W miniony weekend w Budapeszcie, w czasie trwania Hungarian Open, odbył się Nadzwyczajny Kongres ETTU, którego wiodącym tematem była przyszłość tenisa stołowego w Europie. Polski Związek Tenisa Stołowego reprezentował Prezes Zarządu PZTS Pan Dariusz Szumacher.

W dniach 22-23 lutego 2020 w Budapeszcie, spotkali się w delegaci organizacji zrzeszonych w strukturach Europejskiej Unii Tenisa Stołowego, aby poruszyć najbardziej palące tematy dla europejskiego tenisa stołowego.

Wiodącymi tematami były:

  • Przyszła formuła europejskich rozgrywek klubowych;
    Podjęto decyzję o wprowadzeniu rundy barażowej oraz o tym, iż w przyszłości do Ligi Mistrzów awansować będzie 8 drużyn z najwyższym rankingiem oraz 4 z rundy barażowej.
  • System punktacji rankingu ITTF;
    Środowisko europejskie jest zgodne w twierdzeniu, że obecny system punktacji ma niekorzystny wpływ na zawodników europejskich, przytłacza ich liczbą turniejów, w których muszą uczestniczyć, chcąc dotrzymać kroku zawodnikom azjatyckim i nie daje czasu na rzetelny trening. Co więcej konieczność uczestnictwa w dużej liczbie turniejów rankingowych znacząco obciąża budżety nacjonalnych związków i federacji tenisa stołowego.
    W porozumieniu z delegatami ITTF, obecnymi na kongresie, podjęto decyzję o konieczności zmiany sposobu punktacji od początku 2021 roku. Propozycje odnośnie przyszłej formuły rankingu przedstawione zostaną niebawem.

W czasie Kongresu omówiony został również raport finansowy ETTU za rok 2019. Przedstawiono założenia powołania dwóch nowych komisji ETTU, będą to Komisja Trenerska oraz Komisja Równości Płci.

Pod dyskusję poddana została również propozycja, aby w przyszłości Mistrzostwa Europy w Tenisie Stołowym włączyć w skład European Championships – łączonych Mistrzostw Europy wielu dyscyplin. Pierwsza edycja tego wydarzenia odbyła się w 2018 roku w Glasgow. Gospodarzem drugiej edycji, w 2022 roku, będzie Monachium. W czasie European Championships rozgrywane obecnie są Mistrzostwa Starego Kontynentu w takich dyscyplinach jak: wioślarstwo, gimnastyka artystyczna, golf, kolarstwo, lekkoatletyka, triathlon oraz w sportach wodnych takich jak pływanie, nurkowanie, pływanie w wodach otwartych oraz pływanie synchroniczne.

Prezes Zarządu Polskiego Związku Stołowego Pan Dariusz Szumacher przedstawił również postęp prac związanych z przygotowaniem tegorocznych Liebherr 2020 ITTF European Table Tennis Championships, które odbędą się w dniach 15-20 września na warszawskim Torwarze.

„Spotkania europejskiego środowiska tenisa stołowego oparte na wymianie doświadczeń oraz opracowaniu spójnej strategii rozwoju dyscypliny w Europie, powinny być dla wszystkich członków ETTU nadrzędnym obowiązkiem.
Tylko dzięki wspólnemu działaniu na arenie międzynarodowej jesteśmy w stanie zaoferować zawodnikom oraz kibicom wydarzenia sportowe na najwyższym poziomie. Sytuacja tenisa stołowego na naszym kontynencie jest trudna, lecz wciąż nie jest za późno aby determinować zmiany, mogące wpłynąć na zwiększenie zainteresowania tenisem stołowym.
Polski Związek Tenisa Stołowego jest jedną z większych organizacji zrzeszonych w Europejskiej Unii Tenisa Stołowego. Od kilku lat dążę do wzmocnienia naszej pozycji pośród organizacji członkowskich ETTU.
Podczas wrześniowego Kongresu, który będzie miał miejsce w czasie warszawskich Mistrzostw Europy w Tenisie Stołowego, odbędą się wybory nowych władz ETTU. Jestem przekonany, że Polski Związek Tenisa Stołowego powinien zadbać o to, aby we władzach ETTU znalazł się przedstawiciel naszego kraju.”
– powiedział po Kongresie Prezes Dariusz Szumacher