– Word Cadet Challenge jest najbardziej prestiżowym turniejem, w którym biorę udział i mam nadzieję, że uda mi się zająć dobre miejsce. To także szansa na zdobycie doświadczenia i możliwość rywalizacji z zawodnikami z całego świata reprezentującymi różne style gry – mówi 14-letnia Anna Brzyska (PKS Kolping Jarosław).

W lipcu reprezentantka Polski uczestniczyła w Mistrzostwach Europy w Ostrawie. W zawodach drużynowych zajęła z koleżankami 5 pozycję. Polki wygrały aż 5 z 7 meczów, zaś Anna Brzyska triumfowała w 6 pojedynkach singlowych, w tym z Greczynką Malamatenią Papadimitriou. W grze pojedynczej i podwójnej (z Anną Kubiak) dotarła do 1/8 finału, zaś w grze mieszanej z Mateuszem Zalewskim do 1/16 finału.

– Podczas mojego ostatniego turnieju w słoweńskiej miejscowości Otocec zwyciężyłam w rywalizacji singlistek. W półfinale wygrałam z reprezentantką Brazylii Laurą Wanatabe 3:2, a w finale pokonałam Włoszkę Nicole Arlię 3:0. W grze deblowej z Zuzanną Pawelec zajęłyśmy 3 miejsce. W walce o medal pokonałyśmy Choi Yeseo i Park Solbin z Korei Południowej 3:1. Natomiast w chorwackim Varażdinie w ćwierćfinale turnieju drużynowego wygrałam 3:1 z reprezentantką Brazylii Giulie Takahashi, zajmującą 10 miejsce w rankingu ITTF. Na tych samych zawodach doszłam do ćwierćfinału singla, ale niestety przegrałam 0:3 z Chinką Leng Yutong. W wejście do ćwierćfinału wygrałam 3:1 z Egipcjanką Haną Goda, która jest 7 na świecie – przyznała podopieczna trenerów Mateusza Czernika i Artur Białka, a wcześniej ćwicząca pod okiem Adama Forysia, Konrada Zielińskiego i Łukasza Adamskiego.

Przygoda Anny Brzyskiej z tenisem stołowym rozpoczęła się na zajęciach pozalekcyjnych w drugiej klasie szkoły podstawowej w UKS Impuls Jarosław. Grała też ze swoim tatą Krzysztofem w domu w garażu, gdzie ustawiony był pingpongowy stół.

– Była to zabawa, ale dzięki niej złapałam bakcyla i tenis stołowy stał się dla mnie bardzo ważny. Następnie przeniosłam się do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Jarosławiu, zaczęłam trenować i reprezentować tamtejszy Kolping FRAC. W klubie otrzymałam wsparcie już na zawodowym poziomie. Duża w tym zasługa prezesa klubu księdza prałata Archiprezbitera jarosławskiego Andrzeja Surowca oraz menedżera Kamila Dziukiewicza. W klubie mamy profesjonalne zaplecze oraz wspaniałą kadrę trenerską, umożliwiającą rozwijanie pasji – stwierdziła utalentowana zawodniczka.

Obecnie Anna Brzyska uczęszcza do 8 klasy SMS w Jarosławiu. Jak dodała, trenuje 2 razy dziennie.

Przed lekcjami trenuję w godzinach 7:45 – 9:50, a następnie dojeżdżam ok. 10 min autobusem szkolnym na zajęcia lekcyjne. Po szkole trenuję od 17:00 do 19:00. W mojej grupie treningowej są między innymi tacy zawodnicy jak: Dawid Jadam, Szymon Brud, Jagoda Chwojko oraz Natalia Maciałek.

Na arenie krajowej pingpongistka PKS Kolping odniosła już sporo sukcesów w kategoriach młodziczek i kadetek.

– Na ostatnich Mistrzostwach Polski kadetek zajęłam 3 miejsce w grze pojedynczej, drugie miejsce w deblu w parze z Zuzanną Wielgos oraz drugie miejsce w mikście razem z Szymonem Sporkiem. Będąc młodziczką wygrywałam Grand Prix Polski. W 2017 roku zdobyłam Wicemistrzostwo Polski młodziczek w grze pojedynczej i Mistrzostwo Polski w deblu razem z Zuzanną Wielgos – powiedziała.

Ciekawostką w World Cadet Challenge są gry mieszane, w których występują pingpongiści z różnych reprezentacji kontynentalnych.

– Uważam, że losowanie mikstów jest dobrym pomysłem. Do końca nie wie się z kim będzie się grało, więc jest to pewien rodzaj loterii. Może być to bardzo ciekawe doświadczenie – zaznaczyła Anna Brzyska.

A co o sportowej pasji Ani sądzi jej tata Krzysztof Brzyski?

– Nie było żadnej presji z naszej strony, aby uprawiała tenis stołowy. Ważne było to, że dziecko się rusza, trenuje sport. Sam grałem w tenisa stołowego na poziomie amatorskim w czasach gdy stoły były na korytarzach w szkołach. Obecnie staramy się wspólnie z żoną wspierać córkę jak tylko możemy. Czasami gdy na zawody nie jedzie kadra trenerska reprezentacji Polski, staram się córce pomóc jako coach. Mamy nawet z córką razem pewne sukcesy, np. ostatni turniej i zwycięstwo indywidualnie w Otocec. Mamy nadzieję, że Ania na zawodach we Władysławowie pokaże się z jak najlepszej strony. Nie odda żadnego meczu bez walki, ale znając jej charakter i serce do walki jesteśmy raczej o jej sportową postawę spokojni. Będziemy jej pomagać w dalszym rozwoju kariery sportowej – powiedział.

Partnerami i współorganizatorami turnieju są: Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Poczta Polska, Butterfly, Joola oraz Przegląd Sportowy.