– Turniej w hali „Cetniewo” będzie dla mnie dużym wyzwaniem, gdyż przyjedzie wielu zawodników z innych krajów, z którymi jeszcze nie grałem – mówi Patryk Żyworonek, aktualny Wicemistrz Polski młodzików w singlu, który zagra w WTT Youth Contender we Władysławowie (27 marca – 2 kwietnia) w kategorii kadetów.

– Już po raz 3 wystąpią w zawodach tej rangi w Polsce. Zawsze dobrze mi się grało na hali we Władysławowie i mam nadzieję, że znowu będę mógł się pokazać jak najlepiej – mówi Patryk Żyworonek (rocznik 2009).

Tenisista stołowy urodzony w Chicago, od ponad 2,5 roku trenuje pod okiem Lucjana Błaszczyka i innych trenerów w Ośrodku w Drzonkowie.

– Tutaj jestem na stałe, a w ciągu roku wracam na kilka tygodni do rodziców w Stanach Zjednoczonych, przeważeni przy okazji świąt. W Chicago też mam możliwość trenowania – przyznał reprezentant Polski.

Jak do tej pory Patryk Żyworonek zdobył 4 medale Mistrzostw Polski. W 2021 roku w Dębicy wywalczył brąz w singlu w młodzikach, a w 2022 roku – ponownie w tym samym mieście – sięgnął po srebro w grze pojedynczej, srebro też w deblu z Samuelem Michną oraz brąz w drużynie z kolegami z ZKS Zielona Góra Alanem Brykiem i Maciejem Błaszczykiem.

W tym sezonie Patryk Żyworonek rywalizuje w kadetach w Grand Prix Polski. Niedawno świetnie spisał się w Sępólnie Krajeńskim, gdzie w ćwierćfinale wyeliminował zwycięzcę dwóch poprzednich edycji Kacpra Perkowskiego. Dopiero w finale przegrał z Mateuszem Sakowiczem.

– Z dwóch pierwszych turniejów GPP nie jestem za bardzo zadowolony, bo czuję, że nie pokazałem tego, co potrafię. Ale na ostatnich zawodach odblokowałem się i spisałem się dobrze – stwierdził Patryk Żyworonek.

Jaki styl gry prezentuje młodziutki pingpongista? – Jestem zawodnikiem ofensywnym, najlepiej czuję się w otwartej grze i stroną bekhendową. A jeśli chodzi o to kogo lubię oglądać ze współczesnych tenisistów stołowych, wymieniłbym Słoweńca Darko Jorgicia.

Patryk Żyworonek występuje już w 1 lidze, a jego bilans w rozgrywkach 2022/23 wynosi 2-1 w singlu.

Partnerem głównym turnieju WTT Youth Contender Wladyslawowo 2023 jest Enea – Sponsor Generalny Polskiego Związku Tenisa Stołowego.

Turniej dofinansowany został ze środków budżetu państwa z części, której dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.

Partnerami wydarzenia są: International Table Tennis Federation, TIBHAR, Przegląd Sportowy oraz 729.