W pierwszy weekend maja dobiegła końca runda zasadnicza rozgrywek 1. Ligi Kobiet oraz 1. Ligi Mężczyzn w tenisie stołowym. Wcześniej już sezon zasadniczy zakończyła Ekstraklasa Kobiet, a za tydzień poznamy grono czterech czołowych drużyn Wschodzący Białystok Superligi Mężczyzn. Ostateczne rozstrzygnięcia w kwestii przydziału medali za drużynowe mistrzostwo Polski, a także awansów i spadków zapadną w drugiej połowie maja – kalendarz spotkań fazy play-off oraz baraży opracował już Wydział Rozgrywek Polskiego Związku Tenisa Stołowego (do pobrania w końcowej części tekstu).

WYNIKI PLAY-OFF I BARAŻY (NA BIEŻĄCO)

Obsada meczów play-off i baraży

W grupie północnej 1. Ligi Kobiet rywalizację z kompletem zwycięstw zakończył zespół Galaxy Białystok, który o awans do najwyższej klasy rozgrywkowej powalczy z wiceliderem grupy południowej, ekipą Chomik-Rokicie Gdów. W drugim pojedynku barażowym RKS Cukrownik Chybie zmierzy się z MRKS Gdańsk. Baraże rozgrywane będą na zasadzie „mecz i rewanż” – zwycięzcy dwumeczu awansują do wyższej ligi.

Rundę zasadniczą grupy północnej 1. Ligi Mężczyzn na pozycji wicelidera zakończyła z kolei inna drużyna z Białegostoku – Dojlidy. O awans do Superligi reprezentanci Podlasia zagrają z zespołem LKS Odra KGHM Metraco Roeben Miękinia, który w grupie południowej 1. Ligi Mężczyzn odniósł komplet 17 zwycięstw. Wicelider tej grupy, GMKS Strzelec Frysztak w drugiej parze barażowej spotka się z ekipą Zooleszcz Gwiazda Bydgoszcz. Bydgoszczanie w rundzie zasadniczej nie doznali przegranej, w 18 występach odnosząc 16 wygranych i 2 remisy.

Rywalizacja toczyć będzie się również o utrzymanie na zapleczach Ekstraklasy i Superligi. Wśród kobiet o pierwszoligowy byt walczyć przyjdzie ekipom KS Start Park-M Nowy Sącz z GKTS Gdańsk oraz Polmlek Zamer II Lidzbark Warmiński z LUKS Galux Skrzyszów. Przesądzony jest już natomiast los drużyn MLUKS Nadwiślanin BS Mazowsze Płock oraz LKS Brzostowianka Brzostek, które rundę zasadniczą zakończyły na 10. miejscach i żegnają się z 1. Ligą.

Wśród mężczyzn walkę o pozostanie w 1. Lidze stoczą pingpongiści TBV Sygnał Lublin z UKS Warta Kostrzyn nad Odrą, a także KS Spójnia Warszawa z BISTS Bielsko-Biała. Kolejny sezon już w 2. Lidze spędzi MRKS Gdańsk, zajmujący 10. miejsce w tabeli grupy północnej. Z grupy południowej tymczasem spada UKS 23 Asko Lublin, który nie przystąpił do rundy rewanżowej rozgrywek.

Już w kwietniu rundę zasadniczą zakończyła Ekstraklasa Kobiet. W fazie play-off, gdzie każdy do awansu do dalszej rundy potrzebna jest wygrana w dwóch meczach, zagrają tenisistki stołowe KTS Zamek-SPAR Tarnobrzeg z MKSTS DWSPiT Polkowice oraz KS Bronowianka Kraków z GLKS Nadarzyn.

Niebawem poznamy również drużyny, które powalczą w fazie play-off Superligi, a także pełną obsadę meczów o awans do 1. Lig Kobiet i Mężczyzn.

