Zajmująca 88. miejsce na świecie Alex Galic oraz Katarina Strazar (396.) i Ana Tofant (463.) znalazły się w składzie Słowenii na mecz z Polkami w eliminacjach drużynowych mistrzostw Europy. Spotkanie odbędzie się 2 października, o godz. 18:00 w Murskiej Sobocie.

Podczas niedawnych mistrzostw Europy w Alicante Galic odpadła w pierwszej rundzie po porażce z Portugalką chińskiego pochodzenia Jieni Shao 1:4, zaś Strazar i Tofant nie przebrnęły eliminacji singla. Dla porównania, Li Qian zdobyła złoty medal, zaś Katarzyna Grzybowska-Franc brązowy.

W Murskiej Sobocie nie wystąpi Li Qian, a w polskiej reprezentacji są: Natalia Partyka (ITTF, 61. miejsce), Grzybowska-Franc (84.) i Natalia Bajor (180.).

– Mimo nieobecności Li Qian Polki są faworytkami wtorkowego spotkania. Każde zwycięstwo w tej grupie będzie dla nas sukcesem, a o tym wiedzieliśmy już na początku kwalifikacji – stwierdziła trenerka Słowenek Andreja Ojstersek, która nie może skorzystać z udającej się do Argentyny na Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie Alexandry Vovk (324).

W pierwszym meczu ze Słowenkami polskie pingpongistki (Li Qian, Partyka, Grzybowska-Franc) wygrały w Gdańsku 3:0. Potem przegrały na wyjeździe z Ukrainą 0:3, ale w rezerwowym składzie. Rewanż z Ukrainą odbędzie się 20 listopada. Z kolei Słowenki uległy obu ekipom rywalek po 0:3.

Bezpośredni awans do ME w 2019 roku w Nantes wywalczą dwa najlepsze zespoły z każdej z grup.