W fantastycznej scenerii Piazza di Siena odbył się uroczysty, trzydniowy finał projektu „TTX EU Format… more FUN more LIFE” zorganizowanego przez Włoską Federację Tenisa Stołowego, który został nagrodzony w ramach programu ERASMUS+ działający w Unii Europejskiej. Były to także chwile wielkiego zaangażowania wszystkich mieszkańców i licznych turystów, którzy tędy przejeżdżali.

W 2023 r. w inicjatywie uczestniczyli młodzi ludzie w wieku od 11 do 18 lat z Włoch, Hiszpanii, Francji, Portugalii, Polski, Łotwy, Malty, Słowenii, Węgier i Cypru, czyli dziewięciu krajów europejskich, z którymi współpracowały federacje tenisa stołowego FITeT.

„We Włoszech” – wyjaśnia Prezydent Federalny Renato Di Napoli – „Za pośrednictwem Komitetów Regionalnych i naszych klubów sportowych rozmieszczonych na całym terytorium zorganizowaliśmy 10 turniejów szkolnych i tyle samo ,,Road Show” na placach miejskich. W sumie w turniejach we wszystkich krajach wzięło udział około 6000 dzieci. Zwycięzcy wszystkich turniejów, organizowanych zarówno we Włoszech, jak i za granicą, rywalizowali w finałowym turnieju w Rzymie. W tym miejscu pragnę podziękować Departamentowi Najważniejszych Wydarzeń, Sportu, Turystyki i Mody Roma Capitale oraz Sport & Salute, które udzieliły nam sponsoringu. Inicjatywa wpisała się w kalendarz wydarzeń Europejskiego Tygodnia Sportu, promowanego kampanią #BeActive i pożądaną przez Unię Europejską, przy wsparciu Ministra Sportu i Młodzieży Andrei Abodi za pośrednictwem Departamentu Polityki Młodzieżowej i Powszechnej Służby Cywilnej. Jestem wdzięczny im wszystkim za współpracę, w tym Włoskiej Federacji Gimnastycznej i Włoskiej Federacji Tańca Sportowego, które pomogły ożywić trzydniowe wydarzenie z ich występami.”

Podczas ceremonii otwarcia delegacje powitał Sekretarz Generalny FITeT Giuseppe Marino: „Jesteśmy szczególnie szczęśliwi, że możemy gościć Państwa w naszej stolicy, w jednym z największych i najbardziej znanych parków na świecie, zielonej oazie w pobliżu cudów historii miasta. Naszym projektem staraliśmy się zapewnić Państwu rozrywkę, ale przede wszystkim pokazać, jak uprawiając sport, niezależnie od jego rodzaju, można uzyskać wiele korzyści, nawiązując kontakty towarzyskie i doskonaląc umiejętności sportowe. Do tego wykorzystaliśmy Table Tennis X, który jest innym sposobem gry w tenisa stołowego lub ping-ponga. Chcielibyśmy w przyszłości stworzyć europejski cykl TTX, który mógłby nadal angażować tych, którzy nie chcą lub są niezdolni do profesjonalnej gry w tenisa stołowego.”

Gościnnym prelegentem FITeT był Vivek Kohli, współprzewodniczący Stag International, sponsora technicznego Federacji. „TTX” – skomentował – „To przybliża ludzi do sportu, a dla nas, w tenisie stołowym, bardzo ważne jest posiadanie fanów. Włochy wykonują świetną robotę i jest to wspaniała promocja, ważna dla generowania fanów i przyszłych zawodników. Sport to zabawa, to nie stres. Rywalizacja generuje napięcie, a zamiast tego TTX produkuje zabawę, radość, jedność i przyjaźń. Projekt TTX EU Format jest dobry nie tylko dla Europy, ponieważ poprzez media społecznościowe także w innych krajach widzą, co się tutaj dzieje a to ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia popularności naszego sportu”.

