Od niedzieli do wtorku potrwa europejski turniej kwalifikacyjny do 2. Letnich Igrzysk Olimpijskich Młodzieży, rozgrywany w czeskim Hodoninie. O przepustki na sierpniowy wyjazd do Chin powalczy dwoje reprezentantów Polski: Natalia Bajor oraz Patryk Zatówka. Dla Polaków to już druga szansa na uzyskanie kwalifikacji olimpijskiej do chińskiego Nankinu. W styczniu oboje rywalizowali w pierwszych tego typu zawodach, przeznaczonych dla zawodników z całego świata, który odbył się w portugalskiej miejscowości Vilanova de Gaia.

Bliska wywalczenia awansu była Natalia Bajor. Zawodniczka KU AZS UE Wrocław w fazie grupowej pokonała reprezentantkę Singapuru Herng Hwee Yee (4:2) i Koreankę Yedam Kim (4:1), przegrywając z Ssu-Hua Chiu z Tajlandii (0:4) i awansując do dalszej fazy rozgrywek z 2. miejsca. W pojedynku decydującym o kwalifikacji, przeciwko Rumunce Adinie Diaconu, Polka w szóstym secie prowadziła już 7:1 i 9:7, by ostatecznie przegrać tę odsłonę do 9, a chwilę później również cały mecz w stosunku 3:4 w setach (mimo prowadzenia 9:6 w ostatnim secie).

Patryk Zatówka w pierwszej grze uległ 1:4 Brazylijczykowu Hugo Calderano, następnie wygrywając w czterech setach z Australijczykiem Ivanem Sulfaro. W pojedynku decydującym o wyjściu z grupy zawodnik ASTS Olimpii-Unii Grudziądz przegrał jednak z Portugalczykiem Diogo Chenem (0:4) i zmagania zakończył na 3. miejscu w grupie.

W Hodoninie walkę o cztery premiowane awansem miejsca w każdej kategorii stoczą wyłącznie reprezentanci krajów europejskich. Zgodnie z rankingiem światowym, Natalia Bajor w turnieju rozstawiona została z numerem 3 w kategorii juniorek, a Patryk Zatówka – z numerem 5 wśród juniorów.

Zmagania rozpoczną się od fazy grupowej. Przeciwniczkami Bajor będą: Francuzka Audrey Zarif oraz Ukrainka Kateryna Kiziuk. Zatówce przyjdzie z kolei rywalizować ze Szwajcarem Lionelem Weberem, Włochem Lucą Marcato oraz Mathanem Simonem z Izraela. Wszystkie gry grupowe odbędą się w niedzielę – początek zmagań o godzinie 10:00. Transmisję z wybranych spotkań na bieżąco będzie prowadzić oficjalny kanał internetowy Międzynarodowej Federacji Tenisa Stołowego (ITTF).