Bardzo dobrze spisali się polscy tenisiści stołowi w silnie obsadzonym turnieju ITTF Slovenia Para Open w Laško. W sobotę zdobyli 5 medali w grach podwójnych, a łącznie 11-krotnie stawali na podium. Już za 2 tygodnie kolejna impreza zaliczana do kwalifikacji paralimpijskich do Igrzysk w Paryżu – ITTF Fa20 Polish Para Open we Władysławowie.

– W ostatnim dniu słoweńskich zawodów, w deblu i mikście, srebrne medale wywalczyli w XD22 Ewa Cychowska i Maciej Makajew, MD18 Igor Misztal i Piotr Grudzień, zaś brązowe: XD4 Rafał Czuper i Chinka Liu Jing, XD20 Magdalena Pawłasek i Paweł Włodyka oraz Igor Misztal i Turczynka Merve Demir – mówi Andrzej Ochal, trener główny kadry narodowej.

W piątek z kolei po złoto w singlu sięgnęli Dorota Bucław (Klasa 1), Karolina Pęk (9) i Rafał Czuper (2), Maciej Makajew (11), a po brąz Maksym Chudzicki i Michał Deigsler (obaj 7).

– Łącznie zdobywamy 11 medali w największym i najlepiej obsadzonym turnieju w paratenisie stołowym. Mimo nieobecności liderów reprezentacji Natalii Partyka i Patryk Chojnowski, pokazaliśmy się z bardzo dobrej strony. Utrzymujemy się w czołówce światowej – powiedział szkoleniowiec reprezentacji Andrzej Ochal.

Dzisiaj w MD18 Piotr Grudzień i Igor Misztal (obaj ZSR Start Zielona Góra) w finale przegrali z chińską parą Zhao Shuai/Lian Hao 2:3 (8:11, 7:11, 11:7, 11:5, 1:11). Wcześniej Polacy wygrali 5 meczów, najpierw 3 z Azjatami, a następnie w ćwierćfinale z Ukraińcami Ivanem Maiem i Lvem Katsem 3:2 oraz półfinale z Hiszpanami Jorge Cardoną i Anderem Cepasem 3:2.

W XD22 Ewa Cychowska (UKS Tempo 25 Olsztyn) i Maciej Makajew (GZSN Start Gorzów Wlkp.) w finale ulegli Takashiemu Asano i Kanami Furukawa 1:3 (8:11, 11:9, 1:11, 9:11). Wcześniej Polacy ograli m.in. innych Japończyków Koyę Kato, Maki Ito 3:0.

W XD4 Rafał Czuper (PSSON Start Białystok) i Chinka Liu Jing wywalczyli brąz. Po zwycięstwie z reprezentantami Korei Południowej Baek Youngbok/Kim Eun Hee 3:1, w półfinale przegrali z mikstem koreańsko-włoskim Cha Soo Yong/Giada Rossi 2:3.

Brązowe medale zdobyli też w XD20 Paweł Włodyka (IKS Jezioro Tarnobrzeg) i Magdalena Pawłasek (ZSR Start Zielona Góra) oraz Igor Misztal (ZSR Start Zielona Góra) i Turczynka Merve Demir. Półfinały przegrywali z Chińczykami.

W ćwierćfinale MD4 znaleźli się Rafał Czuper (PSSON Start Białystok) i Tomasz Jakimczuk (ZSR Start Zielona Góra).