Reprezentantki Polski nie znalazły sposobu na pokonanie kadry narodowej Chin w inauguracyjnym występie podczas Drużynowych Mistrzostw Świata w tenisie stołowym w Tokio. Azjatki, broniące tytułu mistrzowskiego, wygrały z Polkami w stosunku 3:0. Najbliżej indywidualnej wygranej była Katarzyna Grzybowska, zajmująca obecnie 87. pozycję w rankingu światowym ITTF. Bardzo dobrze dysponowana zawodniczka MKSTS DWSPiT Polkowice w pierwszej grze, przeciwko Li Xiaoxia (3. na świecie), dwukrotnie odrabiała stratę jednego seta, by ostatecznie ulec Chince w stosunku 2:3.

Do drugiego pojedynku trener Michał Dziubański desygnował debiutującą na turnieju tej rangi, Klaudię Kusińską (142.), która stanęła naprzeciw 2. „rakiety” świata, Ding Ning. Chinka szybko wygrała dwa początkowe sety, w trzeciej, najbardziej wyrównanej odsłonie przepieczętowując triumf wynikiem 11:9.

Podobną taktykę szkoleniowcy obydwu ekip obrali względem trzeciego meczu, w którym zarówno Polskę, jak i Chiny reprezentowały najwyżej rozstawione tenisistki stołowe. Natalia Partyka (69.) w pierwszym i trzecim secie prowadziła wyrównaną grę z liderką światowego rankingu, Liu Shiwen, jednak w końcówkach partii szalę na własną korzyść przechylała Chinka. Ostatecznie Liu wygrała 3:0.

Dyspozycja Polek w starciu z niekwestionowanymi faworytkami imprezy może napawać optymizmem przed następnymi meczami. We wtorek o godzinie 6:00 czasu polskiego „biało-czerwone” rozegrają drugie spotkanie w grupie, a za rywalki będą mieć reprezentantki Austrii, które w poniedziałek uległy 2:3 Korei Północnej. W innym meczu grupy A Rumunki pokonały 3:0 Słowaczki.

Przypomnijmy, że Polska i Chiny spotkały się ze sobą również przed dwoma laty, podczas Drużynowych Mistrzostw Swiata w tenisie stołowym w Dortmundzie. Podobnie jak w Tokio, Azjatki wygrały 3:0, ale wówczas nie oddały Polkom (w składzie z Li Qian) choćby jednego seta.