– Treningi i w Polsce, i w Niemczech są bardzo ciężkie. Tak musi być w tym okresie, na kilka tygodni przed rozpoczęciem Bundesligi i głównej imprezy – Indywidualnych Mistrzostw Europy w Warszawie – mówi Samuel Kulczycki, który obecnie wraz z Maciejem Kubikiem trenuje w Ochsenhausen.

Wcześniej obaj reprezentanci Polski trenowali pod okiem selekcjonera Tomasza Krzeszewskiego na pierwszym zgrupowaniu kadry narodowej w Centralnym Ośrodku Sportu „Cetniewo” we Władysławowie. Samuel Kulczycki wziął także udział w turnieju Lotto z Gwiazdą w Bydgoszczy, w którym zajął 1 miejsce.

– Jesteśmy z Maćkiem w Ochsenhausen, gdzie z drużyną Liebherr i innymi zawodnikami przygotowujemy się do sezonu. Potem znów będziemy trenować z naszą reprezentacją. Jeśli chodzi o nowy zespół w Niemczech, zostałem przyjęty dobrze, już wcześniej znałem się z każdym z zespołu, więc atmosfera jest pozytywna – powiedział lider światowego rankingu juniorów.

Samul Kulczycki (ur. w 2002 roku) i Maciej Kubik (ur. w 2003 roku) są nowymi zawodnikami w składzie Wicemistrza Niemiec Liebherr Ochsenhausen, ale mają za sobą już wiele miesięcy treningów w miejscowym ośrodku. Przez ostatnie 5 lat tenisistą stołowym Liebherr był Jakub Dyjas, który wrócił z rodziną do Polski i będzie grał w Lotto Superlidze w Dekorglassie Działdowo.

– Trenujemy w pełnym składzie, są Simon Gauzy, Hugo Calderano, Kanah Jha oraz racy zawodnicy jak Can Akkzu, Irvin Bertrand, Alvaro Robles. Pierwsze zajęcia rozpoczynają się od 8:15 lub 9 i trwają do około 12:30, a następne od 16 do 19. Myślę, że nie ma dużej różnicy, w Polsce też trenowaliśmy bardzo ciężko. Na razie nie gramy meczów ani sparingów, dużo czasu poświęcamy na trening fizyczny – przyznał Mistrz Europy Juniorów w mikście i 2-krotny z rzędu Mistrz Polski Seniorów w parze z Katarzyną Węgrzyn.

Samuel Kulczycki i Maciej Kubik, mimo młodego wieku, w ostatnim czasie regularnie grali w seniorskiej reprezentacji razem z liderami kadry Biało-Czerwonych Jakubem Dyjasem i Markiem Badowskim. Obecnie na zgrupowaniach trwa walka o miejsce w składzie na IME, które odbędą się od 15 do 20 września w Warszawie.

– Na pewno trochę szkoda, że nie będzie Mistrzostw Europy Juniorów w Zagrzebiu. Miałem duże szanse na sukces, ale jest taka sytuacja a nie inna i nie myślę o tym. Przestawiłem się już mentalnie na seniorów – przyznał tenisista stołowy pochodzący z Gorzowa Wlkp. Zanim Samuel Kulczycki i Maciej Kubik przyjadą na IME czeka ich jeszcze początek sezonu w niemieckiej Bundeslidze.