Zarząd Polskiego Związku Tenisa Stołowego do końca 2024 roku przedłużył umowy z trenerami reprezentacji Polski osób niepełnosprawnych – Andrzejem Ochalem (trener główny) i Markiem Biernatem (trener koordynator juniorów).

– Bardzo mnie cieszy decyzja Zarządu PZTS, który był bardzo zadowolony z naszej pracy. Przez cztery lata prowadzona przez nas reprezentacja z sukcesami uczestniczyła w turniejach rangi mistrzowskiej – mówi Andrzej Ochal, główny trener Kadry Narodowej osób niepełnosprawnych.

Prowadzona przez Ochala i Biernata reprezentacja Polski zajmowała czołowe miejsca w klasyfikacji medalowej podczas najważniejszych imprez w latach 2018-2021. W 2018 roku biało-czerwoni zajęli trzecie miejsce w łącznej klasyfikacji podczas Mistrzostw Świata w słoweńskim Celje, a rok później w tej samej klasyfikacji zajęli pierwsze miejsce w Mistrzostwach Europy, które rozegrane zostały w Helsingborgu (Szwecja). W 2021 roku podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio przedstawiciele Kadry Narodowej zajęli czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej.

– Podczas naszej współpracy z Kadrą Narodową uruchomiliśmy specjalny program Paryż 2024 – Los Angeles 2028, skierowany do młodych i perspektywicznych zawodników. Mamy nadzieję, że dzięki tej akcji wychowamy przyszłych uczestników Igrzysk Paraolimpijskich. Nieustannie pracujemy nad rozwojem tenisa stołowego w gronie osób niepełnosprawnych w Polsce. Planujemy poszerzyć program dla juniorów, który w przyszłym roku będzie już programem Los Angeles 2028 – Brisbane 2032 – dodaje główny trener reprezentacji Polski.

Od kilku sezonów sztab szkoleniowy Kadry Narodowej osób niepełnosprawnych jest poszerzany o kolejnych trenerów i fizjoterapeutów. Oprócz Andrzeja Ochala i Marka Biernata kadrę trenerską tworzą: Xu Kai (trener klas 9-10, trener ds. szkolenia juniorów), Feliks Kordyś (trener zawodników na wózkach w klasach 1-5), Ryszard Grzelak (trener klas 6-11), Marta Smętek (trener w Centrum Szkolenia juniorów PZTS w Krakowie, trener klas 1-5) i Marcin Skrzynecki (trener ds. szkolenia juniorów, trener klas 6-11). Nad dobrym przygotowaniem kadrowiczów do zawodów i obozów czuwają fizjoterapeuci: Aleksander Wieteska, Agata Masłowska, Łukasz Ospalski, Maciej Kuziak i Mikołaj Kamiński. Od ubiegłego roku reprezentacja juniorów współpracuje z psycholog Katarzyną Strynowicz.

Foto: Adrian Stykowski