Mistrzyni Polski Natalia Bajor i mistrz świata niepełnosprawnych Patryk Chojnowski zwyciężyli w dwóch kategoriach w plebiscycie „Diamentowej Rakietki”. W Warszawie odbyła się „Diamentowa Gala Tenisa Stołowego” – podsumowanie 2018 roku.

28-letni Chojnowski wygrał w kategoriach „Odkrycie” i „Polski Zawodnik”, a Bajor, która w wieku 21 lat po raz pierwszy została mistrzynią kraju seniorek, triumfowała w rywalizacji pingpongistek ekstraklasy – „MVP” i „Polska Zawodniczka”.

– Miniony rok zaliczam do udanych, w LOTTO Superlidze szło mi bardzo dobrze, jak również w kadrze niepełnosprawnych. Obroniłem tytuł mistrza świata wywalczony w 2014 roku – powiedział Chojnowski (Unia AZS AWFiS Gdańsk), który w polskiej lidze pokonał m.in. notowanego w pierwszej dziesiątce listy światowej Wong Chun Tinga (Dekorglass Działdowo) z Hongkongu.

Wychowanek trenera Longina Wróbla z ŁTSR Łask w plebiscycie „Polski Zawodnik” wyprzedził Pawła Fertikowskiego (Dekorglass) i Wang Zeng Yi (Dojlidy Białystok). Z kolei w głosowaniu na „Odkrycie” pokonał Chińczyka Hou Yingchao (PKS Kolping FRAC Jarosław) i Rosjanina Wiaczesława Burowa (LOTTO ZOOLeszcz Gwiazda Bydgoszcz).

Zaskoczenia dwiema wygranymi na Diamentowej Gali, organizowanej przez Polski Związek Tenisa Stołowego oraz LOTTO Superligę, nie kryła Bajor (AZS UE Wrocław).

– Nawet jedno zwycięstwo uznałabym za niespodziankę i duży sukces, chociaż miałam poprzedni sezon bardzo udany. Ale to było głosowanie, więc wszystko zależało od osób biorących w nim udział – przyznała jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem wyników złota medalistka MP. Bajor zwyciężyła także w młodzieżowych ME w deblu, a w singlu sięgnęła po brąz.

Od wielu lat w plebiscycie „Diamentowej Rakietki” nagradzani są najlepsi zawodnicy, trenerzy i kluby LOTTO Superligi. W tej edycji nagrody przyznano również zawodniczkom oraz klubom ekstraklasy. W kategorii „MVP” Bajor uplasowała się przed mistrzynią Europy Li Qian (Enea Siarka Tarnobrzeg) i Norweżką Ma Wenting (Polmlek Lidzbark Warmiński). W rywalizacji na „Polską Zawodniczkę” Bajor wyprzedziła brązową medalistkę ME Katarzynę Grzybowską-Franc (SKTS Sochaczew) i Kingę Stefańską (Enea Siarka). „Drużyną” kibice wybrali Enea Siarkę, półfinalistę Ligi Mistrzów. Tuż za tarnobrzeżankami AZS UE Wrocław i Bebetto AZS UJD Częstochowa.

W LOTTO Superlidze wyróżniono także graczy zagranicznych, szkoleniowców i zespoły. W pierwszej kategorii Hou Yingchao, który wygrał wszystkie pojedynki i poprowadził jarosławian do historycznego mistrzostwa Polski, uzyskał 30 głosów więcej od Czecha Pavla Sirucka (Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki). Nominowany był też Czech Tomas Konecny (3S Polonia Bytom). „Drużyną” został Dekorglass, zdobywca Pucharu ETTU. Drugie miejsce dla PKS Kolping FRAC, trzecie dla Dartomu Bogorii.

W klasyfikacji trenerów zwyciężył Tomasz Lewandowski (Fibrain AZS Politechnika Rzeszów), przed Tomaszem Redzimskim (Dartom Bogoria) i Kamilem Dziukiewiczem (Kolping FRAC).

– Głosowanie można określić plebiscytem na najpopularniejszego trenera. Ciężko powiedzieć, kto bardziej zasłużył, bo i zdobycie mistrzostwa przez Jarosław było dużym wyczynem. Nawet mając pieniądze, nie jest łatwo zbudować silny zespół. Nam było trudno z uwagi na dużo mniejszy budżet od rywali. Tymczasem w tak silnej lidze stworzyliśmy drużynę, która wywalczyła brązowy medal. Kluczowy był brak jakichkolwiek wpadek. Dzięki naszej dobrej grze, zmienności w ustawieniu składu wygraliśmy wiele meczów. Strzałem w dziesiątkę był transfer Brazylijczyka Gustavo Tsuboi, który nie kosztował dużo, a sporo punktował i dziś jest już w lidze niemieckiej – podkreślił laureat, złoty medalista MP w singlu z 2016 roku. Lewandowski to również wychowanek trenera Wróbla.

Za wybitne osiągnięcia sportowe PZTS wyróżnił m.in.: Li Qian, Natalię Partykę, Grzybowską-Franc, Chojnowskiego, Macieja Kubika, Zbigniewa Nęcka i Andrzeja Ochala. Nagrodzono także partnerów i mecenasów Związku, LOTTO Superligi i poszczególnych klubów.