– Mój styl grania opiera się na dobrym serwie i mocnym ataku forhendem z pierwszej piłki, czyli wajcha na całego – mówi Adam Smoter (rocznik 2008), który zadebiutuje w turnieju WTT Youth Contender we Władysławowie (27 marca – 2 kwietnia).

– Po raz 6 zagram w zawodach rangi Contender, ale we Władysławowie będzie to mój debiut. Najlepszy wynik w takich zawodach międzynarodowych osiągnąłem we włoskim Lignano, gdzie dotarłem do 1/16 finału – powiedział Adam Smoter.

Obecnie jest zawodnikiem Bogorii Grodzisk Mazowiecki, a wcześniej występował w UKS Lupus Kabaty (Warszawa) i Warmii Lidzbark Warmiński. Tenis stołowy trenuje od 8 lat.

– Rok temu podczas wspomnianego turnieju we Włoszech byłem blisko 1/8 finału, więc liczę, że w tym roku – moim ostatnim w kadetach – powalczę o medale. Chcę osiągnąć swój najlepszy rezultat w karierze – przyznał.

W KS Bogoria jest od 2020 roku, a za nim już debiut w zespole Mistrza Polski Dartomie Bogorii. Zagrał w deblu z Aleksem Pakułą w meczu o 3 miejsce z Dekorglassem Działdowo podczas „Final 4 Lotto Superligi” na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie.

– Granie na tak dużej arenie jaką jest PGE Narodowy to duże wyróżnienie. Zaraz po wejściu na pole gry czułem większy stres niż na dotychczasowych turniejach. Pomimo dużego stresu, podczas meczu dawałem z siebie wszystko. Uważam, że pokazałem się z dobrej strony, chociaż zabrakło doświadczenia. Myślę, że następnym razem będę już wiedział jak opanować emocje przy tak dużej publiczności – stwierdził Adam Smoter.

Na co dzień leworęczny Adam Smoter gra w II lidze (bilans w singlu 10-9) oraz I lidze (0-3 w singlu i 1-1 w deblu). Jego trenerami w klubie są Paweł Fertikowski, Adam Białek, Zbigniew Grześlak i Tomasz Redzimski.

– Wzoruję się głównie na zawodnikach leworęcznych m.in Tajwańczyku Lin Yun-Ju, który należy do ścisłej czołówki światowej w seniorskim ping-pongu. Z polskich tenisistów stołowych najbardziej się wzoruję z kolei na Jakubie Dyjasie, ponieważ bardzo imponuje mi jego obustronny atak bekhendem i forhendem – dodał.

Adam Smoter należy do krajowej czołówki kadetów (do lat 15). – Zdecydowanie najlepszy mój występ to 2 Grand Prix Polski Kadetów w Zielonej Górze, gdzie dotarłem do półfinału, ulegając późniejszemu zwycięzcy całego turnieju Kacprowi Perkowskiemu 1:3. Na pewno jedną z większych wygranych było 3:2 z Patrykiem Żyworonkiem 3:2 na tych samych zawodach oraz zwycięstwo w ćwierćfinale Mistrzostw Polski młodzików z Samuelem Michną 3:0.

– Podsumowując mam nadzieję, że ten rok będzie przełomowy. Wierzę, że uda mi się zakwalifikować do kadry narodowej na Mistrzostwa Europy w Gliwicach, a dzięki ciężkiej pracy wskoczę na wyższy poziom – mówił Adam Smoter.