W dniach 6-12 czerwca polscy tenisiści stołowi zagrają w turnieju World Table Tennis Youth Contender w czeskim Havirovie. To będzie ostatni sprawdzian dla kadetów i juniorów przed Mistrzostwami Europy w Belgradzie (6-15 lipca).

– W składzie nastąpiły zmiany, zabraknie Katarzyny Rajkowskiej oraz Mateusza Zalewskiego, którego zastąpi Dawid Michna – mówi Stefan Dryszel, dyrektor sportowy Polskiego Związku Tenisa Stołowego.

16-letni Mateusz Zalewski bardzo dobrze spisał się w dwóch ostatnich turniejach WTT Youth Contender we Władysławowie i Berlinie, zdobywając dwa brązowe medale w kategorii U17 oraz osiągając ćwierćfinał w U19 w Centralnym Ośrodku Sportu – Ośrodku Przygotowań Olimpijskich „Cetniewo”.

– Zawody do lat 17 i 19 w Havirovie odbędą się od 6 do 8 czerwca. Wyjazd do Czech został zaplanowany na 5 czerwca, a tego dnia drużyna Mateusza Zalewskiego ZKS Palmiarnia Zielona Góra zagra pierwszy mecz barażowy z KTS Gliwice o wejście do Lotto Superligi (rewanż 10 czerwca – red.). Zespół gliwicki nie ma możliwości przełożenia spotkania na sobotę 4 czerwca ze względu na brak dostępności sali – dodał Stefan Dryszel.

W WTT Youth Contender w Havirovie wystąpią, poza Dawidem Michną: Marcel Błaszczyk, Rafał Formela, Artur Gromek, Maksymilian Gwizdon, Szymon Kolasa, Alan Kulczycki, Patryk Lewandowski, Mateusz Sakowicz, Miłosz Sawczak oraz Julia Bartkiewicz, Natalia Bogdanowicz, Anna Brzyska, Natalia Gaworska, Karolina Hołda, Anna Kubiak, Zofia Śliwka, Ilona Sztwiertnia i Zuzanna Wielgos.

– Z tej grupy Maksymilian Gwizdon, Miłosz Sawczak i Julia Bartkiewicz startują na własny koszt, pozostali z powołań reprezentacyjnych – powiedział dyrektor sportowy PZTS.

W tym roku kadeci i juniorzy mają nie tylko ME Serbii, ale także w grudniu Mistrzostwa Świata w Tunezji. W sezonie 2021 w Portugalii Samuel Kulczycki został Wicemistrzem Świata Juniorów w singlu, a Miłosz Redzimski zdobył srebrny medal MŚ kadetów w grze pojedynczej. Obydwaj wywalczyli też brązowe medale w grze mieszanej z zagranicznymi zawodniczkami.

Reprezentantów Polski w walce o medale wspiera Enea S.A. – Sponsor Generalny Polskiego Związku Tenisa Stołowego.