Andrzej Ochal został wybrany trenerem roku wśród osób niepełnosprawnych w 4. Plebiscycie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego – Guttmanny 2022! Ogłoszenie wyników odbyło się w środowy wieczór podczas uroczystej gali prowadzonej przez dziennikarzy – Sylwię Michałowską i Mateusza Jareckiego.

W 4. Plebiscycie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Guttmanny 2022 kibice głosowali na swoich kandydatów w czterech kategoriach – sportowiec roku, trener roku, wydarzenie roku oraz organizacja sportowa roku.

Plebiscyt składał się z trzech etapów. W pierwszym zgłaszani byli kandydaci. Spośród nich Kapituła Plebiscytu wybrała nominacje w czterech kategoriach: sportowiec- 21 osób, trener/trenerka – 6 osób, organizacja sportowa – 5 organizacji, wydarzenie sportowe 2020 roku – 5 wydarzeń. Ostateczna walka o zwycięstwo w Plebiscycie rozegrała się w trzecim etapie – głosowaniu internautów. O zwycięstwie zdecydowały zsumowane głosy Kapituły i głosy internautów.

Po raz trzeci w historii triumfatorem kategorii „Trener Roku” został Andrzej Ochal, główny szkoleniowiec reprezentacji Polski osób niepełnosprawnych w tenisie stołowym. W 2022 roku kierowana przez niego kadra wywalczyła 15 medali podczas Mistrzostw Świata w hiszpańskiej Granadzie, co pozwoliło na zajęcie trzeciego miejsca w klasyfikacji medalowej.

Sportowcem Roku w 4. Plebiscycie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Guttmanny 2022 wybrany został Szymon Sowiński (ZSR Start Zielona Góra), złoty medalista tegorocznych ME i MŚ w parastrzelectwie sportowym. Na piątym miejscu została sklasyfikowana Natalia Partyka (IKS Start Szczecin), a na dziewiątym Patryk Chojnowski (IKS Start Szczecin), czyli medaliści ostatnich Mistrzostw Świata w tenisie stołowym.

Zwycięzcy Plebiscytu w poszczególnych kategoriach otrzymali statuetki imienia Sir Ludwiga Guttmanna ufundowane przez Polski Koncern Naftowy Orlen