Trzecia odsłona Pingpongowego PGE Narodowego połączona z Narodowym Dniem Tenisa Stołowego przyciągnęła tłumy do stolicy. W ogólnopolskim święcie tenisa stołowego wzięło udział blisko 11 tysięcy osób. W zorganizowanych turniejach rywalizowało aż 1200 uczestników!

Na płycie najnowocześniejszego, polskiego stadionu rozegrano turnieje Dzieci i Młodzieży oraz mecze LOTTO Superligi i Ekstraklasy Kobiet. Sportowe marzenia spełnili również starsi adepci pingponga, rywalizujący w turnieju Open. Rozgrywkom toczącym się na ponad stu stołach towarzyszyły liczne atrakcje.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z frekwencji i zainteresowania wydarzeniem. Imprezę organizujemy dla obecnych, ale przede wszystkim przyszłych fanów tenisa stołowego. Dziękuję zespołom z LOTTO Superligi i Ekstraklasy Kobiet, które przyjęły nasze zaproszenie i rozegrały swoje mecze ligowe w Warszawie. Ich występ wzbogacił i uatrakcyjnił święto tenisa stołowego. Nowością tej edycji były zorganizowane przez nas warsztaty i szkolenia, w których chętnie wzięli udział zawodnicy, trenerzy i rodzice, a młodzi pasjonaci pingponga mogli bezpłatnie skorzystać z wartościowych wskazówek gwiazd – powiedział Dariusz Szumacher, prezes Polskiego Związku Tenisa Stołowego.

Jednym z prelegentów warsztatów był utytułowany Lucjan Błaszczyk.

– Mamy znakomite wydarzenie, które cieszy się coraz większą popularnością. Widać, że z roku na rok przybywa ludzi. Myślę, że przyciąga ich interesująca formuła – turniejów rozgrywanych równolegle z meczami ligowymi. Korzystając z okazji zaprosiliśmy znakomitych byłych tenisistów stołowych, a obecnie trenerów Kadry Narodowej Szwecji i Niemiec – Jörgena Perssona i Jörga Rosskopfa. Na warsztatach poruszyliśmy wiele ważnych kwestii dotyczących szkolenia poszczególnych zawodników i reprezentacji. Dyskutowaliśmy o różnicach między szkoleniem europejskim, a azjatyckim, zastanawiając się nad tym, co można zmienić i poprawić. Myślę, że takie spotkania są bardzo ważne i dają wiele wskazówek dla rozwoju naszego rodzimego tenisa stołowego i związku – skomentował Błaszczyk.

– To wydarzenie ma niesamowitą atmosferę i myślę, że jest ewenementem na skalę światową. To doskonała okazja – szczególnie dla młodych zawodników, by spróbować czegoś nowego. Mogą spotkać się i grać na tym fantastycznym obiekcie. To na pewno niezapomniane doświadczenie. Sam wysłałem kilka zdjęć do mojej rodziny i przyjaciół w Szwecji. Może kiedyś spróbujemy zorganizować coś takiego u nas. Wartościowa dla dzieci jest także możliwość podpatrywania profesjonalistów. Mogą wyjść na trybuny i spojrzeć na grę z innej perspektywy. Zobaczyć co muszą poprawić, nad czym pracować by stać się dobrym zawodnikiem. Fajnie, że spotykamy się również na warsztatach i możemy przedyskutować różne metody treningowe. To dobrze, że możemy usiąść wszyscy razem i pomyśleć jak rozwijać tenis stołowy – powiedział Jörgen Persson.

Licznie zgromadzona publiczność żywiołowo dopingowała zawodników podczas spotkań LOTTO Superligi i Ekstraklasy Kobiet. Głównym punktem programu był mecz pomiędzy Dartomem Bogorią Grodzisk Mazowiecki i Dekorglassem Działdowo, w którym spotkali się obecny mistrz i wicemistrz Polski. Po zaciętym spotkaniu, 3:2 wygrała drużyna z Warmii i Mazur.

W jedynym pojedynku pań górą były tenisistki z KTS Enea Siarka Tarnobrzeg, które pokonały drużynę Dojlidy Białystok 3:0. W pozostałych spotkaniach zwyciężyły drużyny: PKS Kolping FRAC Jarosław, Energa Manekin Toruń i Dojlidy Białystok.

Setki osób grały rekreacyjnie oraz zbierały sprawności, które pozwoliły zdobyć medal Pingpongowego Eksperta. Aby nim zostać należało między innymi przebrnąć przez nietypowy tor przeszkód, pokonać robota serwującego podkręcone piłki czy precyzyjnie trafiać w cel. Na specjalnym stole chętni mogli spróbować swoich sił w Teqball – nowej dyscyplinie sportowej, bazującej na piłce nożnej i tenisie stołowym.

Partnerem głównym wydarzenia było Ministerstwo Sportu i Turystyki. Partnerami Pingpongowego PGE Narodowego byli: LOTTO, TVP Sport, Tibhar oraz Poczta Polska.