Kilka dni temu rozdane zostały Statuetki im. Sir Ludwiga Guttmanna, ojca Igrzysk Paraolimpijskich. Trenerem Roku został Andrzej Ochal – szkoleniowiec główny reprezentacji Polski w paratenisie stołowym. Jego podopieczni zdobyli aż 15 medali w Mistrzostwach Świata w Hiszpanii i zajęli 3 miejsce w klasyfikacji generalnej turnieju.

– Najbardziej cieszą mnie sukcesy kadry narodowej w dużych imprezach. Nagroda dla Trenera Roku to bardzo miłe wyróżnienie i szansa promocji naszej dyscypliny. Wierzę, że sukcesy reprezentacji i tego typu Plebiscyty są dobrą reklamą do tego żeby przyciągnąć nowych młodych zawodników do tenisa stołowego osób niepełnosprawnych – mówi Andrzej Ochal.

Andrzej Ochal sięgnął po prestiżowe wyróżnienie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego już po raz 3, poprzednio w 2019 i 2021 roku.

– Wiedziałem, że mam szansę na trzecie zwycięstwo, ponieważ zawodnicy osiągnęli bardzo duży sukces na Mistrzostwach Świata. 3 miejsce w klasyfikacji medalowej pokazuje, że jesteśmy wśród najlepszych na świecie. A co do krajowej konkurencji w Plebiscycie, w każdym roku jest finałowa piątka, a w tym roku było 6 trenerów. To szkoleniowcy z wielkim doświadczeniem i z wielkimi sukcesami na arenie międzynarodowej. Każdy mógł wygrać. Regularnie śledzę wyniki moich kolegów i kibicuje ich zawodnikom – powiedział trener Andrzej Ochal.

Zakończył już się bardzo udany rok 2022, a szkoleniowiec ma już zaawansowany plan “działań” na sezon 2023. – W najbliższym czasie propozycje dotyczące akcji szkoleniowych i zawodów wyślę do Dyrektora Sportowego PZTS Stefana Dryszela, a po jego akceptacji plan przekażemy do Ministerstwa. Później kalendarz zostanie przedstawiony zawodnikom – dodał szkoleniowiec.

Andrzej Ochal przyznał, że już wkrótce rozpoczynają się kwalifikacje do Igrzysk Paraolimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

– Imprezą główną w 2023 roku będą Mistrzostwa Europy w Sheffield w Wielkiej Brytanii. Planuję start w 4-5 turniejach przed ME oraz w 2-3 po zawodach mistrzowskich w Anglii. Aby walczyć o Igrzyska trzeba będzie uczestniczyć w minimum 4 zawodach plus Mistrzostwa Europy. Aby zakwalifikować się do Paryża trzeba będzie znaleźć się na odpowiednio wysokim miejscu na liście światowej, dlatego osoby z dalszych miejsc będą musiały prawdopodobnie wystartować w 6-8 turniejach. Duże będzie również zależeć od naszych możliwości finansowych. O występ na Paraolimpiadzie będzie walczyć ścisła kadra – wyjaśnił Andrzej Ochal.

Sportowcem Roku w 4. Plebiscycie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Guttmanny 2022 wybrany został Szymon Sowiński (ZSR Start Zielona Góra), złoty medalista tegorocznych ME i MŚ w parastrzelectwie sportowym. Na piątym miejscu została sklasyfikowana Natalia Partyka (IKS Start Szczecin), a na dziewiątym Patryk Chojnowski (IKS Start Szczecin), czyli medaliści ostatnich Mistrzostw Świata w tenisie stołowym.