Kadet Patryk Żyworonek i juniorka Zuzanna Wielgos zagrają z numerami 3, a w U-19 wystąpią także: Anna Brzyska nr 5, Natalia Bogdanowicz 6 i Mateusz Zalewski 10. Tak wygląda reprezentacja Polski na rozpoczynający się 29 września turniej Europe Youth TOP 10 w Bukareszcie.

W ostatniej dekadzie w TOP 10 zwyciężali Jakub Dyjas 2013, Natalia Bajor 2015 (rok wcześniej 3 pozycja) – w U-19, Samuel Kulczycki 2017 – w U-15.

Sukcesów nie brakowało także w innych niedawnych edycjach prestiżowych zawodów, np. w 2019 roku w juniorach Samuel Kulczycki był 2, Anna Węgrzyn 3 (w kadetach 5 w 2016 roku), Katarzyna Węgrzyn 5, a w kadetach Miłosz Redzimski 6.

W 2021 roku Maciej Kubik zajął 3 miejsce w U-19, zaś w 2018 roku był 3 w U-15.

Na 4 lokatach plasowały się w juniorkach Anna Węgrzyn w 2018 roku i Anna Brzyska w 2022 roku, a 5 był kadet Mateusz Zalewski w 2020 roku.

W tamtym roku zadebiutowali w U-15 Zofia Śliwka i Rafał Formela, a teraz pierwszy raz wystąpią Zuzanna Wielgos, Natalia Bogdanowicz i Patryk Żyworonek.

W sztabie trenerskim reprezentacji są Patryk Jendrzejewski, Alan Woś i Maciej Karmoliński.

Wypowiedzi reprezentantów Polski przed Europe Youth TOP 10:

Mateusz Zalewski:
– To będzie mój drugi występ w TOP 10, wcześniej zająłem 5 miejsce w kadetach. Z rywali grałem między innymi z Rumunami Chiritą, Movileanu, Istrate, którzy wystąpią również w tej edycji. Łącznie jest 5 zawodników z tego kraju, a wygrałem z Bujorem jak dotąd. W karierze pokonałem też np. Francuza Felixa Lebruna i Hiszpania Daniela Berzozę. W takim turnieju każdy z zawodników posiada bardzo wysokie umiejętności i nie będzie łatwych meczów. Uważam, że największe umiejętności prezentuje Ionescu. Nie będę patrzył na miejsce, chciałbym zagrać jak najlepiej i myśleć tylko o grze.

Zuzanna Wielgos:
– Po raz pierwszy zagram w TOP 10. Nie grałam jeszcze z Portugalką Matos, Rumunką Mei Rosu i Fracuzką De Stoppeleire. Na pewno najtrudniejszymi przeciwniczkami są Rumunka Zaharia, Niemka Griesel z czopem i Francuzka Avezou, obrończyni. Grałam z nią raz i wygrałam bez większych problemów.
Chciałabym zagrać jak najlepiej i także jak najlepiej rozegrać każdy mecz. Bardzo by mnie cieszyło miejsce w pierwszej 4. Najsłabszy bilans mam z Zaharią, a z kolei z Griesel 2:1 i Rumunką Singeorzan 1:1.

Natalia Bogdanowicz:
– Będzie to mój debiut w turnieju TOP 10. W poprzednim roku w kategorii kadetek mogłam wziąć udział, ale z powodu korzystniejszych planów turniejowych zrezygnowałam. W ostatnim czasie miałam okazję zmierzyć się między innymi z Biancą Mei Rosu i Eleną Zaharią. Po zaciętej walce musiałam uznać wyższość rywalek – 2:3. Bardzo ciekawa jestem mojej gry z Ioaną Singeorzan, ponieważ jeszcze nigdy wcześniej nie miałam okazji się z nią zmierzyć. Jest starsza ode mnie i bardziej doświadczona. Nie stawiam sobie celów wynikowych. Będę się cieszyła z każdego punktu, a co przyjdzie w efekcie końcowym zobaczymy.

Anna Brzyska:
– W zawodach TOP 10 zagram po raz drugi, w tamtym roku w Tours zajęłam czwarte miejsce. W ostatnim czasie nie grałam z żadną z zagranicznych rywalek z listy startowej.
Za najtrudniejsze przeciwniczki uważam Elenę Zaharie i Ioanę Singeorzan. W Bukareszcie chciałabym wejść do najlepszej czwórki i zagrać jak najlepsze pojedynki.

Patryk Żyworonek:
– Zagram w tych zawodach pierwszy raz. Grałem ze wszystkimi zawodnikami, ostatnio przegrałem z Tiago Abiodunem w finale Mistrzostw Europy kadetów w Gliwicach.
Bardzo dawno nie grałem m.in. z Danilo Faso, ani nie grałem z Damianem Floro. Z pozostałymi przeciwnikami zwyciężałem.
Najtrudniejsi rywale to jak się spodziewam Tiago i Julian Rzihauschek, rozstawieni z jedynką i dwójką. Ja zagram z trójką, a byłbym usatysfakcjonowany z 2 miejsca, tak jak na ME.