Fan Zhendong i jego rodaczka Chen Meng są liderami nowego światowego rankingu tenisa stołowego ITTF. Od stycznia 2021 roku listy światowe będą aktualizowane co tydzień według nowego sposobu naliczania punktów. Zmiany w sposobie tworzenia światowego rankingu tenisa stołowego ITTF (wcześniej ranking światowy ITTF) zostały zatwierdzone przez Komitet Organizacyjny Międzynarodowej Federacji Tenisa Stołowego 21. grudnia 2020 roku.

Wszyscy zawodnicy i zawodniczki zachowali 80% swoich punktów z grudniowego rankingu światowego ITTF. Punkty te będą stopniowo zmniejszane o kolejne 10% co siedem tygodni (aż do 49 tygodnia).

– Ranking będzie aktualizowany co tydzień, jednak pamiętajmy, że pierwsze międzynarodowe zawody zaplanowane są w Katarze w lutym 2021 roku. Ranking oczywiście jest ważny, bo dzięki wysokim pozycjom można uzyskać awans na Igrzyska Olimpijskie w Tokio – mówi Stefan Dryszel, dyrektor Polskiego Związku Tenisa stołowego.

Pierwszym liderem światowego rankingu tenisa stołowego ITTF wśród mężczyzn został Fan Zhendong. Kolejne pozycje zajmują jego koledzy z reprezentacji – Xu Xin, Ma Long i Lin Gaoyuan. Na piątym miejscu sklasyfikowany jest Tomokazu Harimoto (Japonia), a na szóstym Hugo Calderano (Brazylia). Najlepszy z Polaków – Jakub Dyjas plasuje się na 65. miejscu.

Wśród kobiet na fotelu liderki sklasyfikowana jest Chen Meng. Drugie miejsce zajmuje Sin Yingsha (Chiny), a trzecie Mima Ito (Japonia). W najlepszej „10” światowego rankingu tenisa stołowego ITTF sklasyfikowanych jest aż siedem Chinek! Z Polek najlepsze miejsce zajmuje Li Qian. Mistrzyni Europy w grze pojedynczej sklasyfikowana jest obecnie na 33. pozycji.