W 1/32 finału z czterech Polek wygrały dwie – Katarzyna Grzybowska i Natalia Partyka. Odpadły Roksana Załomska i Kinga Stefańska. Tuż po tym, jak Grzybowska pokonała 4:2 Rosjankę Olgę Baranową, Partyka miała grać z Japonką Mizuki Morizono. Polka podeszła do stołu, ale z drugiej strony nie było przeciwniczki. Partyka odczekała regulaminowe pięć minut. Po tym czasie hiszpański sędzia dał jej do podpisania protokół, stwierdzając zwycięstwo Natalii walkowerem.

Trener Michał Dziubański tuż przed upływem pięciominutowego terminu oczekiwania poinformował o sytuacji sędziwego głównego, po czym razem z zawodniczką spakowali rzeczy i pojechali do hotelu. Tymczasem Morizono po około ośmiu minutach… przyszła do stołu i czekała na Partykę. Oczywiście się nie doczekała. Zrobiło się zamieszanie, bo nic nie wskazywało na to, że Azjatka nie przyjdzie. Wcześniej zgodnie z procedurami oddała bowiem do kontroli rakietkę i koszulkę. Przyszła do sędziego głównego, jednak nie bardzo mogła wyjaśnić powody swojej nieobecności, ponieważ nie znała ani słowa po angielsku. – Zgodnie z zasadami, sędzia z danego meczu przed upływem regulaminowych pięciu minut oczekiwania powinien przyjść do głównego i zasygnalizować brak zawodniczki. Sam nie może podjąć decyzji o walkowerze, może to zrobić tylko główny. Natomiast faktycznie Japonki nie było przy stole nawet siedem minut po planowym rozpoczęciu pojedynku – wyjaśnia sędzia międzynarodowy Piotr Pielaciński. Sprawę zakończyła decyzja sędziego głównego Francesco Nuzzo, który przyznał Polce walkower.

W pozostałych dwóch meczach nie było takich emocji. Roksana Załomska rozegrała najkrótsze spotkanie Polish Open, zbierając w czterech setach z siódmą rakietą świata Feng Tianwei z Singapuru ledwie dziewięć punktów.

Poważniejszy opór stawiła reprezentującej Portugalię Shao Jieni Kinga Stefańska. Tarnobrzeżanka wygrała pierwszą partię, ale potem skośnooka przeciwniczka nie dała jej już szans.

W 1/16 finału Grzybowska zagra z Niemką Shan Xiaona (nr 18 ITTF), a Partyka zmierzy się z inną Japonką Miu Hirano (19). Oba mecze w piątek o godz. 17.40.

Wyniki
Katarzyna Grzybowska (89) – Olga Baranowa (Rosja, 154) 4:2 (11:9, 13:11, 11:9, 8:11, 9:11, 11:4)
Roksana Załomska (310) – Feng Tianwei (Singapur, 7) 0:4 (1:11, 1:11, 5:11, 2:11)
Kinga Stefańska (156) – Shao Jieni (Portugalia, 58) 1:4 (13:11, 4:11, 3:11, 9:11, 6:11)
Natalia Partyka (76) – Mizuki Morizono (Japonia, 202) 4:0 walkower