„Rusza już czwarta edycja rządowego programu „KLUB” – poinformował na konferencji prasowej minister sportu i turystyki Witold Bańka. „Dofinansowanie z resortu trafi do 3732 małych i średnich klubów sportowych” – dodał szef resortu sportu.

Bańka przypomniał, że kiedy w 2016 roku program był realizowany po raz pierwszy, na jego finansowanie przeznaczona była kwota 24 mln złotych.

– Teraz mamy ponad 41 mln, to jest największy obok SKS program resortu, którego zadaniem jest wsparcie małych i średnich klubów sportowych. Tegoroczna dotacja z MSiT trafi do około 155 tysięcy dzieci i młodzieży oraz do ponad siedmiu tysięcy trenerów. Jesteśmy dumni z tego programu, który już na trwałe wpisał się w strategię polskiego sportu – przyznał Bańka.

Minister zauważył, że to właśnie w małych i średnich klubach młodzież zaczyna swoją przygodę ze sportem, którą później niektórzy z nich kontynuują na najwyższym, mistrzowskim poziomie.

– Po trzech poprzednich edycjach widać, jak skuteczne jest tworzenie od podstaw piramidy szkoleniowej. Wsparcie w ramach programu „KLUB” daje szansę na rozwój, pozwoli na zorganizowanie zgrupowania, bardziej intensywny trening – wyjaśnił Bańka, dodając, że ten program często nazywany jest „sportowym 500+”.

Tak jak w poprzedniej edycji dofinansowanie wynosi 10 tysięcy złotych dla klubów jednosekcyjnych i 15 tysięcy dla wielosekcyjnych.

W latach 2016-19 Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczyło na realizację rządowego programu „KLUB” ponad 142 mln złotych.