5 złotych medali – 3 w singlu i 2 w drużynówce mieszanej – zdobyli Polacy w turnieju Croatia Open, inauguracyjnym tegoroczny cykl Europe Youth Series. Biało-Czerwoni sprawili miłą niespodziankę w swoim debiucie w zawodach tej rangi. Ich trenerami podczas zawodów w Osijeku byli Tomasz Szary i Alan Woś.

– Biorąc pod uwagę, że w rankingach europejskich żaden z naszych zawodników nie był rozstawiony w najlepszej czwórce w Chorwacji, możemy mówić o sporej niespodziance. Łącznie zdobyliśmy 10 medali w zawodach indywidualnych i zwyciężyliśmy w 2 turniejach drużynowych – mówi trener Tomasz Szary.

W singlu triumfowali Łucja Kobosz (U13), Katarzyna Rajkowska (U15) i Samuel Michna (U15). Srebro wywalczył Aleks Pakuła (U15), a brąz Natasza Rudolf (U13).

– Zauważyć można, że wiele krajów posiada w swoich kadrach pojedynczych bardzo zaawansowanych jak na swój wiek zawodników. U nas na spore słowa uznania zasługują np. Łucja Kobosz i Katarzyna Rajkowska. Łucja nie przegrała ani razu także w drużynówce, a Katarzyna pewnie zwyciężyła w U15, mimo, że niedawno wprowadziła zmiany sprzętowe, tj. krótki czop na forhendzie. Bardzo miło było zobaczyć w meczu finałowym U15 Aleksa Pakułę i Samuela Michnę, którzy prezentowali przez cały turniej zdyscyplinowanie taktyczne i potrafili odwracać losy pojedynków będąc w trudnej sytuacji. Zarówno Samuel, jak i Aleks kilka razy pokonywali wyżej rozstawionych rywali – powiedział Tomasz Szary.

Biało-Czerwoni triumfowali w drużynówce mieszanej, pokonując w obydwu finałach Rumunię. W deblu srebro wywalczyły Łucja Kobosz i Aleksandra Nawrocka U13, a brąz Aleks Pakuła i Samuel Michna U15, Katarzyna Rajkowska i Maja Łakoma U15, Małgorzata Poręba i Natasza Rudolf U13, Hubert Kwieciński i Adam Stachowiak U13.

– Wielką niewiadomą przed turniejem był start szerokiej grupy naszych młodzików, Po raz pierwszy mogli się sprawdzić na arenie międzynarodowej i ciężko było przewidywać jaki jest ich poziom na tle rywali ze starego kontynentu. Szczególnie cenne wydaje się być zwycięstwo w finale rywalizacji drużynowej U-13, w którym przegrywaliśmy już z Rumunami 1:4 i potrafiliśmy po świetnej walce zwyciężyć 5:4 – ocenił szkoleniowiec z Czechowic-Dziedzic.

Trenerzy wyróżnili całą kadrę U13 i U15. – Rozegraliśmy ogromną liczbę gier i bez współpracy całego zespołu osiągnięte wyniki byłyby bardzo trudne do uzyskania – podkreślili.