W dniach 13 – 17 marca w węgierskiej miejscowości Eger rozegrana zostanie pierwsza w 2014 roku impreza cyklu ITTF Para Table Tennis, Hungarian Open. Niniejszy artykuł ma na celu przybliżyć zasady rywalizacji w tenisie stołowym niepełnosprawnych, a także podkreślić ogromne sukcesy reprezentantów Polski na arenach międzynarodowych w minionych latach. Tenis stołowy osób niepełnosprawnych należy podzielić na dwie kategorie – ze względu na rodzaj niepełnosprawności. Zawodnicy poruszający się na wózkach rywalizują w grupie pierwszej (klasy niepełnosprawności: 1, 2, 3, 4 oraz 5 – im niższa klasa, tym większy stopień niepełnosprawności), natomiast zawodnicy stojący uczestniczą w rywalizacji w grupie drugiej (klasy: 6, 7, 8, 9, 10 oraz 11). W tym miejscu wyodrębnić należy jeszcze kategorię 11, w której zostali uwzględnieni zawodnicy z niepełnosprawnością umysłową.

Sukcesy międzynarodowe

Tenis stołowy to jedna z najpopularniejszych dyscyplin wśród osób niepełnosprawnych w Polsce, a niepełnosprawni reprezentanci kraju należą do ścisłej czołówki światowego tenisa stołowego. Od blisko dwudziestu lat notuje się tendencję wzrostową pod względem liczby medali zdobywanych przez Polaków na turniejach rangi mistrzostw świata oraz letnich igrzyskach paraolimpijskich.

Do grona imprez paraolimpijskich tenis stołowy został włączony w 1960 roku. Trzydzieści sześć lat później pierwszy medal paraolimpijski dla reprezentacji Polski zdobyła Krystyna Jagodzińska, która podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Atlancie sięgnęła po „brąz” w turnieju gry pojedynczej w klasie 10. Wynik ten uplasował polską kadrę na 20. miejscu w klasyfikacji medalowej IO, obejmującej konkurencje rozgrywane w tenisie stołowym.

Od tamtej pory reprezentanci Polski wywalczyli 35 medali mistrzostw świata oraz letnich igrzyskach paraolimpijskich. Pierwszy złoty medal paraolimpijski wywalczył w 2000 roku w Sydney Piotr Skrobut, rywalizując w turnieju gry pojedynczej w klasie 11.

Obecnie niekwestionowaną liderką światowego tenisa stołowego osób niepełnosprawnych jest Natalia Partyka – trzykrotna złota medalistka paraolimpijska turnieju gry pojedynczej (Ateny 2004, Pekin 2008 oraz Londyn 2012) w klasie 10, dwukrotna srebrna (Ateny 2004, Pekin 2008 w klasie łączonej 6-10) oraz brązowa (Londyn 2012 w klasie łączonej 8-10) medalistka paraolimpijska w drużynie.

Podczas Igrzysk Paraolimpijskich w 2012 roku w Londynie reprezentanci Polski w tenisie stołowym zanotowali najlepszy występ w dotychczasowej historii. Polacy wywalczyli pięć krążków i zajęli drugie miejsce w klasyfikacji medalowej w rywalizacji tenisa stołowego, ustępując jedynie reprezentacji Chin. Po medale wykonane ze złota sięgali: Natalia Partyka i Patryk Chojnowski w turniejach gry pojedynczej w klasie 10, a także Piotr Grudzień i Marcin Skrzynecki w turnieju gry drużynowej w klasie łączonej 6-8. Srebrne krążki zdobyli Sebastian Powroźniak i Patryk Chojnowski w turnieju gry drużynowej w klasie łączonej 9-10, a brązowe medale wywalczyła polska drużyna w klasie łączonej 6-10 (w składzie: Natalia Partyka, Małgorzata Jankowska, Karolina Pęk i Alicja Eigner).

Statystyka medalowa reprezentantów Polski podczas turniejów mistrzostw świata i igrzysk paraolimpijskich. (źródło: IPTTC.org)

Niepełnosprawni reprezentanci Polski w tenisie stołowym są też aktualnymi mistrzami świata. Podczas MŚ w 2010 roku w Gwangju Natalia Partyka wywalczyła dwa złote medale w turniejach gry pojedynczej w klasach 10 oraz łączonej 6-10, Katarzyna Marszał sięgnęła po tytuł mistrzowski w turnieju gry pojedynczej w klasie 6, a Marcin Skrzynecki i Piotr Grudzień zwyciężyli w rywalizacji drużynowej w klasie 8.

Turnieje cyklu ITTF Para Table Tennis

Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego (ITTF) opracowała kalendarz imprez dla osób niepełnosprawnych na bieżący rok. Reprezentanci Polski będą brać udział w turniejach cyklu ITTF Para Table Tennis. Pierwszy z nich, Hungarian Open, rozegrany zostanie w dniach 13 – 17 marca br. w węgierskim Eger. Wystartuje w nim siedmioro Polaków: Natalia Partyka, Rafał Lis, Monika Dobko, Renata Krefta, Paweł Jabłoński, Marcin Knopik oraz Damian Fira, którym towarzyszyć będą trenerzy: Elżbieta Madejska i Andrzej Ochal. Wyniki na bieżąco śledzić będzie można za pomocą strony IPTTC.org, klikając tutaj.

Na podstawie turniejów międzynarodowych ITTF opracowuje regularnie rankingi światowe, w których również czołowe miejsca przypadają reprezentantom Polski. W rankingu otwierającym 2014 rok, dostępnym tutaj, Natalia Partyka i Patryk Chojnowski zajmują 1. miejsca w klasach 10, a Dorota Bucław przewodzi rankingowi w klasie 1.

Wśród kobiet notowane w rankingach światowych odpowiednich klas są ponadto: Barbara Rompa (18. miejsce w klasie 5), Katarzyna Marszał (6. miejsce w klasie 6), Dajana Jastrzębska (6. miejsce w klasie 8), Karolina Pęk (4. miejsce w klasie 9), Małgorzata Jankowska (7. miejsce w klasie 9), Dorota Mituta (24. miejsce w klasie 10), Krystyna Siemieniecka (3. miejsce w klasie 11), Dorota Nowacka (5. miejsce w klasie 11) oraz Monika Dobko (14. miejsce w klasie 11).

W rankingach kategorii mężczyzn, poza Chojnowskim, znajdują się jeszcze: Rafał Czuper (9. miejsce w klasie 2), Tomasz Jakimczuk (29. miejsce w klasie 2), Krzysztof Żyłka (12. miejsce w klasie 4), Maciej Nalepka (17. miejsce w klasie 4), Michał Deigsler (24. miejsce w klasie 7), Piotr Grudzień (7. miejsce w klasie 8), Marcin Skrzynecki (12. miejsce w klasie 8), Mariusz Olczak (41. miejsce w klasie 8), Paweł Konstantyn (27. miejsce w klasie 9), Dariusz Ścigany (35. miejsce w klasie 9), Sebastian Powroźniak (13. miejsce w klasie 10), Igor Misztal (14. miejsce w klasie 10), Marcin Słupek (53. miejsce w klasie 10), Kamil Bałuszek (6. miejsce w klasie 11), Damian Słociński (13. miejsce w klasie 11) oraz Damian Fira (22. miejsce w klasie 11).

Materiały do pobrania

1. Tenis stołowy niepełnosprawnych – zasady gry
2. Skład Kadry Narodowej Niepełnosprawnych (na okres: 01.01.2014 – 31.12.2014)
3. Kalendarz turniejów cyklu ITTF Para Table Tennis 2014