Reprezentacja Chin mężczyzn po raz 7. z rzędu i 19. w całej historii wywalczyła tytuł mistrzów świata w tenisie stołowym. Chińczycy w wielkim finale Drużynowych Mistrzostw Świata w Tokio pokonali w stosunku 3:1 kadrę narodową Niemiec. Reprenzentanci Chin i Niemiec stworzyli godne finału widowisko. W pierwszym spotkaniu naprzeciw siebie stanęli Ma Long i Timo Boll. Choć to Niemiec rozpoczynał od prowadzenia każdy z kolejnych setów, w środkowych i końcowych fazach partii inicjatywę przejmował Chińczyk, skutecznie wytrącając atuty przeciwnika i zmuszając go do popełniania błędów. Ma Long wygrał w stosunku 3:0.

– To nasza najmocniejsza generacja, ale niestety, obecna chińska generacja jest równie cudowna – przyznał po meczu Boll. – Nie ma wstydu w przegranej z tak mocnymi przeciwnikami.

Za ciosem nie poszedł kolejny z Azjatów, Zhang Jike, któremu przyszło zmierzyć się z Dimitrijem Ovtcharovem. Niemiec zaprezentował fenomenalną dyspozycję i w trzech setach uporał się z aktualnym mistrzem olimpijskim, wyrównując stan całego pojedynku. Była ta pierwsza indywidualna przegrana reprezentantów Chin w całym turnieju.

W tej sytuacji Chińczyków na ponowne prowadzenie miał wyprowadzić Xu Xin, rywalizujący z Patrickiem Franziską. Azjata spisał się na medal, stosunkowo szybko pokonując 3:0 niespełna 22-letniego Niemca. Nadziei na przedłużenie meczu gracze z Europy upatrywać mogli jeszcze w Ovtcharovie, którego przeciwnikiem był Ma Long.

Najwyżej sklasyfikowany reprezentant Niemiec zaczął udanie – w pierwszym secie miał piłki setowe. Chińczyk wyszedł jednak z opresji obronną ręką, a w kolejnych dwóch partiach od początku narzucał własne tempo i pewnie zdobywał punkty, ostatecznie wygrywając 3:0.

W nagrodę za świetną grę Ma Long odebrał nagrodę dla najbardziej wartościowego zawodnika tegorocznych Drużynowych Mistrzostw Świata w tenisie stołowym.