„Każde z trojga naszych dzieci w prezencie na pierwsze urodziny dostało pingpongowe rakietki” – powiedział były menedżer gorzowskiej Gorzovii Szymon Kulczycki. Najstarszy syn Samuel dwa razy stanął na podium ITTF Challenge seniorów, zaś Alan wystąpi w World Cadet Challenge.

W Polish Open we Władysławowie 17-letni Samuel Kulczycki zajął drugie miejsce w grze podwójnej w parze z 16-letniem Maciejem Kubikiem, zaś na trzeciej pozycji uplasował się w rywalizacji młodzieżowców (U-21) w singlu. Drugi z braci, 13-letni Alan za kilka dni wystartuje w tej samej hali COS Cetniewo w World Cadet Challenge, czyli nieoficjalnych mistrzostwach świata kadetów. I też będzie grał przeciwko starszym od siebie.

– Tenis stołowy jest tradycją rodzinną. Każde z trojga naszych dzieci w prezencie na pierwsze urodziny dostało pingpongowe rakietki, a systematyczne treningi Samuś i Alan rozpoczęli mając 5 i 6 lat. Liczyłem, że najmłodsza 9-letnia Wanessa może skusi się na inny sport, ponieważ nie miałem zbyt dużego doświadczenia w szkoleniu dziewcząt, ale też zechciała grać w ping-ponga – stwierdził Szymon Kulczycki, który kilka lat temu był grającym trenerem-menedżerem superligowej Gorzovii Gorzów Wielkopolski.

Obaj jego synowie zwyciężali w Andro Kids Open, czyli nieoficlanych mistrzostwach Europy do lat 10. Latem w zmaganiach dzieci wzięła udział też Wanessa i zajęła ex aequo pierwsze miejsce.

– Zawody są połączeniem wieloboju sprawnościowego i meczów tenisa stołowego. W pierwszej konkurencji córka okazała się najlepsza, wygrywając pięć z sześciu prób, z kolei w turnieju pingpongowym była trzecia. Dopiero mając 7 lat zaczęła trenować i w niektórych elementach gry musi gonić rówieśniczki – ocenił ojciec-szkoleniowiec.

Od 23 do 31 października Alan Kulczycki najpierw będzie uczestniczył w międzynarodowym zgrupowaniu, a następnie zagra w MŚ we Władysławowie. Polacy, w składzie z nim, Miłoszem Redzimskim, Mateuszem Zalewskim i Dawidem Jadamem, będą rywalizować m.in. z reprezentacjami Azji, Europy, Afryki czy Ameryki Północnej.

– Na co dzień ćwiczę w ośrodku w Drzonkowie, gdzie moim trenerami są tata Szymon, Lucjan Błaszczyk i Andrzej Kopecki. Jestem zawodnikiem ofensywnym, atakującym obustronnie i dobrze czującym się w drugiej strefie. Do tej pory zwyciężałem w indywidualnych mistrzostwach kraju żaków i młodzików w singlu oraz dwukrotnie wygrałem MP żaków w grze podwójnej. Jeśli chodzi o debel, występowałem w parze z różnymi kolegami, a w Cetniewie zagram z Dawidem Jadamem. W moim przypadku chyba jeszcze za wcześnie na konkretne ustawienie w tej konkurencji – powiedział Alan Kulczycki.

Co ciekawe, w turniejach indywidualnych w Polsce utalentowany zawodnik (jeszcze może rywalizować w młodzikach) reprezentuje barwy UKS Dojlidy Białystok. Natomiast w lidze występuje w niemieckim TTC Kirn.

– Pracuję w sztabie trenerskim w Bad Homburg, drugoligowym klubie Samuela, zaś wraz z Alanem jeździmy grać w piątej lidze, w Kirm. W deblu jeszcze nie przegraliśmy, a w singlu syn też bardzo dobrze sobie radzi, mimo że rywale są seniorami. Poziom jest niezły, zdarzają się pingpongiści z przeszłością w 2. Bundeslidze – przyznał Szymon Kulczycki.

Historia World Cadet Challenge sięga 2002 roku, a na liście medalistów jest dość liczna grupa polskich tenisistów stołowych. Już za kilka dni dołączyć mogą nie tylko kadeci, ale i cztery zawodniczki: Wiktoria Wróbel, Ilona Sztwiertnia, Anna Brzyska i Zuzanna Wielgos.

W tym turnieju walczą ze sobą reprezentacje kontynentów, a dodatkowo w mikście losowane są pary pomiędzy zawodniczkami i zawodnikami z różnych krajów.

– To ciekawe doświadczenie, można wylosować partnerkę o zupełnie innym stylu gry. Tak było rok temu z Maćkiem Kubikiem, który występował z defensorką z Korei Południowej i zdobyli brązowy medal. Jeśli chodzi o mój ranking indywidualny, nie ma mnie ani w europejskim, ani światowym, bowiem jeszcze nie uczestniczyłem w zawodach pod egidą międzynarodowej federacji ITTF. To będzie mój debiut i od razu w tak prestiżowym turnieju – dodał Alan Kulczycki.