Rafał Czuper (PSSON Start Białystok) pokonał Piotra Sokalskiego (IKS Jezioro Tarnobrzeg) 3:0 w finale klas 1-2 w 2. Grand Prix Polski Niepełnosprawnych. Turniej rozegrany w Białymstoku dla części uczestników był etapem przygotowań do listopadowych Mistrzostw Świata w Hiszpanii.

Wcześniej w rundzie grupowej utytułowany i doświadczony, medalista Igrzysk Paraolimpijskich Rafał Czuper wygrał po 3:0 z Mateuszem Walskim (IKS Jezioro Tarnobrzeg) i Piotrem Magdą (ZSN Start Skierniewice).

– Bardzo dobra organizacja. To był powrót zawodów do Białegostoku po ponad 15 latach. Pod względem sportowym nie było niespodzianek – mówi Andrzej Ochal, trener reprezentacji Polski.

W klasie 3 Mariusz Czerwiński (RSSiRON Start Radom) przegrał w grupie jeden pojedynek, ale w decydującej fazie zawodów nie doszło do meczu rewanżowego z Januszem Chamotem (IKS Jezioro Tarnobrzeg), bowiem ten zawodnik w półfinale uległ Markowi Szafrańcowi (SIKS Silesia Katowice). W finale Mariusz Czerwiński wygrał z Markiem Szafrańcem 3:0.

W innych pojedynkach o pierwsze miejsce, w klasie 4 Krzysztof Żyłka (Start Gorzów Wielkopolski) pokonał Rafała Lisa (SRS Szansa Start Gdańsk) 3:0, w klasie 9 Marcin Zieliński (Bogoria Grodzisk Mazowiecki) wygrał z Dawidem Sową (IKS Jezioro Tarnobrzeg) 3:0, a w klasie 11 Maciej Makajew (Start Gorzów Wielkopolski) zwyciężył Damiana Firę (Start Gorzów Wielkopolski) 3:0.

W rywalizacji kobiet zwyciężały: klasa 3-5 Emilia Kotarska (IKS Jezioro Tarnobrzeg), klasa 6-7 Katarzyna Marszał (IKS AWF Warszawa), klasa 8-10 Teresa Sturm (KSN Start Kalisz), klasa 11 Ewa Cychowska (UKS Tempo 25 Olsztyn).

Po zmaganiach grupowych triumfowały Katarzyna Marszał i Ewa Cychowska, z kolei Emilia Kotarska pokonała m.in. 2 razy Mariannę Szychowską (IKS AWF Warszawa) 3:1 w grupie i 3:0 w finale.

Wyniki meczów finałowych:

Kobiety:
Klasa 3-5 Emilia Kotarska (IKS Jezioro Tarnobrzeg) – Marianna Szychowska (IKS AWF Warszawa) 3:0 (10,12,6)
Klasa 6-7, 1 miejsce Katarzyna Marszał (IKS AWF Warszawa) 3-0 6 pkt 9-1
Klasa 8-10 Teresa Sturm (KSN Start Kalisz) – Joanna Ryba (KS AZS UWM Olsztyn) 3:2 (-7,-5,9,5,5)
Klasa 11, 1 miejsce Ewa Cychowska (UKS Tempo 25 Olsztyn) 3-0 6 pkt 9-2

Mężczyźni:
Klasa 1-2 Rafał Czuper (PSSON Start Białystok) – Piotr Sokalski (IKS Jezioro Tarnobrzeg) 3:0 (4,2,8)
Klasa 3 Mariusz Czerwiński (RSSiRON Start Radom) – Marek Szafraniec (SIKS Silesia Katowice) 3:0 (8,7,6)
Klasa 4 Krzysztof Żyłka (Start Gorzów Wielkopolski) – Rafał Lis (SRS Szansa Start Gdańsk) 3:0 (7,5,6)
Klasa 5 Daniil Ustynov (Start Gorzów Wielkopolski) – Daniel Staszak (WZSN Start Wrocław) 3:0 (6,5,9)
Klasa 6 Adam Dyjor (IKS AWF Warszawa) – Rafał Kraft (IKS AWF Warszawa) 3:1 (9,-7,9,4)
Klasa 7 Patryk Saba (ICSiR Start Lublin) – Wojciech Wlazło (ZSN Start Skierniewice) 3:1 (-8,4,4,1)
Klasa 8 Paweł Mazuryk (IKS Jezioro Tarnobrzeg) – Piotr Goniowski (STS Gmina Strzelce Opolskie) 3:1 (-10,12,7,9)
Klasa 9 Marcin Zieliński (Bogoria Grodzisk Mazowiecki) – Dawid Sowa (IKS Jezioro Tarnobrzeg) 3:0 (9,3,13)
Klasa 10 Damian Winnicki (ZSN Start Skierniewice) – Stanisław Ząbek (UKS Fortem Pawęzów) 3:0 (6,7,6)
Klasa 11 Maciej Makajew (Start Gorzów Wielkopolski) – Damian Fira (Start Gorzów Wielkopolski) 3:0 (4,4,5)