Z bardzo dobrej strony zaprezentowali się Polscy tenisiści stołowi w 3. rundzie turnieju głównego Mistrzostw Europy Kadetów i Juniorów w grze pojedynczej. Do 1/8 finału awans wywalczyło jedenaścioro biało-czerwonych.

W gronie juniorek swoje spotkania w 1/16 finału wygrały Ilona Sztwiertnia, Zuzanna Wielgos i Anna Brzyska. Ta ostatni szybko i pewnie wypunktowała Chorwatkę Zrinkę Rebic. – Uważam, że zagrałam dobry pojedynek. Była to moja druga gra w turnieju indywidualnym i jestem zadowolona. Przed meczem oglądałam mecze mojej rywalki i byłam przygotowana na każde jej zagranie – powiedziała kilka chwil po awansie do najlepszej „16” w grze pojedynczej U19 Anna Brzyska.

Powody do radości po porannej sesji spotkań w PreZero Arenie Gliwice miała także koleżanka z reprezentacji Anny Brzyskiej – Zuzanna Wielgos. Rzeszowianka w 1/16 finału w pięciu setach uporała się z Czeszką Vendulą Sichanovą. – Trzy pierwsze sety wygrałam gładko, później trochę spadła mi koncentracja. Nie grałam jednak swojego najlepszego tenisa stołowego, ponieważ był to pierwszy mecz dzisiejszego dnia. Mimo wszystko bardzo się cieszę ze zwycięstwa – mówiła Zuzanna Wielgos kilka minut po pokonaniu swojej przeciwniczki z Czech.

W kategorii juniorów swoje spotkania w trzeciej rundzie głównej drabinki wygrało czterech z pięciu naszych reprezentantów. Do 1/8 finału awans w sobotę zapewnili sobie Miłosz Redzimski, Mateusz Zalewski, Michał Gawlas i Mateusz Żelengowski. Jedynym biało-czerwonym, który doznał porażki, był Marcel Błaszczyk, który uległ Hiszpanowi Danielowi Berzosie.

Jestem bardzo zadowolony. Uważam, że bardzo dobrze pracowała szczególnie głowa. Zachowałem duży spokój w końcówkach, co wczoraj nie wyglądało tak dobrze. Myślę, że zagrałem dziś na dobrym poziomie, jednak stać mnie na jeszcze lepszy występ. W meczu z Niemcem dobrze wyglądała moja gra na serwisie i odbiorze – powiedział Mateusz Żelengowski po wygranym spotkaniu z Wimem Verdonschotem.

Powody do zadowolenia mieli w sobotni poranek także nasi reprezentanci do lat 15. Swoje spotkania w 1/16 finału w gronie kadetów i kadetek wygrali Kacper Perkowski, Patryk Żyworonek, Mateusz Sakowicz i Katarzyna Rajkowska.

Wyniki sobotnich spotkań Polaków:

gra pojedyncza – 1/16 finału:

kadeci:
Luca Khidasheli (Hiszpania) – Kacper Perkowski 0:4 (4:11, 11:13, 4:11, 8:11)
Patryk Żyworonek – Borislav Rajic (Serbia) 4:2 (11:4, 9:11, 12:10, 11:8, 2:11, 11:4)
Mateusz Sakowicz – Simone Garello (Włochy) 4:0 (12:10, 11:3, 11:7, 11:6)

kadetki:
Katarzyna Rajkowska – Gabriela Aaltonen (Szwecja) 4:1 (6:11, 13:11, 11:7, 11:8, 11:7)
Leana Hochart (Francja) – Maja Łakoma 4:0 (11:8, 11:5, 11:5, 11:4)

juniorki:
Vendula Sichanova (Czechy) – Zuzanna Wielgos 1:4 (5:11, 5:11, 6:11, 11:9, 5:11)
Patricia Santos (Portugalia) – Ilona Sztwiertnia 3:4 (11:9, 5:11, 11:9, 12:10, 7:11, 9:11, 9:11)
Anna Brzyska – Zrinka Rebic (Chorwacja) 4:0 (11:4, 11:5, 11:6, 11:5)

juniorzy:
Wim Verdonschot (Niemcy) – Mateusz Żelengowski 2:4 (10:12, 11:3, 10:12, 9:11, 11:8, 5:11)
Ondrej Kveton (Czechy) – Michał Gawlas 0:4 (7:11, 11:13, 7:11, 7:11)
Miłosz Redzimski – Rafael Kong (Portugalia) 4:0 (11:6, 11:8, 11:5, 11:7)
Mateusz Zalewski – Samuel Palusek (Słowacja) 4:1 (11:8, 8:11, 11:7, 11:7, 11:4)
Marcel Błaszczyk – Daniel Berzosa (Hiszpania) 2:4 (8:11, 12:10, 5:11, 9:11, 11:8, 8:11)

Plan sobotnich spotkań Polaków:

gra pojedyncza – 1/8 finału:

kadeci:
Julian Rzihauschek (Austria) – Kacper Perkowski (godz. 14:10, stół 3)
Patryk Żyworonek – Brent Ronde (Holandia) (godz. 14:10, stół 16)
Mateusz Sakowicz – Nathan Pilard (Francja) (godz. 14:10, stół 12)

kadetki:
Katarzyna Rajkowska – Maria Berzosa (Hiszpania) (godz. 14:10, stół 2)

juniorzy:
Teodor Istrate (Rumunia) – Mateusz Żelengowski (godz. 14:55, stół 1)
Flavien Coton (Francja) – Michał Gawlas (godz. 14:55, stół 6)
Simon Belik (Czechy) – Miłosz Redzimski (godz. 14:55, stół 7)
Mateusz Zalewski – Iulian Chirita (Rumunia) (godz. 14:55, stół 8)

juniorki:
Ainhoa Cristobal (Hiszpania) – Zuzanna Wielgos (godz. 14:55, stół 4)
Ilona Sztwiertnia – Bianca Mei Rosu (Rumunia) (godz. 14:55, stół 15)
Anna Brzyska – Olha Ponko (Ukraina) (godz. 14:55, stół 12)

🏆🏓🏆🏓🏆🏓🏆🏓🏆🏓🏆🏓🏆🏓🏆🏓🏆

Organizatorzy: European Table Tennis Union i Polski Związek Tenisa Stołowego

Partner Tytularny: ORLEN

Partnerzy Główni: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Śląskie. Pozytywna energia, Gliwice, Enea

Partner Sprzętowy: TIBHAR

Patroni Medialni: TVP Sport, Przegląd Sportowy oraz Onet

Mistrzostwa dofinansowano ze środków Budżetu Państwa z części, której dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.