Trener reprezentacji Polski i KTS Enea Siarka Tarnobrzeg Zbigniew Nęcek powiedział, że w opinii do Europejskiej Unii Tenisa Stołowego (ETTU) będzie wnioskował o zakończenie rozgrywek Ligi Mistrzyń.

ETTU poprosiła kluby występujące w LM o opinie dotyczące tegorocznych rozgrywek. Wnioski mają zostać przesłane do 12 kwietnia. – W związku z tym przygotowujemy oficjalne pismo. Podobnie jak w przypadku rozgrywek światowych, olimpijskich, czy krajowych uważamy, że to nie jest czas, żeby dokończyć te rozgrywki – podkreślił Zbigniew Nęcek.

Szkoleniowiec zwrócił uwagę, że w konsekwencji pandemii zawodnicy nie trenują i potrzebują „przynajmniej miesiąca, żeby odbudować formę sportową”. – Wyznaczanie terminu (ewentualnych rozgrywek – red.) na maj czy czerwiec jest – według naszej opinii – nierealne i nielogiczne – zauważył.

Trener najlepszej drużyny Europy w sezonie 2018/19 nie wyobraża sobie także, jak można kontynuować rozgrywki np. przy zamkniętych granicach oraz obowiązkowej kwarantannie po jej przekroczeniu. Dodał, że jako Enea Siarka będzie wnioskował, żeby „w związku z pandemią zakończyć rozgrywki na obecnym etapie”. – Natomiast decyzja należy do ETTU – zaznaczył.

– Będę proponował, żeby na tym etapie sklasyfikować pierwszą czwórkę drużyn – wyjaśnił trener półfinalistek obecnych rozgrywek. Rywalem miał być TTC Berlin Eastside.
Zbigniew Nęcek odniósł się również do decyzji Polskiego Związku Tenisa Stołowego dotyczącej zakończenia tegorocznych rozgrywek ligowych. – To była jedyna słuszna decyzja, żeby zakończyć ten sezon – powiedział.

Przypomniał, że Enea Siarka, która została Mistrzem Polski, „dopilnowała pierwszego miejsca w tabeli”, choć nie grała „w najsilniejszym składzie”. – Tytuł zdobyliśmy zasłużenie. Został jednak wywalczony w trudnej sytuacji. W okolicznościach, gdzie sport nie jest najważniejszą dziedziną życia – mówił.

Trener Zbigniew Nęcek poinformował też o sytuacji przebywającej w Chinach od momentu wybuchu w styczniu epidemii koronawirusa zawodniczki Enea Siarki i reprezentacji Polski Li Qian, Mistrzyni Europy w grze pojedynczej. – Ma przyzwoite warunki. Może realizować treningi techniczne, fizyczne. Ma możliwość wejścia na stadion. Z moich wszystkich zawodniczek ma zdecydowanie najlepsze możliwości funkcjonowania treningowego. Jesteśmy w codziennym kontakcie.