Od 2002 roku Drużynowe Mistrzostwa Świata odbywają się w lata parzyste, tj. co 2 lata. Z powodu koronawirusa DMŚ w Busan niemal na pewno nie zostaną przeprowadzone w 2020 roku. Mają zostać rozegrane na początku 2021.

Termin turnieju w Korei Płd. był już kilka razy zmieniany – początkowo planowano go na koniec marca, potem w czerwcu, a następnie na przełomie września i października, zaraz po Indywidualnych Mistrzostwach Europy w Warszawie. Teraz Komitet Wykonawczy ITTF zdecydował się wystąpić do południowokoreańskiego komitetu organizacyjnego o znalezienie nowej daty DMŚ.

Po raz pierwszy Mistrzostwa Świata w tenisie stołowym zostały z konieczności rozdzielone w 1999 roku. Zawody miały odbyć się w Belgradzie, ale ze względu na niestabilną sytuację polityczną na Bałkanach zostały przeniesione w dwa miejsca. Turniej indywidualny odbył się w tym samym roku w holenderskim Eindhoven, a drużynowy – na początku 2000 w Kuala Lumpur w Malezji. W finale mężczyzn Szwecja, w składzie z Waldnerem, Perssonem i Karlssonem, pokonała Chiny 3:2. Wśród kobiet złoto zdobyły Chinki po zwycięstwie z Tajwanem 3:1.

Oficjalna decyzja o rozłączeniu IMŚ i DMŚ nastąpiła podczas 46 czempionatu w Osace w 2001 roku. Wtedy po raz ostatni turnieje indywidualny i drużynowy odbywały się razem. W spotkaniach finałowych Chińczycy pokonali Belgów 3:0, a Chinki wygrały z Koreą Północną 3:0.

W meczu o 13 miejsce Polska bez Lucjana Błaszczyka przegrała z Japonią 2:3. Punkty dla Biało-Czerwonych zdobyli Marcin Kusiński – wygrał z Koji Matsushitą i Tomasz Krzeszewski – pokonał Ryo Yuzawę. Dwie porażki poniósł zaledwie 18-letni debiutant Bartosz Such, a jedną Marcin Kusiński. Polki natomiast zajęły 33 pozycję, a w decydującym meczu okazały się lepszy od Anglii 3:2. Kinga Stefańska ograła Natalie Bawden, Joanna Paulina Narkiewicz triumfowała w pojedynku z Katy Parker, a w ostatnim pojedynku Monika Pietkiewicz pokonała Natalie Bawden. Sety grano wówczas jeszcze do 21 punktów, a piłeczki były celuloidowe i mniejsze, 38-milimetrowe.

Później DMŚ rozgrywane były kolejno w Doha 2004, Bremie 2006, Kantonie 2008, Moskwie 2010, Dortmundzie 2012, Tokio 2014, Kuala Lumpur 2016 i Halmstad 2018. Na 2022 rok są zaplanowane w Chengdu.