Katarzyna Grzybowska i Natalia Partyka przegrały w drugiej rundzie z pochodzącymi z Chin rywalkami i odpadły z drugiej fazy turnieju. Nie straciły jednak jeszcze szans na igrzyska. Obie nasze reprezentantki uległy po 0:4 zawodniczkom zajmującym w rankingu wyższe miejsca, dzięki czemu nie stracą zbyt wiele na tych porażkach, jeśli chodzi o światową klasyfikację. Inna sprawa, że w rankingu drużynowym Polska jest w tej chwili poza szczęśliwą dwunastką i zarówno Grzybowska, jak i Partyka muszą szukać zwycięstw właśnie z lepszymi od siebie, aby awansować na liście. Partyka zdołała nawiązać walkę z Portugalką Fu Yu w trzecim i czwartym secie, ale przegrywała na przewagi. Grzybowska z Francuzką Li Xue też tylko w dwóch setach przegrała dwoma punktami. W pozostałych partiach różnica była większa. Obie nasze zawodniczki muszą teraz czekać na kolejną część turnieju, w której wystąpi 56 pingpongistek, którym nie udało się zapewnić olimpijskiej przepustki w tej części zmagań.

Powody do radości dała natomiast Li Qian. Nasza najlepsza reprezentantka pokonała Ukrainkę Margarytę Piesocką 4:3. Co ciekawe, w sezonie 2012/13 obie grały w Zamku Tarnobrzeg. Zapewne właśnie dlatego, że Piesocka dobrze znała „Małą”, sprawiła jej tyle kłopotów, bo z 2:0 dla Polki zrobiło się 3:2 dla Ukrainki (jej matka również występowała kiedyś w polskiej ekstraklasie). Na szczęście Li wytrzymała wojnę nerwów i po wygranym 11:9 szóstym secie doprowadziła do remisu. Decydującego seta wygrała już zdecydowanie.

To zwycięstwo jest tym cenniejsze, że Ukrainki są bezpośrednimi rywalkami Polek w walce o drużynową kwalifikację do Rio. Warto dodać, że pozostałe reprezentantki tego kraju – Tatiana Bilenko i Ganna Gaponowa także pożegnały się już z turniejem.

W meczu o awans do igrzysk olimpijskich Li Qian o godz. 19.30 zagra z mistrzynią Europy z 2013 roku Szwedką Li Fen. Rywalka Polki zajmuje w rankingu 57. pozycję.

Wyniki
Katarzyna Grzybowska (89) – Li Xue (Francja, 54) 0:4 (9:11, 6:11, 9:11, 6:11)
Natalia Partyka (76) – Fu Yu (Portugalia, 41) 0:4 (8:11, 7:11, 15:17, 10:12)
Li Qian (28) – Margaryta Piesocka (Ukraina, 66) 4:3 (11:8, 11:7, 1:11, 7:11, 9:11, 11:9, 11:1)