W PreZero Arenie Gliwice zakończył się turniej drużynowy Mistrzostw Europy Kadetów i Juniorów w tenisie stołowym. Sensacją było zwycięstwo Portugalczyków w kategorii U-15. Jedyny medal – brązowy – dla Polski zdobyły pingpongistki w U-19. We wtorek odbyły się cztery mecze finałowe. W pozostałych spotkaniach finałowych Orlen 2023 European Youth Championships triumfowały kadetki z Niemiec oraz Rumuni i Rumunki w juniorach.

KADECI: Austria – Portugalia 1:3
Skład finału był wielką niespodzianką, a wręcz sensacją. Rok temu w ME w Belgradzie portugalscy kadeci zajęli odległe 27. miejsce, ale nie grał absolutny lider obecnej reprezentacji Tiago Abiodun. Austriacy turniej w serbskiej stolicy zakończyli na 15. pozycji, a w składzie był zaś m.in. Julian Rzihauschek.

Abiodun okazał się prawdziwą perłą w ekipie Portugalii. W finale wygrał oba pojedynki singlowe i dodatkowo zwyciężył w deblu razem z Carlosem Goncalvesem. Honorowy punkt wywalczył Rzihauschek.

Łączny bilans Abioduna w ME 2023 to 12-0 w grze pojedynczej oraz 7-0 w podwójnej. Dla porównania, inny singlista Dinis Ye miał 2-5.

Portugalia z niższej kategorii przebiła się do finału, w którym była zdecydowanie lepsza od Austrii. W półfinale z Rumunią 3:1 Abiodun w trzech grach nie stracił seta. Co ciekawe, w marcu 15-latek zagrał w meczu seniorskich reprezentacji Portugalii i Polski (1:3), zdobywając punkt dla gospodarzy po zwycięstwie 3:1 nad Arturem Grelą.

Austriacy zaczęli rywalizację w Gliwicach od porażki z Ukrainą 2:3, a potem wygrywali, np. w półfinale z Francją 3:0, aż do dziś… Rzihauschek grał świetnie 9-2, jednak to wystarczyło „tylko” na srebro.

I jeszcze jedna ciekawostka, pod koniec 2020 roku 12-latkowie Rzihauschek i Petr Hodina zagrali – z konieczności w czasie pandemii – w turnieju Ligi Mistrzów w barwach Welter Wels. Na długo pozostaną rekordzistami.

KADETKI: Niemcy – Francja 3:2
Kilka miesięcy temu 13-letnie Josephina Neumann i Koharu Itagaki zdobyły srebrny medal seniorskich mistrzostw Niemiec w deblu. To była ogromna niespodzianka. We wtorek sięgnęły one po złoto ME kadetek, mimo że urodziły się w 2010 roku, a przez całe zawody walczyły z zawodniczkami z roczników 2008-2009.

W finale z Francuzkami Itagaki odniosła 3 zwycięstwa po 3:0, a jej końcowy dorobek to 9-0 w singlu, 6-0 w deblu. „Josi” Neumann przegrywała od ćwierćfinału, lecz miała wielkie wsparcie w koleżance. W złotym zespole grały także Lorena Morsch i Lisa-Sophie Wang – na koniec fazy grupowej wygrały z Izraelem.

W 2002 roku Niemki stały na 3. stopniu podium, po półfinałowej porażce z Rumunkami 0:3. Natomiast w Gliwicach Rumunki uległy w 1/8 finału Szwedkom 2:3).

Francuzki mocno liczyły na złoto w polskich zawodach. Do dzisiejszego finału triumfowały we wszystkich 6 meczach po 3:0, w tym w półfinale z Hiszpankami (w setach 9-0). To oznacza, że każda kadrowiczek miała zero po stronie strat, tj. Leana Hochart 5-0, Nina Guo Zheng 4-0, Gaetane Bled (partnerka Patryka Żyworonka w mikście) 3-0. W finale dwie pierwsze przegrywały, ale wspólnie zachowały miano niepokonanych w deblu (7-0).

JUNIORZY: Czechy – Rumunia 0:3
Zasłużony triumf rumuńskiego zespołu, który obronił tytuł mistrzowski. Dwanaście miesięcy temu w finale pokonał Polaków (3:2) w tym samym składzie, co teraz: Eduard Ionescu 8-1, Darius Movileanu 5-1, Iulian Chirita 5-0 oraz Teodor Istrate 3-0. Wtedy Chirita był bohaterem spotkania o złoto – z Maciejem Kubikiem 3:1, Miłoszem Redzimski 3:2. Z kolei Ionescu wygrał z Mateuszem Zalewskim 3:2, a Movileanu był najgorszy, bowiem przegrał z Redzimskim i Kubikiem po 2:3. Z Czechami we wtorkowym finale poszło im dość gładko.

