W pierwszych dniach czerwca w słoweńskim Lasko rozegrany zostanie światowy turniej kwalifikacyjny do Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio. W trzydniowych zmaganiach wystartują przedstawiciele aż 51 krajów!

Światowe kwalifikacje w Lasko będą ostatnią szansą dla naszych reprezentantów na wywalczenie awansu na Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio. Łącznie w Słowenii bilety do stolicy Japonii zapewni sobie 21 sportowców. – Na Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio awansują tylko zwycięzcy poszczególnych klas – informuje Andrzej Ochal, główny trener reprezentacji Polski osób niepełnosprawnych.

Pierwotnie światowy turniej kwalifikacyjny do Igrzysk Paraolimpijskich w Lasko miał zostać rozegrany w ubiegłym roku, jednak przez panującą na świecie pandemię koronawirusa został przełożony na czerwiec 2021 roku.

Do startu w turnieju zgłosiło się ponad 200 zawodników z 51 krajów. Słoweńskie zawody odbędą się zachowaniem reżimu sanitarnego. – Wszyscy uczestnicy po przyjeździe do Lasko będą poddawani testom na koronawirusa. Ponadto na hali podczas turnieju przebywać będą mogli tylko zawodnicy, trenerzy i fizjoterapeuci. Zawody odbędą się bez udziału publiczności – dodaje Ochal.

W światowych kwalifikacjach, z których awans na Igrzyska Paraolimpijskie uzyskają tylko zwycięzcy swoich klas, zagrają: Katarzyna Marszał (klasa 6), Dajana Jastrzębska (klasa 8), Dorota Nowacka (klasa 11), Tomasz Jakimczuk (klasa 2), Maciej Nalepka (klasa 3), Maksym Chudzicki (klasa 7), Marcin Skrzynecki (klasa 8), Igor Misztal (klasa 10), Marek Chybiński (klasa 11), Piotr Mańturz (klasa 6) i Marcin Zieliński (klasa 9).

Na chwilę obecną pewni gry w Tokio są Dorota Bucław (klasa 1-2), Karolina Pęk (klasa 9), Natalia Partyka (klasa 10), Krystyna Łysiak (klasa 11), Rafał Czuper (klasa 2), Rafał Lis (klasa 4), Krzysztof Żyłka (klasa 4), Piotr Grudzień (klasa 8) i Patryk Chojnowski (klasa 10).