– Wszystkich zawodników z kadry juniorów i seniorów cechuje ogromna chęć doskonalenia własnych umiejętności – mówi Marek Konieczka, jeden z członków sztabu szkoleniowego reprezentacji Polski osób niepełnosprawnych w tenisie stołowym.

Jaka jest twoja rola w kadrze juniorów i seniorów? Za co jesteś odpowiedzialny?
W kadrze seniorów wraz z innymi trenerami odpowiedzialny jestem za organizację procesu szkoleniowego zawodników z wszystkich klas sportowych, a w szczególności zawodników z klasy 11. Realizuję zadania wyznaczone przez trenera głównego Andrzeja Ochala. W kadrze juniorów z trenerem Xu Kaiem odpowiedzialny jestem za organizację procesu szkoleniowego wszystkich zawodników oraz realizuję cele wyznaczone przez trenera koordynatora Marka Biernata.

Jaki jest główny cel zgrupowań juniorów?
W okresie wakacyjnym z zawodnikami kadry juniorów uczestniczyliśmy w trzech zgrupowaniach. Odbyły się one w Krakowie, Wiśle i Gorzowie Wielkopolskim. Zawodnicy podczas 24 dni treningowych realizowali wyznaczone cele z bardzo dużym zaangażowaniem i poświęceniem. Podczas jednostek treningowych skupialiśmy się doskonaleniu umiejętności techniczno – taktycznych dostosowanych do odpowiednich klas sportowych zawodników. Wiele jednostek treningowych poświęciliśmy na naukę serwisu i odbioru serwisu oraz zajęcia ogólnorozwojowe ze szczególnym zwróceniem uwagi na różnorodność dysfunkcji ruchowych naszych zawodników.

Jak powinna wyglądać przyszłość pozyskiwania nowych zawodników do kadry?
Tenis stołowy osób niepełnosprawnych w naszym kraju staje się bardzo popularny. Osiągane bardzo dobre wyniki sportowe naszych zawodników na arenie międzynarodowej motywują innych do pracy. Zawodników jest więcej niż kiedyś ale nadal szukamy talentów wśród niepełnosprawnych tenisistów. W zeszłym roku w Wiśle odbyło się szkolenie dla trenerów dające uprawnienia pracy z osobami niepełnosprawnymi. Trenerzy uczestniczący w szkoleniu przestali „bać” się pracy z osobami niepełnosprawnymi i w ich klubach pojawiają się nowi tenisiści niepełnosprawni. Jeśli w każdym klubie tenisa stołowego w Polsce trenować będzie choćby jeden tenisista niepełnosprawny mamy szanse na długie lata być potęgą w Europie i na równi rywalizować z Azjatami. Wiemy wszyscy, że idealnym rozwiązaniem byłoby stworzenie centralnego ośrodka tenisa stołowego osób niepełnosprawnych, gdzie trafialiby najlepsi tenisiści niepełnosprawni z naszego kraju.

Jaka jest rola psychologa i fizjoterapeuty w kadrze juniorów?
Na wszystkich obozach szkoleniowych obecni są psycholog oraz fizjoterapeuci. Praca psycholog w znacznym stopniu przyczyniła się do zintegrowania grupy oraz do ukształtowania celów i zadań sportowych naszych podopiecznych. Fizjoterapeuci na bieżąco czuwali nad przygotowaniem motorycznym, odnową biologiczną i rehabilitacją naszych zawodników. Liczę na to, że będą oni obecni na wszystkich zgrupowaniach.

Jakie są prognozy wynikowe – szanse na sukcesy międzynarodowe?
Wśród naszej grupy znajdują się zawodnicy o różnym poziomie umiejętności techniczno – taktycznych. Wierzymy ,że zdecydowana większość naszych kadrowiczów zdominuje turniej U23 na zbliżających się Mistrzostwach Polski w Krakowie a w turnieju seniorskim powalczą z dobrym skutkiem z doświadczonymi rywalami. Kilku zawodników z tej grupy szkoleniowej w przyszłości ma duże szanse na dominację w Europie i na świecie w swoich klasach rozgrywkowych. Najlepsi juniorzy już wkrótce otrzymają szanse uczestnictwa w zgrupowaniach szkoleniowych z naszymi seniorami.

Jaka jest twoja ogólna ocena pracy kadry seniorów i juniorów?
Mam przyjemność od ponad roku pracować z zawodnikami Kadry Narodowej Osób Niepełnosprawnych. W mojej blisko 20-letniej pracy trenerskiej jest to nowe doświadczenie, które oceniam bardzo pozytywnie. Nie jest to łatwa praca ale przynosi dużo satysfakcji. Mnie, jak i innych trenerów bardzo cieszy fakt, że wszystkie założone cele zgrupowań szkoleniowych realizowane są w 100%. Wszystkich zawodników z kadry juniorów i seniorów cechuje ogromna chęć doskonalenia własnych umiejętności techniki i taktyki gry, co w połączeniu z panującą dobrą atmosferą przynosi bardzo dobre wyniki sportowe na arenie krajowej i międzynarodowej.