, 11:6, 11:5]

mikst
Jun Mizutani, Mima Ito (Japonia) – Ma Tche, Wu Jang (Chiny) 3:1 (11:8, 12:10, 9:11, 11:9)