W niedzielę, 17 marca w podwarszawskich Ząbkach odbędzie się drugi turniej cyklu Grand Prix Polski w ping-pongu. Wśród uczestników jest Jan Olek, medalista Mistrzostw Polski oraz uczestnik Mistrzostw Świata w Anglii i Meksyku.

Pierwsze, historyczne pingpongowe zawody rangi GPP rozegrano w Miliczu na Dolnym Śląsku, a zwycięzcą został Piotr Klimek. W finale pokonał Sławomira Słowika 3:1. Do półfinałów dotarli Adrian Wiechęć i Stanisław Wnęk.

Łącznie w turnieju uczestniczyło 29 zawodniczek i zawodników. Podobna liczba jest obecnie na liście startowej do GPP w Ząbkach. Zgłoszenia przyjmuje organizator Piotr Rawski, piotr.rawski1@interia.pl.

Cykl Grand Prix Polski został pomyślany jako eliminacje do Mistrzostw Polski w ping-pongu. Awans wywalczy czołowa „16” klasyfikacji generalnej. W MP zagrają także najlepsi (16) z poprzedniej edycji krajowego czempionatu, a także osiem osób z eliminacji zaplanowanych w przeddzień Mistrzostw Polski.

Organizator GPP zapewnia grafitowe rakietki, którymi rozgrywa się turniej. Mecz rozgrywany jest do 2 wygranych setów, natomiast w przypadku gier finałowych do 3 wygranych setów.

Każdy set kończy się po wywalczeniu 15. punktu przez jednego z zawodników. Ciekawostką jest „double point”, czyli podwójny punkt w jednej akcji. Jeśli pinpongista serwujący poprosi sędziego o zmianę piłeczki z pomarańczowej na białą, a żaden z rywalizujących nie uzyskał dotąd więcej niż 12 punktów, wtedy ma szansę na podwójną zdobycz.