Sport e Salute był reprezentowany na Piazza di Siena przez dyrektora generalnego Diego Nepi Molinerisa i członka zarządu Marię Spenę. „W działającej na wyobrażnie scenerii, takiej jak Villa Borghese na Piazza di Siena” – wyjaśniła Maria Spena – „odbywa się to bardzo intensywne, trzydniowe wydarzenie, w którym młodzież z Włoch i dziewięciu innych krajów europejskich uczestniczy w sporcie, który fascynuje ludzi w każdym wieku , od nastolatków po weteranów, do tego stopnia, że w przyszłym roku FITeT zorganizuje Mistrzostwa Świata Masters w tenisie stołowym, zarezerwowane dla ponad 40 sportowców, właśnie tutaj, w Rzymie. Format TTX EU to włączający projekt otwartości dla wszystkich młodych ludzi. Są tutaj także niepełnosprawne dzieci, które się dobrze bawią. To są nasze założycielskie zasady. Jako Sport e Salute chcieliśmy, aby ta fantastyczna lokalizacja była dostępna dla Federacji i wszystkich rywalizujących narodów. Są to piękne, szczęśliwe, przepełnione radością dni.”

Wszyscy ściskali rakiety będące znakiem rozpoznawczym Table Tennis X, wykonane z drewna bez gumowych okładzin i rywalizowali w uderzaniu piłek, które są większe i cięższe niż w tenisie stołowym.

Szkolny turniej wygrał Robert Di Vito z Vasto w Abruzji, pokonując w finale Michaila Michailidisa z Cypru 2:1. „Uczęszczam do ósmej klasy Instytutu Językowego „Gabriele Rossetti” – opowiada Di Vito – „TTX poznałem w szkole na lekcjach prowadzonych przez nauczyciela. Zagraliśmy w turnieju finałowym i wygrałem go, zdobywając nagrodę. Dobrze, że przyjechałem do Rzymu. Mam w domu mały stolik i grałem trochę w tenisa stołowego, zanim poznałem TTX. Przyjechałem tutaj z nadzieją na zwycięstwo i cieszę się, że tak się stało.”

Turniej Road Show, w którym wzięli udział zwycięzcy różnych zawodów we Włoszech i za granicą, zakończył się sukcesem 17-letniego Krzysztofa Bohna z Polski, który uczęszcza do Liceum w Rumii. W finale pokonał 2:1 Edoardo Tribuziego z Perugii. „Gram w tenisa stołowego w II lidze polskiej” – powiedział – „A zacząłem grać gdy miałem 8 lat. Znam ten sport, zanim zetknąłem się z TTX. Bardzo lubię wyczynowy tenis stołowy i będę grał dalej. TTX zrobił na mnie dobre wrażenie. Uważam, że jest bardzo fajny i przydatny w tenisie stołowym, ponieważ daje mi dobre czucie rakiety i piłki. Tutaj, w Rzymie, nie spodziewałem się zwycięstwa i dlatego jestem jeszcze szczęśliwszy, że się udało.”

Ostatnią konkurencją był Konkurs Narodów. Każdy kraj wystawił po dwie drużyny złożone ze sportowców zarejestrowanych w federacjach. Włosi (Sofia Minurri i Emmanuele Delsante) zwyciężyli 2:1 z Hiszpanią (Rafael Taboady Valverde i Alvaro Perez). „Odnieśliśmy piękny sukces” – podkreślił Delsante – „ Musieliśmy się wysilić. Sofia zdobyła kilka niesamowitych punktów i była fantastyczna. Jako Włosi jesteśmy bardzo szczęśliwi, że wygraliśmy u siebie w Rzymie”.

Wreszcie bardzo znaczące jest świadectwo Istituto Polo Tecnico del Mediterraneo „Aldo Moro” z Santa Cesarea Terme (Lecce), który przyjął TTX jako główną działalność w godzinach zajęć sportowych. „Dyscyplina ta jest powszechnie obserwowana i budzi zainteresowanie” – wyjaśniają nauczycielki Rosa Luce Cretì i Ippazio Ferraro – „Nawet wśród uczniów niepełnosprawnych. Jeden z nich jest autystyczny, a troje ma opóźnienia poznawcze. Postrzegamy ich jako pogodnych i szczęśliwych. To pozwala im nabywać umiejętności i większą samoocenę. Są bardziej wyluzowani i spokojniejsi. Radzą sobie bez obawy, że popełnią błędy. Tutaj, w Rzymie, zauważyliśmy niesamowitą integrację. Grali ze sportowcami z innych krajów, a nawet pokonali problem językowy. Porozumiewali się i dla nich ta interakcja była czymś zupełnie normalnym. Cieszyliśmy się, że czują się tak komfortowo. Postaramy się zwiększyć tego rodzaju propozycję edukacyjną.