Centrum Szkolenia Polskiego Związku Tenisa stołowego im. Andrzeja Grubby w Gdańsku będzie w dniach 12-13. grudnia 2020 roku areną zmagań turnieju TOP 16 kobiet.

W zawodach udział weźmie 16 zawodniczek. Każda z drużyn występująca na co dzień w Ekstraklasie kobiet będzie mogła nominować do udziału w zawodach jedną tenisistkę stołową. Pozostałe pięć uczestniczek TOP 16 kobiet w Gdańsku otrzyma tzw. „dzikie karty” przyznawane przez trenera reprezentacji Polski kobiet Zbigniewa Nęcka. W przypadku niezgłoszenia przez klub Ekstraklasy Kobiet reprezentantki, wakat pozostaje do dyspozycji trenera Kadry Narodowej Kobiet.

Poznaliśmy już dwie zawodniczki, które zostały nominowane do udziału w TOP 16 w Gdańsku przez Zbigniewa Nęcka. – Pierwsze dwie „dzikie karty” do udziału w grudniowym turnieju przyznałem Natalii Partyce i brązowej medalistce Mistrzostw Europy z Alicante Katarzynie Grzybowskiej-Franc. Pozostałe nominacje ogłoszę po zakończeniu zgłoszeń zawodniczek przez kluby Ekstraklasy kobiet – powiedział Zbigniew Nęcek, trener reprezentacji Polski kobiet.

Zarówno Natalia Partyka jak i Katarzyna Grzybowska-Franc w rozgrywkach ligowych reprezentują zagraniczne kluby. Partyka od kilku sezonów z powodzeniem gra w czeskiej Ekstraklasie broniąc barw SKST Stavoimpex Hodonín. Z kolei brązowa medalistka Mistrzostw Europy w grze pojedynczej z Alicante przed rozpoczęciem tego sezonu podpisała umowę z włoskim Tennistavolo Norbello, jednak rozgrywki w Serie A w tym kraju ruszą najwcześniej w styczniu 2021 roku.

Turniej TOP 16 kobiet zostanie rozegrany według identycznych zasad jak zawody LOTTO Top 16 mężczyzn. W pierwszym dniu zawodniczki rywalizować będą w fazie grupowej, a w niedzielę osiem najlepszych tenisistek stołowych weźmie udział w fazie pucharowej.