Karierę sportową rozpoczynał w gliwickim Kolejarzu, w barwach którego zdobył pierwszy tytuł indywidualnego mistrza Śląska juniorów i wicemistrza Śląska seniorów (1955).  Podczas służby wojskowej (Mierzęcice) reprezentował Start Chorzów, po fuzji Ruch Chorzów z którym zadebiutował w I lidze (sezon 1960/1961). Największe sukcesy sportowe odnosił w barwach gliwickiego AZS (1962- 1975), z którym wywalczył  tytuł drużynowego mistrza Polski w 1975 r., jeden srebrny oraz pięć medali brązowych. Najcenniejsze medale indywidualne zdobył w 1966 i 1970r. (srebrny w grze mieszanej oraz brązowy w grze mieszanej i podwójnej). 22-krotnie wywalczył medale indywidualnych mistrzostw Śląska.  Reprezentant Śląska i Polski. Ponadto występował w CKS Czeladź (I liga), ŁTS Łabędy (II liga). Czynne uprawianie sportu zakończył w Kolejarzu Gliwice. Karierę sportową łączył z pracą zawodową (Zakłady Chemiczne w Blachowni k/Kędzierzyna. Posiadał uprawnienia sędziego, instruktora i trenera tenisa stołowego. Grał stylem defensywnym. Znakomity taktyk. Miał wspaniały kontakt z młodzieżą, jego synowie reprezentowali AZS Gliwice.

Odznaczony medalem zasłużony dla Kultury Fizycznej, złotą odznaka Polskiego Związku Tenisa Stołowego oraz odznakami 50-lecia, 70-lecia, 80-lecia, 90–lecia Śląskiego Związku Tenisa Stołowego i jubileuszowymi medalami PZTS. Zapamiętamy śp. Romana jako człowieka pogodnego, życzliwego i szanowanego przez pokolenia polskich tenisistów stołowych.

Msza święta żałobna odbędzie się o godz. 8:15 w dniu 28.01.2023 r. w kościele NMP Matki Kościoła (Gliwice ul. Pliszki 20), uroczystości pogrzebowe będą miały miejsce w kaplicy na cmentarzu Lipowym w Gliwicach o godz. 10:00.

Rodzinie i bliskim zmarłego najszczersze kondolencje przekazują Zarząd i pracoownicy Polskiego Związku Tenisa Stołowego.