– Czułem się dość pewnie, bo grałem bardzo dobrze i jednocześnie byłem maksymalnie skupiony. Niestety nie udało mi się dowieźć prowadzenia w półfinale – mówi Mateusz Zalewski, który zdobył brązowy medal w U17 podczas turnieju WTT Youth Contender w Berlinie. Od piątku rywalizować będzie we Władysławowie w zawodach tej samej rangi do lat 17 i 19.

W meczu o awans do finału Mateusz Zalewski z ZKS Palmiarnia Zielona Góra spotkał się z Japończykiem Kazuki Yoshiyamą. Polak wygrał dwa pierwsze sety bardzo wysoko 11:2 i 11:5.

– Wyłączyłem rywala na serwisie i odbiorze, ale od trzeciego seta wprowadził on więcej podań szybkich, z którymi nie mogłem sobie poradzić – przyznał reprezentant Polski.

Japończyk zwyciężył 11:5, 11:9, 11:9 i całe spotkanie 3:2. – Miałem swoje szanse w czwartym i piątym secie. Mimo minimalnej porażki jestem bardzo zadowolony z występu w Berlinie – dodał Mateusz Zalewski.

Mówiąc o Yoshiyamie, przyznał: – Grałem z nim pierwszy raz, ale znałem go z wcześniejszych turniejów i wiedziałem czego mogę się spodziewać po leworęcznym Japończyku.

W turnieju U17, poza półfinałem, najtrudniejszy był dla niego pierwszy mecz grupowy, czyli inauguracja zmagań w Niemczech. – Wygrałem 3:2 z pingpongistą gospodarzy Tomem Kullmerem, chociaż przegrywałem 1:2. W czwartym secie zwyciężyłem 12:10. Później odniosłem kilka pewnych zwycięstw, w tym z Koreańczykiem Lee Jungmokiem 3:0 i Jashem Amitem Modim z Indii 3:0 – stwierdził Mateusz Zalewski.

16-letni kontynuował udane występy w zawodach do lat 19. – Przegrałem, już drugi raz w karierze, z Czechem Ondrejem Kvetonem, jednak w mecz o wyjście z grupy pokonałem Kolumbijczyka Daniela Estebana Cruza Aponte 3:0. W pierwszej rundzie wygrałem po bardzo dobrym spotkaniu Choy Chun Kita z Hongkongu 3:1, a następnie po wyrównanej grze przegrałem z Maciejem Kubikiem 1:3.

– Cały start w Berlinie oceniam bardzo pozytywnie, zagrałem na wysokim poziomie i z pozytywnym nastawieniem przystąpię w piątek do turnieju w ośrodku „Cetniewo” we Władysławowie – mówił Mateusz Zalewski.

Partnerami wydarzenia są: Enea – Sponsor Generalny PZTS, Ministerstwo Sportu i Turystyki, TIBHAR oraz Przegląd Sportowy.