Walcząca o awans do igrzysk olimpijskich Katarzyna Grzybowska wygrała w 1/32 finału z Rosjanką Olgą Baranową 4:2. Polka prowadziła już 3:0, ale nie były to łatwe sety – każdy wygrany różnicą ledwie dwóch punktów. – Nie lubię prowadzenia 3:0, bo wtedy zwycięstwo w całym meczu wydaje się takie łatwe, a wcale tak nie jest. Potem przegrałam dwa kolejne sety i w głowie zrobił mi się horror, ale sama sobie powiedziałam „teraz grasz tylko na stół”. I udało się. Ale musiałam się wyłączyć z otoczenia, z atmosfery hali. Wiedziałam, że są na trybunach rodzina i znajomi, że wszyscy życzą mi powodzenia. Trochę mi to spętało ręce – opowiadała Grzybowska.

Polka już drugi raz rywalizowała z Baranową. – Kiedyś wygrałam z nią na Węgrzech 4:3, ale było bardzo ciężko i wiedziałam, że teraz też tak będzie. Czy przytłacza mnie stawka tego turnieju? Raczej nie. Staram się podchodzić do gry na luzie, bo zauważyłam, że wtedy lepiej mi idzie. Może właśnie z tego powodu łatwiej mi się gra za granicą – dodała reprezentantka Polski.

W drugiej rundzie Grzybowską czeka starcie z Niemką Shan Xiaona. – To numer 18 światowego rankingu, świetna zawodniczka. Nigdy jeszcze z nią nie rywalizowałam. Niemka gra uchwytem piórkowym, jedną stroną rakietki. To będzie trudny mecz, ale tu już nie mam nic do stracenia, mogę tylko zyskać, gdybym pokonała taką pingpongistkę – powiedziała Grzybowska.

Katarzyna Grzybowska – Olga Baranowa (Rosja, 154) 4:2 (11:9, 13:11, 11:9, 8:11, 9:11, 11:4)