– Ze względu na stopę, która coraz bardziej boli, zrezygnowałem z występów w kadrze. Nie chciałem marnować miejsca innym chłopakom – powiedział Patryk Chojnowski, który w tym sezonie będzie także pełnił funkcję grającego trenera tenisistów stołowych AZS AWFiS Balta Gdańsk.

Chojnowski wystąpił w kwietniu w Budapeszcie w mistrzostwach świata, ale w Drużynowych Mistrzostwach Europy, które na początku września odbędą się w Nantes, już nie zagra.

Cały czas odczuwam skutki starego urazu. Stopa boli mnie coraz bardziej i nie pozwala trenować na tyle na ile bym chciał, czyli na pełnych obrotach. Z występami w reprezentacji wiązałyby się dodatkowe obciążenia w postaci wyjazdów, zgrupowań i meczów. Fizycznie bym już nie podołał – wyjaśnił.

Zawodnik AZS AWFiS Balta Gdańsk miał w dzieciństwie poważny wypadek. Jadąc na rowerze został potrącony przez samochód. Auto zmiażdżyło mu prawy staw skokowy tak mocno, że chciano amputować nogę, ale lekarze z łódzkiej WAM uratowali mu kończynę.

– Z gry w kadrze zrezygnowałem 20 lipca, na pierwszym zgrupowaniu w Ostródzie, bo nie chciałem marnować miejsca innym chłopakom. Nie byłbym w pełni przydatny dla drużyny, bo mogłoby dojść do sytuacji, że albo kreczowałbym, albo oddawał mecze walkowerem – przyznał.

Indywidualny mistrz Polski na brak obowiązków nie może jednak narzekać. Nadal zamierza rywalizować w gronie niepełnosprawnych, będzie także występował w LOTTO Superlidze jako grający trener AZS AWFiS Balta. Poza tym prowadzi również zajęcia z drugim zespołem gdańskiego klubu.

– Musiałem wybrać coś kosztem czegoś i uznałem, że tak będzie najlepiej. Oczywiście skalkulowałem też, gdzie mam większe szanse. Wiem, że w gronie pełnosprawnych nie mogę dojść do pewnego pułapu, bo ogranicza i blokuje mnie noga. Nie jestem w stanie podnosić swoich umiejętności, bo wiązałoby się z większą liczbą godzin na sali, a zdrowie jest najważniejsze. W LOTTO Superlidze grania aż tak wiele nie ma. Dwie-trzy godzinny treningów dziennie w zupełności mi wystarczą, aby utrzymać odpowiedni poziom – podkreślił.

Reprezentujący także Klub Sportowy Inwalidów Start Szczecin tenisista wystąpi we wrześniu w Helsingborgu w mistrzostwach Europy niepełnosprawnych.

– Ta impreza rozpocznie się 16 września i będę miał przed nią dobre przetarcie. 12 września zainaugurujemy rozgrywki LOTTO Superligi meczem u siebie z Energą-Manekinem Toruń, dwa dni później zmierzymy się w Grudziądzu z Olimpią i 15 września lecę do Szwecji – podsumował.