Podczas 91. Indywidualnych Mistrzostw Polski w Płocku (24 – 26 marca) bardzo ciekawie zapowiada się rywalizacja nie tylko w singlu i deblu, ale również w grze mieszanej. Za 3 miesiące miksty powalczą o awans na Igrzyska Olimpijskie podczas Igrzysk Europejskich w Krakowie.

Od IO w Tokio (2021 rok) mikst jest w programie największych współczesnych zawodów sportowych. Wcześniej przez pewien czas znajdował się na pingpongowym marginesie, bowiem tej konkurencji nie było nawet na Mistrzostwach Europy. Do tego stopnia, że rozgrywano oddzielne ME w grze mieszanej.

W 91. IMP w Płocku o medale w mikście powalczą m.in.: Samuel Kulczycki i Katarzyna Węgrzyn (złoci medaliści z 2019, 2020, 2021 roku), Marek Badowski i Natalia Bajor, Robert Floras i Anna Węgrzyn, Maciej Kubik i Ilona Sztwiertnia. To między innymi wśród tych par należy upatrywać faworytów. Nie wiadomo jeszcze, czy i z kim zagra Jakub Dyjas.

– Głównymi faworytami w mojej opinii są Kasia Węgrzyn i Samuel Kulczycki. Po 3 tytułach z rzędu, w tamtym roku nie mogli zagrać razem z uwagi na przypadek koronawirusa u Samuela podczas turnieju w Katarze. Katarzyna jak widać po wynikach jest najlepszą partnerką do miksta, w zeszłorocznej edycji sięgnęła po złoto z Maćkiem Kubikiem. Patrząc na zbliżające się zawody, parze K. Węgrzyn/S. Kulczycki najwięcej kłopotów może sprawić Natalia Bajor i Marek Badowski – mówi Stefan Dryszel, dyrektor sportowy Polskiego Związku Tenisa Stołowego.

W Igrzyskach Europejskich Kraków/Małopolska z każdego kraju może wziąć udział jedna para mieszana. Turniej w tenisie stołowym (singiel, mikst, drużynówka) odbędzie się w Hutnik Arena od 21 czerwca do 1 lipca.

Zawody w naszym kraju będą pierwszą szansą zdobycia olimpijskiego „biletu” na Igrzyska w Paryżu w 2024 roku. – Na Igrzyska Olimpijskie awansują tylko zwycięzcy – dodał Stefan Dryszel, w przeszłości 3-krotny Mistrz Polski w grze mikstowej.

Podczas ubiegłorocznych ME w Monachium w mikście triumfowali Francuzi Emmanuel Lebesson i Jia Nan Yuan, a w ćwierćfinale byli Samuel Kulczycki i Katarzyna Węgrzyn. O medal przegrali z późniejszymi wicemistrzami Rumunami Ovidiu Ionescu i Bernadette Szocs.

Z kolei w Mistrzostwach Europy w 2021 w Warszawie blisko medalu byli Jakub Dyjas i Natalia Partyka. Wkrótce okaże się, czy może wspólnie wystąpią w 91. IMP w Płocku?