Natalii Bajor i Patrykowi Zatówce nie udało się na razie uzyskać awansu na 2. Letnie Igrzyska Olimpijskie Młodzieży, rozgrywane w sierpniu w Chinach. Reprezentanci Polski o wyjazd na Igrzyska rywalizowali w środę i czwartek podczas turnieju kwalifikacyjnego w portugalskiej miejscowości Vilanova de Gaia. Walka o cztery premiowane awansem miejsca w każdej kategorii rozpoczęła się od fazy grupowej. Patryk Zatówka w pierwszej grze uległ 1:4 Brazylijczykowu Hugo Calderano, następnie wygrywając w czterech setach z Australijczykiem Ivanem Sulfaro. W pojedynku decydującym o wyjściu z grupy zawodnik ASTS Olimpii-Unii Grudziądz przegrał jednak z Portugalczykiem Diogo Chenem (0:4) i zmagania zakończył na 3. miejscu w grupie.

O jedno zwycięstwo grupowe więcej odniosła Natalia Bajor. Zmagania rozpoczęła ona od zwycięstwa nad reprezentantką Singapuru Herng Hwee Yee (4:2). W drugiej grze lepsza od zawodniczki KU AZS UE Wrocław okazała się Ssu-Hua Chiu z Tajwanu (0:4), a w najbardziej zaciętym, trzecim pojedynku Polka pokonała w pięciu setach Koreankę Yedam Kim i awansowała z 2. lokaty do dalszej fazy rozgrywek.

Bajor do wywalczenia awansu na LIOM potrzebowała jeszcze jednego zwycięstwa. W walce o wyjazd do chińskiego Nankinu los skrzyżował Polkę z Rumunką Adiną Diaconu. Jak się okazało, te dwie tenisistki stołowe stoczyły najciekawszy pojedynek porannej sesji drugiego dnia turnieju.

Czołowa polska juniorka wygrała pierwszego i drugiego seta, a w dwóch kolejnych partiach lepsza była Diaconu. Piąty set to znowu zwycięstwo Bajor. W szóstej odsłonie Polka prowadziła już 7:1 i 9:7, by ostatecznie przegrać tę odsłonę do 9, a chwilę później również cały mecz w stosunku 3:4 w setach (mimo prowadzenia 9:6 w ostatnim secie).

Zapis wideo pojedynku finałowego prezentuje poniższy materiał (start meczu Bajor – Diaconu od stanu 1:20:00).

W Vilanova de Gaia polskim zawodnikom towarzyszyli trenerzy kadr narodowych – Marcin Kusiński i Piotr Szafranek. Polakom pozostaje jeszcze jedna szansa na kwalifikację na 2. Letnie Igrzyska Olimpijskie Młodzieży. W dniach 9 – 11 lutego br. w czeskim Hodoninie odbędzie się europejski turniej o przepustki do Chin.

Na IOM, które potrwają od 17 do 23 sierpnia br., w tenisie stołowym może wystąpić tylko po jednym reprezentancie danego kraju w grze pojedynczej dziewcząt i chłopców. Dodatkowo zawodnicy ci muszą być urodzeni w okresie od 1 stycznia 1996 do 31 grudnia 1999 roku.

Wyniki turnieju kwalifikacyjnego do LIOM w Vilanova de Gaia:

Gra pojedyncza juniorek – ćwierćfinał (mecz o awans do IOM):
Natalia Bajor – Adina Diaconu (Rumunia) 3:4 (11:7, 11:9, 9:11, 9:11, 11:9, 9:11, 9:11)

Gra pojedyncza juniorek – grupa 4:
Natalia Bajor – Herng Hwee Yee (Singapur) 4:2 (11:8, 11:5, 11:8, 10:12, 5:11, 11:3)
Ssu-Hua Chiu (Tajwan) – Natalia Bajor 4:0 (11:4, 11:5, 11:8, 11:7)
Natalia Bajor – Yedam Kim (Korea Płd.) 4:3 (11:8, 8:11, 7:11, 11:6, 5:11, 11:7, 11:6)