Rankingi indywidualne

Zakończenie rundy zasadniczej to dobry moment na podsumowanie występów indywidualnych zawodniczek i zawodników grających w czołowych ligach tenisa stołowego w Polsce. Ranking Ekstraklasy Kobiet otwierają dwie z reprezentantek kraju na zakończonych niedawno, Drużynowych Mistrzostwach Świata w tenisie stołowym w Tokio.

Katarzyna Grzybowska (MKSTS DWSPiT Polkowice) w rundzie zasadniczej rozegrała 32 spotkań, odnosząc 27 zwycięstw i 5 przegranych. Tuż za nią uplasowała się Natalia Partyka (SKTS Sochaczew), która na koncie ma o jeden mecz mniej, a jej bilans indywidualny to 24 zwycięstwa i 7 przegranych. W czołowej „piątce” plasują się jeszcze: Zhao Xia (KS Bronowianka Kraków, bilans: 23:8), Elena Dubkova (AZS AJD Częstochowa, 20:10) oraz Antonina Szymańska (GLKS Wanzl Scania Nadarzyn, 19:3).

W bieżącym sezonie tylko 4 razy jako przegrana odchodziła od stołu Agnieszka Kaczmarek (MRKS Gdańsk) – liderka rankingu indywidualnego grupy północnej 1. Ligi Kobiet. Gdańszczanka wygrała 29 z 33 rozegranych spotkań, wyprzedzając Paulinę Nowacką (Stella Niechan Gniezno, 28:8) oraz Martynę Dziadkowiec (LUKS Agro-Sieć Chełmno). W grupie południowej 1. Ligi Kobiet z kolei najwięcej zwycięstw na koncie ma 16-letnia Katarzyna Galus (LUKS Galux Skrzyszów), która w rundzie zasadniczej występowała 36 razy, wygrywając 28 spotkań. Tuż za nią w rankingu indywidualnym uplasowały się: Ada Jończyk (KU AZS UE II Wrocław) oraz Daria Dudzińska (Chomik-Rokicie Gdów).

Rankingowi indywidualnemu w grupie północnej 1. Ligi Mężczyzn przewodzi Meng Zhen (Dojlidy Białystok), który może pochwalić się bilansem 30 zwycięstw i 5 przegranych. Tuż za nim plasuje się Alan Woś (Zooleszcz Gwiazda Bydgoszcz, 29:7), a ten z kolei wyprzedza Jarosława Tomickiego (Baruch Galaxy Białystok, 26:9). O jedną przegraną mniej od lidera grupy północnej ma najlepszy zawodnik grupy południowej 1. Ligi Mężczyzn, Piotr Chmiel (GMKS Strzelec Frysztak). Przy 4 nieudanych występach Chmiel zanotował 30 wygranych. Drugi w tej klasyfikacji jest Piotr Chodorski (LKS Odra KGHM Metraco Roeben Miękinia, 29:3), a trzeci – Krzysztof Kaczmarek (UKS Dwunastka-Betard Wrocław, 25:8).

We Wschodzący Białystok Superlidze tymczasem, na kolejkę przed końcem sezonu zasadniczego, liderem rankingu indywidualnego pozostaje Jiri Vrablik (KS Dekorglass Działdowo), który wygrał 20 z 27 rozegranych spotkań. Czech wyprzedza Wang Zeng Yi (PKS Kolping Frac Jarosław, 19:4), Patryka Chojnowskiego (ASTS Olimpia-Unia Grudziądz, 17:6), Tomasza Lewandowskiego (SPAR Extramarket.pl AZS Politechnika Rzeszów, 17:10) oraz Daniela Góraka (Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki, 15:8).

Materiały do pobrania

1. Kalendarz meczów play-off i meczów barażowych

Klasyfikacje

1. Ekstraklasa Kobiet – ranking indywidualny
2. Wschodzący Białystok Superliga Mężczyzn – ranking indywidualny
3. 1. Liga Kobiet (gr. północna) – ranking indywidualny
4. 1. Liga Kobiet (gr. południowa) – ranking indywidualny
5. 1. Liga Mężczyzn (gr. północna) – ranking indywidualny
6. 1. Liga Mężczyzn (gr. południowa) – ranking indywidualny