Wczoraj Rumunia ograła w półfinale 3:0 Francuzów zmęczonych po ciężkich pojedynkach z Polakami. Flavien Coton i Thibault Poret nie podjęli walki, zaś najbardziej wyrównana była gra Hugo Deschampsa (przeciwko naszym zawodnikom na „trójce” wystąpił Alexis Kouraichi) z Chiritą 2:3.

Ciepłe słowa należą się „srebrnym” Czechom, którzy awansowali z 13. lokaty w 2022 roku. W Serbii to Polacy z nimi wygrali 3:0, m.in. Redzimski z Simonem Belikiem 3:0.

W Gliwicach grali stałym składem: Ondrej Kveton 6-2, Simon Belik 6-4, Stepan Brhel 6-1. Już w grupie sprawili niespodziankę, triumfując z Francją 3:1 (Kveton z Poret 3:2, Brhel z Cotonem 3:1, Belik z Poret 3:2). W półfinale stoczyli horror z Niecami, tzn. 3 razy po 3:2.

JUNIORKI: Niemcy – Rumunia 2:3
W finale MEJ 2022 Polki doprowadziły od 0:2 do 3:2 z Rumunią, a Brzyska wygrała z Mitrofan, Wróbel z Zaharią i Wielgos z Singeorzan. W Gliwicach mogło dojść do rewanżu, niestety nasze zawodniczki minimalnie uległy w półfinale Niemkom 2:3.

Dziś sytuacja była odwrotna, to Rumunki przegrywały 0:2, by pokonać Niemki 3:2. Co prawda Elena Zaharia i Ioana Singeorzan poniosły pierwsze porażki, jednak szybko się zrehabilitowały; ich bilanse 8-1 i 7-1. Bardzo ważny punkt na 1:2 w meczu wywalczyła Bianca Mei Rosu 6-1.

Rok temu w Belgradzie te zespoły potkały się w półfinale, a Rumunki zwyciężyły także 3:2 (punkty: Zaharia, Singeorzan, Luciana Mitrofan). Dla Niemek dwa punkty zdobyła Annett Kaufmann, która później wygrała turniej singlistek. Z drugiej strony Zaharia (rocznik 2004) po kilku miesiącach została młodzieżową mistrzynią kontynentu (U-21). Warto też przypomnieć, że Kaufmann po taki tytuł sięgnęła w 2021 roku.

Wyniki meczów finałowych:

kadeci

Austria – Portugalia 1:3
(Julian Rzihauschek – Dinis Ye 3:0, Petr Hodina – Tiago Abiodun 1:3, Rzihauschek/Hodina – Abiodun/Carlos Goncalves 0:3, Rzihauschek – Abiodun 0:3)

brązowe medale: kadeci Rumunia, Francja; 9. Polska (Patryk Żyworonek, Mateusz Sakowicz, Kacper Perkowski, Aleks Pakuła)

kadetki:

Niemcy – Francja 3:2
(Koharu Itagaki – Nina Guo Zheng 3:0, Josephina Neumann – Leana Hochart 0:3, Itagaki/Neumann – Guo Zheng/Hochart 1:3, Itagaki – Hochart 3:0, Neumann – Guo Zheng 3:0)

brązowe medale: Hiszpania, Czechy; 11. Polska (Katarzyna Rajkowska, Matylda Hadryś, Maja Łakoma, Julia Zyna)

juniorzy:

Czechy – Rumunia 0:3
(Simon Belik – Darius Movileanu 2:3, Ondrej Kveton – Eduard Ionescu 1:3, Stepan Brhel – Iulian Chirita 0:3)

brązowe medale: Niemcy, Francja; 5. Polska (Miłosz Redzimski, Mateusz Zalewski, Alan Kulczycki, Michał Gawlas, Mateusz Żelengowski)

juniorki:

Niemcy – Rumunia 2:3
(Mia Griesel – Ioana Singeorzan 3:1, Lea Lachenmayer – Elena Zaharia 3:2, Naomi Pranjkovic – Bianca Mei Rosu 1:3, Griesel – Zaharia 0:3, Lachenmayer – Singeorzan 1:3)

brązowe medale: Polska (Zuzanna Wielgos, Ilona Sztwiertnia, Anna Brzyska, Wiktoria Wróbel, Natalia Bogdanowicz), Francja