Powołanie Polskiego Laboratorium Antydopingowego przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie, przedłożony we wtorek przez ministra sportu i turystyki, a przyjęty przez Radę Ministrów.

Zmiana ustawy ma na celu dostosowanie polskich przepisów do międzynarodowych standardów antydopingowych, a jej głównym celem jest powołanie Polskiego Laboratorium Antydopingowego. Obecnie taką rolę pełni Zakład Badań Antydopingowych działający w ramach Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego.
Zgodnie z projektem z Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego najpierw zostanie wydzielony niezależny Zakład Badań Antydopingowych, a na tej bazie powstanie Polskie Laboratorium Antydopingowe, które będzie działać jako osoba prawna, co umożliwi osiągnięcie całkowitej niezależności finansowej i operacyjnej. Takie rozwiązanie jest wymagane przez Światową Agencję Antydopingową (WADA).
Laboratorium głównie prowadzić będzie, zgodnie ze standardami WADA, analizy antydopingowe próbek fizjologicznych pobranych u zawodników. Oprócz działalności podstawowej będzie mogło także wykonywać analizy toksykologiczne w ramach współpracy z policją, sądami, prokuratorami, służbą celno-skarbową, Głównym Inspektorem Sanitarnym, Głównym Inspektorem Farmaceutycznym, szpitalami, instytutami badawczymi, uczelniami medycznymi oraz Żandarmerią Wojskową.
Projekt przewiduje, że organami instytucji będą Dyrektor i Rada. Dyrektora będzie powoływał i odwoływał minister sportu i turystyki, po zasięgnięciu opinii Rady. Kadencja będzie trwała pięć lat, kandydaci na to stanowisko będą wyłaniani w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru przeprowadzonego przez ministra. Członkowie Rady będą również powoływani i odwoływani przez ministra, a jej kadencja ma trwać cztery lata.
Prace laboratorium i analizy antydopingowe zawodników realizowane w ramach krajowego programu badań finansowe będą głównie z dotacji budżetowych, ale mogą być nimi też np. środki unijne oraz inne pochodzące z krajowych i międzynarodowych projektów oraz programów badawczych.
Przy laboratorium będzie mogła funkcjonować jednostka ds. zarządzania paszportem zawodnika (APMU), działająca w oparciu o przepisy WADA. Dokument będzie obejmował zbiór wyników analiz próbek fizjologicznych pobranych w trakcie kontroli antydopingowej. Zadaniem jednostki ma być zarządzanie paszportami zawodników w celu wykonania kontroli antydopingowej lub ustalenia stosowania przez zawodnika zabronionej substancji bądź metody.
Do szczegółowych zadań jednostki należeć będzie także nadzorowanie działań koniecznych do utrzymania akredytacji Światowej Agencji Antydopingowej. Laboratorium będzie mogło zajmować się także realizacją projektów badawczych dotyczących zwalczania dopingu w sporcie oraz współpracą krajową i międzynarodową dotyczącą badań naukowych i prac rozwojowych.
Proponowane zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2019.