Trzy polskie zespoły wygrały swoje grupy w pierwszym etapie zmagań w Orlen 2023 European Youth Championships w PreZero Arenie w Gliwciach. Do drużyn juniorek i kadetów, które zanotowały komplet zwycięstw dołączyli juniorzy, którzy w ostatnim spotkaniu w grupie „D” pokonali Włochów 3:1.

Pierwsze dwa dni rywalizacji w Gliwicach są bardzo udane dla podopiecznych trenera Patryka Jendrzejewskiego. Polscy juniorzy fazę grupową zakończyli z trzema triumfami na koncie. Biało-czerwoni w pierwszym etapie zmagań pokonali Izrael 3:1, Belgię 3:0 oraz w ostatnim spotkaniu Włochy 3:1.

W starciu z ekipą ze słonecznej Italii dwa punkty dla naszej drużyny zdobył Miłosz Redzimski, a jeden punkt dorzucił Michał Gawlas. Trzeci z zawodników w talii Patryka Jendrzejewskiego – Mateusz Żelengowski w swoim meczu uległ Federico Vallino 1:3.

Uważam, że zagrałem niezły pojedynek. Żałuję pierwszego seta, w którym prowadziłem 10:8 i przegrałem go na przewagi. Również w drugim secie miałem dwie piłki meczowe przy stanie 10:8. Rywal zdołał wyrównać na 10:10, jednak w tym przypadku udało mi się zwyciężyć. Trzeci set uciekł mi z kolei w momencie, gdy sędzia zabrał mi punkt za nieprawidłowy serwis – powiedział po spotkaniu z Włochami Mateusz Żelengowski.

Powodów do zadowolenia nie mają niestety nasze kadetki. Polska drużyna na zakończenie fazy grupowej przegrała z Ukrainą 1:3 i ostatecznie zajęła trzecie miejsce w grupie „B”. Teraz przed podopiecznymi Mateusza Czernika rywalizacja w barażach o awans do 1/8 finału.

Wyniki:

juniorzy – gr. D:

Polska – Włochy 3:1
Miłosz Redzimski – Giacomo Allegranza 3:0 (11:5, 11:6, 11:5)
Mateusz Żelengowski – Federico Vallino 1:3 (15:17, 12:10, 6:11, 8:11)
Michał Gawlas – Daniele Spagnolo 3:1 (11:6, 5:11, 11:4, 11:6)
Miłosz Redzimski – Federico Vallino 3:0 (11:6, 11:5, 11:4)

Ukraina – Polska 3:1
Veronika Vasylenko – Matylda Hadryś 3:0 (11:8, 11:7, 12:10)
Daria Kovalova – Katarzyna Rajkowska 3:0 (11:8, 12:10, 11:9)
Kovalova/Vasylenko – Rajkowska/Matylda Hadryś 2:3 (11:8, 7:11, 4:11, 11:5, 8:11)
Veronika Vasylenko – Katarzyna Rajkowska 3:2 (4:11, 11:3, 11:5, 7:11, 11:9)

Partner Tytularny: PKN ORLEN

Partnerzy Główni: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Śląskie. Pozytywna energia, Gliwice, Enea

Partner Sprzętowy: TIBHAR

Patroni Medialni: TVP Sport, Przegląd Sportowy oraz Onet

Mistrzostwa dofinansowano ze środków Budżetu Państwa z części, której dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.