Reprezentanci Polski przygotowują się do turnieju paralimpijskiego w Paryżu, a trenerzy kadry narodowej i PZTS realizują również projekt „Los Angeles 2028-Brisbane 2032″. W zgrupowaniu w Wiśle wzięła udział grupa utalentowanych młodych paratenisistów stołowych.

– Obóz w Ośrodku Przygotowań Paralimpijskich w Wiśle odbył się dzięki współpracy z byłym zawodnikiem kadry narodowej Adamem Juraszem. Na Igrzyskach w Atenach w 2004 roku wraz z Mirosławem Kowalskim zdobył srebrny medal w turnieju drużynowym. W akcji szkoleniowej wzięli udział perspektywiczni zawodnicy niepełnosprawni z całej Polski, m.in. z Wrocławia, Piaseczna czy Warszawy – mówi Andrzej Ochal, trener główny naszej reprezentacji.

W Wiśle trenowało 6 zawodników w wieku 10-15 lat. Jak podkreślił Andrzej Ochal, Adam Jurasz zadbał również o sparingpartnerów oraz sam grał z młodymi tenisistami stołowymi.

– Są to zawodnicy, którzy są już zapraszani na obozy kadry. Jeden z nich Tobiasz Główczyk (Start Zielona Góra) zadebiutuje na turnieju międzynarodowym w czeskiej Ostrawie 20-22 czerwca. Organizowane obozy mają na celu szukanie nowych zawodników, którzy w przyszłości „zasilą” reprezentację i będą godnie reprezentować nasz kraj na arenie międzynarodowej – stwierdził Andrzej Ochal.

Selekcjoner dodał, że wraz z trenerem Markiem Biernatem, koordynatorem kadry juniorów, już kilka lat temu uruchomili autorski program Paryż 2024-Los Angeles 2028, który teraz ewoluował do projektu Los Angeles 2028-Brisbane 2032.

– Celem tych projektów jest szukanie zdolnych zawodników i wdrażanie ich do jak najbardziej profesjonalnych treningów, a w przyszłości do kadry Polski. Mamy jedną z najsilniejszych kadr narodowych w paratenisie stołowym na świecie. Chcemy wykorzystać ten fakt i szukać kolejnych talentów w całej Polsce – zaznaczył Andrzej Ochal.