Aktualny Mistrz Polski w grze pojedynczej i mieszanej Samuel Kulczycki wraca do szczęśliwego dla siebie Guimarães, gdzie w 2017 roku zdobył brązowy medal Mistrzostw Europy Kadetów w singlu. Od 21 do 25 kwietnia wraz z Jakubem Dyjas, byłym 2-krotnym Indywidualnym Mistrzem Polski, wystąpi w europejskich kwalifikacjach do Igrzysk Olimpijskich.

Kontynentalne kwalifikacje do IO w Tokio miały się odbyć rok temu w Moskwie, ale zostały przełożone z powodu Covid-19. Planowano je później rozegrać w Odivelas koło Lizbona, ale ostatecznie Portugalska Federacja w porozumieniu z ETTU zdecydowała o wyborze Guimarães, ok. 50 km od Porto. W turnieju mężczyzn będzie do zdobycia 5 „biletów” na Igrzyska.

– Rozegrałem ostatnio bardzo dobre mecze w Bundeslidze, żałuję, że w pierwszym półfinale nie udało mi się pokonać Patricka Franziski. Podjąłem walkę z tak wysokiej klasy zawodnikiem i jeśli na podobnym poziomie, a wiem, że mogę i muszę jeszcze lepiej zagrać to będę w stanie skutecznie powalczyć w Guimarães – mówi Samuel Kulczycki, złoty medalista ostatnich IMP w singlu i mikście w Hotelu Arłamowie.

W europejskich kwalifikacjach wystąpi ok. 40 zawodników, a nasz kraj reprezentować będą Jakub Dyjas i Samuel Kulczycki. W pierwszym etapie zawodów prawo gry w Tokio wywalczą 2 zawodnicy, a w drugim etapie – 3.

– Z pewnością czeka nas trudny turniej, zarówno dla mnie, jak i dla Kuby. Nie mam punktów rankingowych, więc spodziewam się bardzo trudnych przeciwników już w rundzie grupowej – powiedział Samuel Kulczycki.

W Portugalami rywalami Polaków będą m.in. Grek Panagiotis Gionis, Czech Pavel Sirucek, Ukrainiec Kou Lei, Anglik Paul Drinkhall, Białorusini Pavel Platonov i Aleksandr Khanin.

Miesiąc temu odbyły się światowe kwalifikacje w Doha, a z nich awans na Igrzyska Olimpijskie zdobyli pochodzący z Chin reprezentant Słowacji Wang Yang (w Polsce grał w Olimpii-Unii Grudziądz, Dekorglassie Działdowo), Węgier Bence Majoros, Czech Lubomir Jancarik.