W niedzielę w hali Centrum Szkolenia Polskiego Związku Tenisa Stołowego im. Andrzeja Grubby w Gdańsku zakończyła się 1. Grand Prix Polski Osób Niepełnosprawnych. W większości klas wygrywali faworyci, chociaż nie we wszystkich…

W gronie triumfatorów znaleźli się tenisiści stołowi przygotowujący do listopadowych Mistrzostw Świata w Hiszpanii, tj. Katarzyna Marszał (klasa 6), Rafał Czuper (1-2), Maciej Nalepka (3), Maksym Chudzicki (7), Piotr Grudzień (8), Igor Misztal (10).

W kobiecej klasie 6 obowiązywał system grupowy, a w decydującym meczu Katarzyna Marszał wygrała z Barbarą Jabłonką 3:1. Z kolei w finale męskiej klasy 7, również z udziałem osób, które zdobyły kwalifikację na MŚ w Grenadzie, Maksym Chudzicki pokonał Michała Deigslera 3:2.

W klasie 11 kadrę narodową Polski w MŚ 2022 reprezentować będzie Marek Chybiński. Dzisiaj odniósł w fazie grupowej 3 zwycięstwa po 3:0, ćwierćfinał też wygrał 3:0, a w półfinale przegrał z Waldemarem Sadowskim 1:3. Z kolei w finale Maciej Makajew pokonał Waldemara Sadowskiego 3:0, a w półfinale wygrał z Ewą Cychowską 3:0.

– Większych niespodzianek raczej nie było, w większości konkurencji zwyciężali kadrowicze. Lekką niespodzianką jest przegrana Marka Chybińskiego w półfinale z Waldemarem Sadowskim w klasie 11. Bardzo cieszy postawa młodych zawodników. Swoje kategorie wygrali Magdalena Pawlasek, Ewa Cychowska, Piotr Mańturz i Marcin Zieliński – mówi Andrzej Ochal, trener główny reprezentacji.

– Widać postęp wśród zawodników z Centrum Szkolenia PZTS w Krakowie: Ewa Cychowska wygrała wśród kobiet oraz zajęła 3 miejsce w łączonej klasie 11 kobiet i mężczyzn. W finale klasy 7 znów pięciosetowy pojedynek Deigsler-Chudzicki którzy w Krakowie przygotowują się wspólnie do Mistrzostw Świata. Drugie miejsce w klasie 6 zajęła Basia Jabłonka, która w tym roku po raz pierwszy zakwalifikowała się na listopadowe MŚ. Pierwszy raz w strefie medalowej znalazł się Kamil Kowalski w klasie 8. Do półfinału nie stracił żadnego seta, przegrywając z późniejszym zwycięzcą, utytułowanym Piotrkiem Grudzień – powiedział Andrzej Ochal.

Jak przyznał szkoleniowiec, wyróżniona została najmłodsza zawodniczka 11-letnia Gabriela Maciejczyk ze Startu Bielsko-Biała. Był to jej debiut na Grand Prix Polski.

Kolejne zawody cyklu Grand Prix Polski Osób Niepełnosprawnych odbędą się w dniach 15-16 października w Białymstoku.

Wyniki:

kobiety:
klasa 3-5 Emilia Kotarska (IKS Jezioro Tarnobrzeg) – Marianna Szychowska (IKS AWF Warszawa) 3:0 (9,2,9)
klasa 6, system grupowy 1. Katarzyna Marszał (IKS AWF Warszawa) 3-0, sety 9-1
klasa 7-8 Magdalena Pawłasek (ZSR Start Zielona Góra) – Monika Borewicz (RSSiRON Start Radom) 3:2 (-7,3,10,-10,7)
klasa 10, system grupowy 1. Teresa Sturm (KSN Start Kalisz) 4-0, sety 12-1

mężczyźni:
klasa 1-2 Rafał Czuper (PSSON Start Białystok) – Piotr Sokalski (IKS Jezioro Tarnobrzeg) 3:0 (10,8,4)
klasa 3, system grupowy 1. Maciej Nalepka (IKS Jezioro Tarnobrzeg) 3-0, sety 9-1
klasa 4-5 Daniel Staszak (WZSN Start Wrocław) – Michał Czułek (ZSN Start Skierniewice) 3:2 (-8,8,-8,8,9)
klasa 6 Piotr Mańturz (RSSiRON Start Radom) – Sławomir Brak (Start Gorzów Wielkopolski) 3:0 (5,10,5)
klasa 7 Maksym Chudzicki (KS Bronowianka Kraków) – Michał Deigsler (IKS Start Kraków) 3:2 (-6,4,-3,3,8)
klasa 8 Piotr Grudzień (ZSR Start Zielona Góra) – Paweł Mazuryk (IKS Jezioro Tarnobrzeg) 3:1 (4,9,-6,8)
klasa 9 Marcin Zieliński (Bogoria Grodzisk Mazowiecki) – Dariusz Ścigany (RSSiRON Start Radom) 3:1 (6,-6,9,6)
klasa 10 Igor Misztal (ZSR Start Zielona Góra) – Paweł Włodyka (IKS Jezioro Tarnobrzeg) 3:0 (7,6,7)
klasa 11 Maciej Makajew (Start Gorzów Wielkopolski) – Waldemar Sadowska (SRS Szansa Start Gdańsk) 3:0 (10,5,6)