Od 2016 roku tradycją są pojedyncze mecze finałowe, najczęściej na neutralnym terenie. Tak też będzie w sobotę 10 czerwca w Poznaniu, gdzie o złoty medal LOTTO Superligi zagrają obrońca tytułu Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki i Dekorglass Działdowo, Mistrz Polski z 2021 roku.

To będzie 3 finał z udziałem tych klubów w ostatnich pięciu superligowych sezonach, z tym że rozgrywki 2019/20 zostały przedwcześnie zakończone z powodu pandemii. Tak więc w stolicy Wielkopolski spotkają się najmocniejsze współcześnie polskie zespoły.

W 2019 roku w Centrum Szkolenia PZTS im. Andrzeja Grubby w Gdańsku Dartom Bogoria pokonał Dekorglass 3:0, a punkty zdobyli: Panagiotis Gionis, Marek Badowski, Pavel Sirucek.

Dwa lata później, w tej samej hali, Dekorglass wygrał z Dartomem Bogorią 3:1. Dla zwycięzców dwa punkty wywalczył Jakub Dyjas, a jeden Jiri Vrablik. W zespole z Mazowsza w jednym pojedynku triumfował Panagiotis Gionis.

Wcześniejsze pojedyncze finałowe mecze LOTTO Superligi wygrywały następujące drużyny: w 2016 roku w Mysiadle na Mazowszu Olimpia-Unia Grudziądz, w 2017 roku w Kobyłce Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki, w 2018 roku w Gdańsku Kolping Frac (dziś Oxynet) Jarosław, w 2022 roku w Grodzisku Mazowieckim Dartom Bogoria.

Podopieczni trenera Tomasza Redzimskiego bronią tytułu wywalczonego rok temu po zwycięstwie z Lotto Polski Cukier Gwiazda Bydgoszcz 3:1. Wygrywali wtedy Sun Shiyu, Pavel Sirucek, Marek Badowski.

W tym sezonie brązowe medale zdobyły zespołu Polskiego Cukru Gwiazdy Bydgoszcz i Global Pharma Orlicz 1924 Suchedniów.